Záznam z webináře: Jak snížit uhlíkovou stopu skrze energetická řešení?

Doba čtení   1 min
Sdílet

Tématem dubnového webináře Komerční banky bylo snižování uhlíkové stopy, a to skrze energetická opatření ve firmách. V úvodní části webináře se hovořilo o energetice podniku a zajištění vstupů pro výrobu. Dalším tématem byla energetická efektivita v průmyslu a budovách, a to v kontextu aktuálních výzev, jakými jsou nestabilní ceny energií, ale i zastaralost budov. Představen byl v tomto ohledu nástroj Flowbox. Setkání bylo zakončeno představením udržitelného financování, konkrétně zeleného úvěru a úvěru vázaného na udržitelné cíle.

Záznam z webináře: Jak snížit uhlíkovou stopu skrze energetická řešení?
Webináře: Jak snížit uhlíkovou stopu skrze energetická řešení?, Zdroj: Komerční banka

Uhlíkovou stopu různých zdrojů energie představil v první části webináře Josef Pikálek z poradenské společnosti Enviros. Zdůraznil, že pro dosažení požadovaných klimatických cílů výrobních podniků je třeba zvážit i energetický mix firmy. K tomu může firmě posloužit například energetický audit a správně nastavený energetický management.

Tomáš Rendla ze společnosti Flowbox hovořil o aktuálních trendech, které ovlivňují energetickou správu budov a podniků, a to včetně plnění ESG cílů ze strany firem. Uvedeny byly i působivé statistiky – nástroj Flowbox dokáže při optimálním provozu firmám uspořit až 58 % tepelných zdrojů, 62 % vody a 37 % elektrické energie. Je zároveň efektivním nástrojem, jak snižovat uhlíkovou stopu. Firmou vyprodukované CO2 může totiž při správném nakonfigurování klesnout až o 72 %.

V závěru webináře představil Pavel Beran, expert Komerční banky na financování energetických projektů, možnosti udržitelného financování. Konkrétně se hovořilo o podmínkách zeleného úvěru. Tento typ úvěru je poskytován za zvýhodněnou sazbu, ovšem ze strany firmy je vyžadován pravidelný reporting plnění environmentálních cílů. Podobně je to i s úvěrem vázaným na cíle udržitelnosti, který slouží pro provozní financování udržitelně smýšlejících firem. Nakonec byl představen i projekt Fotovoltaika za korunu a referenční projekt Teplárny České Budějovice, která do svého provozu instaluje nový kotel na spalování dřevní štěpky.

  Poslechnout si celý záznam webináře.