Čistá mobilita – Způsob dopravy, který minimalizuje dopad na životní prostředí a zdraví lidí snížením emisí. Využívá obnovitelné zdroje energie a alternativy k fosilním palivům. Zahrnuje individuální automobilovou dopravu, ale také hromadnou dopravu a osobní přepravní prostředky.
MaaS – Mobilita jako služba spojuje různé formy dopravy v jeden integrovaný systém, který poskytuje uživatelům snadný přístup k využití dopravních služeb. S využitím mobilní aplikace nebo webové platformy lze plánovat, rezervovat a platit za cesty pomocí jediného účtu, a to jak veřejnou dopravu, tak i soukromé dopravce, sdílená vozidla a další dopravní možnosti. V Evropě funguje tento integrovaný systém například v Helsinkách nebo ve Vídni. V České republice se tomuto systému blíží nejvíce projekt IDOS.
Carsharing – Sdílená automobilová doprava umožňuje krátkodobý pronájem automobilů. Tuto formu dopravy ocení zejména lidé, kteří potřebují využít automobil pouze příležitostně. Carsharing může být však vhodným řešením i pro firemní vozový park.
O sdílené dopravě jsme psali také v článku o udržitelnosti dopravy a možnostech její digitalizace.
Nízkoemisní doprava – Doprava, která minimalizuje emise znečišťujících látek a skleníkových plynů. Do kategorie nízkoemisních dopravních prostředků patří například elektromobily, hybridní vozidla, vodíková vozidla, ale také kola, elektrokola a další.
Elektromobilita (E-mobilita) – Forma dopravy, kdy jsou vozidla poháněna elektrickou energií. Elektromobilita je ekologickou alternativou k tradičním vozidlům poháněným fosilními palivy. Využívá se nejen v osobní dopravě, ale také v dopravě nákladní a dalších formách.
Hybridní pohon – Pohon vozidla, který kombinuje různé zdroje energie, obvykle spalovací motor a elektromotor. Spalovací motor je využíván pro delší vzdálenosti, zatímco elektromotor se používá pro vzdálenosti kratší. Díky této kombinaci lze snížit spotřebu paliva i emise. Plug-in hybridní pohon je varianta hybridního pohonu, která umožňuje dobíjet baterie elektromotoru ze sítě a nabízí větší kapacitu baterie pro delší jízdy na elektřinu.
Vodík jako palivo budoucnosti? Podívejte se, jak funguje vodíkový elektromobil.
Vodíkový pohon – Technologie pohánění elektromotoru, která využívá vodík jako zdroj energie. Tento způsob pohonu má velký potenciál, ale použití je zatím omezené kvůli složitému a nákladnému vybudování infrastruktury pro jeho provoz. V současnosti je považován za udržitelnou variantu pouze zelený vodík, který je vyráběn z obnovitelných zdrojů.
Mikromobilita – Označení pro osobní přepravní prostředky, jako jsou elektrická kola, skútry, koloběžky, Segwaye, hoverboardy a další, které jsou vhodné pro krátké vzdálenosti v městském prostředí. Mikromobilita umožňuje rychlé a flexibilní cestování bez emisí a s minimálními nároky na energii. Je tak vhodným druhem dopravy do přetížených měst.
Předchozí díl seriálu: Udržitelný slovníček #8 – Zemědělství