Jak posuzovat dodavatele fotovoltaiky
Při rozhodování vám mohou pomoci nezávislá online fóra (např. tematické facebookové skupiny) či portály zaměřené na fotovoltaiku, kde naleznete reference odzkoušených realizačních firem z vašeho okolí (např. Refsite: sekce fotovoltaika nebo Hledám profíka). Seznam prověřených partnerů na projekty fotovoltaiky pravidelně udržujeme i my, Komerční banka, na stránkách věnovaným zeleným technologiím.
Při výběru dodavatele fotovoltaiky se snažte zjistit nejen jeho předchozí reference a realizace, ale ptejte se i na servis, který poskytuje po samotné instalaci. Kromě servisu sledujte také podmínky záruky a reklamace. Obvyklá záruční doba na fotovoltaické panely se pohybuje mezi 10 a 25 lety. Toto velké rozpětí je způsobeno kromě jiného i různou dobou životnosti fotovoltaických panelů, technologií výrobce a legislativou trhu, na kterém se panel prodává. Některé firmy nabízejí i prodlouženou záruku za příplatek. Je důležité si při nákupu fotovoltaického panelu ověřit konkrétní podmínky záruky a co všechno zahrnuje.
Kvalitní firma připraví navíc veškeré podklady nutné pro podání žádosti o připojení fotovoltaiky k síti a podá za vás žádost podle požadavků příslušné distribuční společnosti.
Jak rozpoznat kvalitní fotovoltaické panely
S výběrem dodavatele fotovoltaiky úzce souvisí otázka kvality panelů. Je důležité vybírat si fotovoltaické panely od renomovaných výrobců a prodejců, kteří nabízejí kvalitní výrobky a spolehlivou zákaznickou podporu (jak jsme popsali výše).
Existuje několik faktorů, které vám mohou pomoci rozpoznat kvalitní fotovoltaické panely od těch méně kvalitních. Platí, že kvalitní fotovoltaické panely:
- Mají obvykle vyšší účinnost, což znamená, že produkují více energie při stejném množství slunečního záření.
- Splňují různé certifikace a standardy, např. TUV.
- Využívají pokročilé technologie, které prodlužují jejich životnost, což se projeví také v delší záruce.
- Jsou obvykle dražší než méně kvalitní panely.
Podobně jako budete prověřovat dodavatele, zkuste prověřit i technologickou stránku konkrétního typu fotovoltaického panelu, pokuste se najít jeho hodnocení a recenze zákazníků. I tady platí, že pokud je cena příliš nízká, může to být znamení, že se jedná o méně kvalitní či neověřený produkt.
Rizika nekvalitního produktu nebo dodavatele fotovoltaiky
Do jakých nepříjemných situací se můžete dostat, pokud nebudete obezřetní? Nekvalitní panely mohou být náchylnější k poruchám a selhání, což může vést ke ztrátě elektřiny, nebo dokonce k požáru. Méně kvalitní systém osazení panelů na střeše (buďto kvůli jejich celkově slabší konstrukci nebo chybou dodavatele), může vést k nestabilitě, nebo dokonce ke zhroucení celého systému v případě bouře, sněžení či orkánu. Méně kvalitní panely budou mít samozřejmě i nižší životnost, což znamená, že se budou muset vyměnit dříve než ty vysoce kvalitní. To zvyšuje celkové náklady a snižuje návratnost investice.
Nezapomeňte, že nedílnou součástí projektu fotovoltaiky je jeho financování. Základní představu o možnostech financování fotovoltaických panelů vám představíme v příštím článku Jak na fotovoltaiku – financování projektu.