Sociální podnikání Hlavní město Praha

Sdružení Neratov

Poskytuje sociální služby v rámci chráněného bydlení a denního stacionáře, ale provozuje také chráněné dílny a provozuje nejrůznější chráněná pracoviště.

Sdružení Neratov

Sdružení Neratov

Sdružení Neratov vzniklo již na podzim roku 1992 jako občanské Sdružení. Od svého založení pracuje na obnově poutního místa a navrací život do Neratova – horské vesnice, která byla vysídlená a nachází se v česko-polském pohraničí Orlických hor. Sdružení bylo založeno farářem Josefem Suchárem a rodinami Němcových a Malíkových. Od začátku jsou do obnovy místa i zničeného kostela Nanebevzetí Panny Marie zapojováni lidé s postižením. 

Sociální podnikání

V roce 2016 se právní forma  Sdružení Neratov změnila na zapsaný spolek a byly schváleny nové stanovy. Tyto stanovy byly dále v roce 2023 doplněny o definici principů sociálního podnikání, ke kterým se spolek jako sociální podnik hlásí, a které při své činnosti aktivně naplňuje.

Hlavní činností je provozování dvou sociálních služeb: 

  1. Chráněné bydlení Domov: klienty jsou dospělí lidé od 18 let s lehkým a středně těžkým mentálním postižením, kteří pochází zejména z Královéhradeckého kraje. Kapacita služby je 24 klientů. Sdružení se zde snaží vytvářet bezpečné a chápající prostředí, pomáhat, inspirovat a motivovat klienty k dalšímu aktivnímu a co nejvíce samostatnému životu. 
  2. Denní stacionář Lávka: v provozu je od roku 2019. Klienty jsou lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením, včetně lidí s poruchou autistického spektra ve věku 7 až 64 let. Na základě individuálního přístupu Sdružení rozvíjí a upevňuje u klientů osobní, sociální, sebeobslužné a pracovní schopnosti a dovednosti a snaží se o jejich maximální začlenění do běžné společnosti. Služba je poskytována na území dvou krajů – Královéhradeckého a Pardubického. 

Sdružení Neratov je také zřizovatelem Základní školy speciální – škola byla otevřena poprvé v roce 2014 a nachází se v Bartošovicích. Od roku 2020 sídlí v budově, která je bezbariérová a disponuje vlastní zahradou. Kapacita školy je 24 žáků a je momentálně naplněna. Poskytuje základní vzdělávání dětem se středně těžkým, těžkým mentálním postižením, kombinovaným postižením, smyslovými vadami a poruchami autistického spektra.

Vedlejší činnosti Sdružení Neratov

V rámci své vedlejší činnosti provozuje chráněné dílny, v nichž nachází pracovní uplatnění osoby s postižením. Jedná se o osoby se zdravotním postižením (mentálním, fyzickým či kombinovaným) nebo s duševní nemocí z Královéhradeckého a Pardubického kraje, které jsou schopny výkonu zaměstnání a jimž získání pracovního uplatnění pomáhá v začlenění se do společnosti.  Jedná se o dospělé osoby v produktivním věku s různými stupni invalidity. Tyto osoby by nenašly uplatnění na běžném trhu práce, a proto mohou pracovat na snížený pracovní úvazek, mají zajištěnou pomoc s dopravou na pracoviště i psychologickou podporu. 

Sdružení Neratov je jedním z největších zaměstnavatelů osob s postižením, celkově zaměstnáváme zhruba 210 osob, z toho je přibližně 163 lidí s postižením. 

Chráněná pracoviště: 

  • Naděje – montáže, úklid, 
  • Pradlenka
  • Zahradnictví Neratov
  • Obchod – od konce roku 2023 funguje v režimu 24/7, díky aplikaci od ČSOB do kapsy zde můžete nakupovat kdykoli. Spolupráce s firmou Konzum. 
  • Neratovská hospoda
  • Stodola – údržba
  • Řemeslné dílny Kopeček: nachází se v Bartošovicích v Orl. horách. Zahrnují keramickou, šicí, tkalcovskou a košíkářskou dílnu. Tyto dílny vyrábějí řemeslné výrobky, které jsou oceněny certifikátem „Orlické hory – originální produkt“.
  • Zahradnictví Žamberk
  • Albertinum – občerstvení a fresh bar
  • Montážní dílny – Žamberk, Králíky 
  • Šicí a kompletační dílna Červená Voda

Mezi středisky funguje přímá spolupráce. 

Environmentální aspekt

Sdružení Neratov se snaží chovat ekologicky a snižovat stopy emisí, například cestou hromadného svoz osob na pracoviště. Podařilo se také nahradit auta se spalovacími motory a nakoupit tři elektrické nákladní tříkolky, které jsou využívány zahradnictví a v prádelně.

V roce 2025 budou pořízeny aku křovinořezy, které jsou tiché, šetrné k životnímu prostředí.

Vzhledem k trendu swapování je v Neratově již třetím rokem provozována swapovací chaloupka, kam lidé mohou donést věci, které již nepotřebují. O swapování je v Neratově zájem a Sdružení se také snaží dostat tento princip do podvědomí svých zaměstnanců s cílem menšího plýtvání.

Společenský přínos

Sdružení svou činnost je vykonává především v Neratově a Bartošovicích v Orlických horách, ale rozšířilo svá pracovišť i do Žamberka, Králíků a následně do Červené Vody, kde reagovalo na místní poptávku a nedostatek pracovních příležitostí pro lidi s handicapem. Snaží se dále spolupracovat s místními dodavateli a je součástí komunitního projektu, v rámci kterého pořádá akce pro veřejnost, např. vánoční či velikonoční vyrábění, ve snaze propojit svět „zdravých“ lidí a lidí s postižením. Pořádá dále různé kulturní a společenské akce a svoje zkušenosti sdílí s jinými sociálně zaměřenými podniky nebo pořádám pracovní tréninky pro žáky škol. 

Získalo řadu ocenění: 

  • Značka spolehlivosti AVPO – držiteli jsme od roku 2021, v roce 2024 jsme značku obhájili. 
  • Ocenění „Morální autorita 2021“ pro pana faráře Mons. Josefa Faráře
  • Ocenění za aktivní přístup k přeshraniční spolupráci a rozvoj Euroregionu Glacensis 
  • Vítěz ceny veřejnosti Neziskovka roku 2020
  • Ocenění Inspirativní sociální podnik Královéhradeckého kraje 2024
  • Ocenění Řádu TGM 4. třídy – státní vyznamenání pro Mons. Josefa Suchára

Do Sdružení Neratov proběhne na podzim exkurze v rámci Kurzu II. Cirkulární akademie.