7.1.2025 Redakce 2 minuty čtení

Možnosti úspor vody ve firmě

Voda je čím dál tím cennějším zdrojem, využijte ji proto ve firmě naplno a předcházejte jejímu plýtvání. Vede to jak k úsporám finančním, tak ke snížení negativních dopadů na životních prostředí. Přečtěte si o možnostech, které k tomu máte.

Možnosti úspor vody ve firmě

Možnosti úspor vody ve firmě
Zdroj: Unsplash.com

Vodohospodářský audit

Předtím, než se pustíte do změn v nakládání s vodou ve své firmě, začněte se zmapováním současného stavu. Kolik vám kde proteče vody? Na co ji nejvíc využíváte? Které oblasti nabízejí prostor pro úsporu? A jaký je váš rozpočet na tyto změny? Na tyto a další otázky byste si měli umět odpovědět. Pomoci vám také může tzv. vodohospodářský audit. Ten u vás ve firmě může provést specializovaná firma a vy tak dostanete již hotové podklady a můžete začít optimalizovat. Další metodika zaměřená na Odpovědné hospodaření s vodou byla vydána Ministerstvem životního prostředí. Existuje také mezinárodní norma ISO 46001 (Water efficiency management systems), která poskytuje požadavky a návod pro zavedení, implementaci a udržování systému managementu efektivního hospodaření s vodou.

Úsporné systémy

Rychlou návratnost investice zajišťuje nákup perlátorů. Podle studie CIRAA (2022) se při ceně 300 Kč za úsporný perlátor, který sníží průtok vody z 12 litrů za minutu na polovinu, a ceně 80 Kč na m3 vody je návratnost investice 37 dní. Jiným možným řešením může být použití dvojčinného splachování, čímž se sníží denní spotřeba na osobu o 4,5 litru vody. Při nákladu 500 Kč na instalaci dvojčinného splachování je pak návratnosti investice 107 dní. Instalováním WC s dvojčinným splachováním a úsporných perlátorů se celková spotřeba na zaměstnance může snížit ze 6 až na 4,6 m3 za rok. Dosáhne se tak až 23% snížení z pohledu spotřeby pitné vody na zaměstnance a celková spotřeba tedy až o 15 %.

Vzdělávání vedoucí k úspoře

Věnujte čas edukaci zaměstnanců, vrátí se vám. Vodohospodářské audity obvykle odhalí plýtvání vodou, které je možné nahradit jak lepším technologických řešením, tak lepším chováním týkajícím se nakládání s vodou. Můžete proto uspořádat webinář nebo přednášku o úspoře vody a se zaměstnanci diskutovat o tom, na co jsou zvyklí, a vysvětlovat jim důvody, proč šetřit s vodou i během pracovní doby. Jako forma zajímavé osvěty může sloužit grafika zaměřená na vodní stopu.

Recyklace vody

Dalším krokem je využití tzv. šedé vody. Proč byste nechávali bez využití odtékat mírně znečištěnou vodu, když dnes existuje řada technologií, které ji dovedou přečistit a vrátit do oběhu? Recyklací navíc snížíte závislost na vnější dodávce vody až o 40 % v závislosti na charakteru objektu. Možností máte přitom několik:

  • filtrace,
  • dezinfekce (případně její kombinace s předchozím bodem),
  • biologické čištění.

Pro samotný proces recyklace šedé vody je třeba investovat do recyklačních technologií, a to od jednoduchých řešení, jakými jsou filtry a dezinfekce, až po složitější systémy jako biologické čištění pomocí membránových bioreaktorů, jak jsme psali v tomto článku. Biologické čištění pomocí membránového bioreaktoru je nejběžnějším řešením v této oblasti, kvalita takto čištěné vody bez problémů splňuje normy kladené na její kvalitu.

Využití dešťové vody

Abyste využili potenciál úsporných opatření na maximum, zbývá zapojit do oběhu i dešťovou vodu. Tu můžete sbírat do podzemní nádrže a poté ji zapojit do vodovodního oběhu v areálu firmy a využívat ji na procesy, kde je voda v dešťové kvalitě dostačující.

Požadavky na využití vody v maximálním rozsahu jsou čím dál tím více kladeny jak na novostavby pro soukromé využití, tak na průmyslové a firemní objekty. Vzhledem ke stále častějším vlnám sucha úsporná řešení prostřednictvím dotací podporuje i stát a Evropská unie v kombinaci s adekvátně zvoleným úvěrovým řešením.