Rekonstrukce haly truhlárny

TPR nábytek, Pardubický kraj
Investice 6 mil. Kč
Dotace 2.4 mil. Kč
Financováno Komerční banka
Truhlářství Pavel Rejman začínalo v roce 1997 s výrobou atypického nábytku z masivu ve dvou lidech. Od té doby každých několik let inovovali a rozšiřovali výrobu, až se vypracovali k zakázkám pro velké mezinárodní značky. Nyní v rámci dalšího zefektivňování provozu zrekonstruovali výrobní halu.

Hala v novém kabátu

Dle projektu se hala dočkala zateplení obálky budovy, výměny výplní otvorů, změny systému vytápění a modernizace osvětlení. Původní jednoduchá okna byla nahrazena novými plastovými s izolačním trojsklem. Stará plechová vrata byla vyměněna za nová sekční s elektrickým pohonem a podstatně lepšími tepelně izolačními vlastnostmi. Několik dalších průzorů ve zdech bylo zazděno. Stávající opláštění bylo demontováno a nahrazeno novým ze sendvičových tepelněizolačních panelů s PIR/IPN jádrem. Tentýž materiál pomohl i k zateplení stropů. Stará světla nahradilo 60 kusů LED svítidel s příkonem 77 W a svítivostí 9 500 lm. Celkový příkon činí 4,62 kW. Náklady na rekonstrukci a zateplení haly činily 6 milionů korun bez DPH. Nově dosažené roční úspory za energie nyní činí takřka 400 tisíc korun. Návratnost celé investice očekává jednatel Rejman do pěti let.

Hala, pocházející již z roku 1980, byla dříve vytápěna elektrickým přímotopem s obrovskou spotřebou energie. Výdaje ještě zvyšovalo špatné opláštění haly s nedostatečným těsněním. Nově bude objekt vytápěn lokálně pomocí třech plynových kondenzačních teplovzdušných jednotek, z nichž jedna má výkon 18,4 kW, další dvě po 13,7 kW. Správnou teplotu ohlídají termostaty. Nová hala, do níž byl umístěn robotizovaný sklad, bude mít nyní nejnižší energetickou náročnost ze všech firemních provozů. Díky tomu (a dalším instalovaným technologiím, o nichž píšeme v tomto článku) dojde k redukci emisí oxidu uhličitého z 207 na pouhých 30 tun ročně.

Dřevo pouze s certifikátem udržitelnosti

Rekonstrukcí provozů a inovací technologií to však pro firmu TPR nekončí. Pozornost věnuje i zdrojovým materiálům. Svůj nábytek vyrábí pouze ze dřeva s certifikátem FSC. Ten je mezinárodně nejuznávanějším dokladem, že dřevo pochází z lesa obhospodařovaného přírodě blízkým a šetrným způsobem. „Pro velké obchodní značky, jako jsou Calvin Klein nebo Starbucks, je tato certifikace standard, bez ní bychom nemohli dodávat,” vysvětluje Pavel Rejman a dodává, že zákazníci mají požadavky i na balení výrobků. Také to musí splňovat požadavky udržitelnosti.

Potřebujete ve firmě pomoct s udržitelností a financováním?
Kontaktujte nás