Možnosti úspor vody ve firmě

8.4.2021
Doba čtení   2 min
Sdílet

Důvody, proč šetřit ve firmě vodou, není již třeba v současné době předkládat. Jejímu nedostatku lze předcházet několika způsoby, a pro každou firmu je vhodné jiné řešení, které bere v potaz její fungování. Přečtěte si, jaké máte možnosti.

Možnosti úspor vody ve firmě
Jednou z cest, jak šetřit vodou, je edukovat zaměstnance. Foto: Unsplash.com

Vodohospodářský audit

Předtím, než se pustíte do změn v nakládání s vodou ve své firmě, začněte se zmapováním současného stavu. Kolik vám kde proteče vody? Na co ji nejvíc využíváte? Které oblasti nabízejí prostor pro úsporu? A jaký je váš rozpočet na tyto změny? Na tyto a další otázky byste si měli umět odpovědět. Pomoci vám také může tzv. vodohospodářský audit, který u vás ve firmě může provést specializovaná firma. Vy tak dostanete již hotové podklady a můžete začít optimalizovat.

Vzdělávání vedoucí k úspoře

Věnujte čas edukaci zaměstnanců, vrátí se vám. Vodohospodářské audity obvykle odhalí plýtvání vodou, které je možné nahradit jak lepším technologických řešením, tak lepším chováním týkajícím se nakládání s vodou. Můžete proto uspořádat webinář nebo přednášku o úspoře vody a se zaměstnanci diskutovat o tom, na co jsou zvyklí, a vysvětlovat jim důvody, proč šetřit s vodou i během pracovní doby.

Recyklace vody

Dalším krokem je využití tzv. šedé vody. Proč byste nechávali bez využití odtékat mírně znečištěnou vodu, když dnes existuje řada technologií, které ji dovedou přečistit a vrátit do oběhu? Recyklací navíc snížíte závislost na vnější dodávce vody až o 40 % v závislosti na charakteru objektu. Možností máte přitom několik:

  • filtrace,

  • dezinfekce (případně její kombinace s předchozím bodem),

  • biologické čištění.

Biologické čištění pomocí membránového bioreaktoru je nejběžnějším řešením v této oblasti, kvalita takto čištěné vody bez problémů splňuje normy kladené na její kvalitu.

Využití dešťové vody

Abyste využili potenciál úsporných opatření na maximum, zbývá zapojit do oběhu i dešťovou vodu. Tu můžete sbírat do podzemní nádrže a poté ji zapojit do vodovodního oběhu v areálu firmy a využívat ji na procesy, kde je voda v dešťové kvalitě dostačující.

Požadavky na využití vody v maximálním rozsahu jsou čím dál tím více kladeny jak na novostavby pro soukromé využití, tak na průmyslové a firemní objekty. Vzhledem ke stále častějším vlnám sucha úsporná řešení prostřednictvím dotací podporuje i stát a Evropská unie v kombinaci s adekvátně zvoleným úvěrovým řešením. Na financování proto nikdy nejste sami.

Sdílet

Chcete dostávat newsletter?

Zanechte nám svou emailovou adresu a my vám budeme každé 2 týdny
posílat souhrn aktualit a příkladů dobré praxe ze světa udržitelného rozvoje.

Formulář je chráněn reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů smluvními podmínkami společnosti Google.