Fotovoltaická elektrárna Solarpark beta a.s.

Portiva a.s., Jihočeský kraj
Společnost Portiva se už od svého vzniku zaměřuje na obnovitelné zdroje energie, především na větrnou energii. V jejich portfoliu ale nechybí ani fotovoltaické elektrárny. Jednou z nich je FVE Solarpark beta a.s. v Kamenici nad Lipou s výkonem 1 400 000 kWh.

Portiva je lídrem na trhu s obnovitelnými zdroji energie

Portiva vznikla v červnu 2018, kdy zastřešila všechny aktivity a  aktiva své majoritní akcionářky Ivy Šťastné, zakladatelky společnosti Eldaco. Ta vznikla už v roce 1995 s  posláním vybudovat ryze českou firmu, která bude projektovat a realizovat větrné elektrárny a dokončené zdroje dlouhodobě provozovat. Po patnácti letech přidala do svého portfolia i fotovoltaiku. „Díky tomu dnes Portiva vlastní a spravuje 14 větrných a solárních zdrojů o celkovém výkonu 30 MW, 17 MW ve větrné energetice a 13 MW ve fotovoltaice. To nás řadí na špičku mezi provozovateli a vlastníky obnovitelných zdrojů v České republice. Ve větru patříme mezi naprosté lídry trhu,“ charakterizuje Pavel Svoreň investiční skupinu. 

Postavit solární elektrárnu je levnější než před deseti lety

I když společnost začínala se zaměřením na větrnou energii, postupně začala budovat i elektrárny fotovoltaické. Velkou výhodu solárních elektráren ve srovnání s větrnými vidí zakladatelka společnosti Iva Šťastná v tom, že jeden panel vyrobí podobné množství energie, ať už jej postavíte ve Znojmě nebo v Ostravě. Kdežto u větrných elektráren záleží velmi na větrném proudění a lokality se hledají složitěji. Větrná elektrárna je ale výkonnější. 1 MW sluneční elektrárny vyrobí 1 milion kWh, 1 MW větrné elektrárny vyrobí až 2,5 milionů kWh. 

Další výhodou solárních elektráren je schvalovací proces, který je kratší než u větrných elektráren a rychlý rozvoj technologií, který jde ruku v ruce s nižší cenou. „V době, kdy jsme stavěli naše elektrárny, stál 1 MW větrné elektrárny 40 milionů korun a u fotovoltaické elektrárny to bylo závratných 100 milionů. Dnes jsou ceny větrných elektráren podobné, zato fotovoltaika prošla úžasným vývojem.” Shrnuje vývoj obnovitelných zdrojů energie Iva Šťastná. 

První energeticko-nemovitostní fond v Česku

V roce 2019 Portiva založila vlastní energetický fond s názvem Watt & Yield, do kterého chce postupem času vložit některé své elektrárny, a další nové elektrárny nakoupit. Nyní fond vlastní větrnou elektrárnu v Drahanech (2 MW), která drží v ČR dlouhodobé prvenství jako nejvýdělečnější větrná elektrárna, pak větrnou elektrárnu ve Vítězné (3 MW), která byla zase v době postavení největší větrnou elektrárnou u nás. A dále fond vlastní dvě sluneční elektrárny v Jižních Čechách, jednu v Klikově (1,3 MW), a druhou v Borku (1 MW). Fond je otevřený již od výše vkladu jeden milion korun. „Umožňujeme investovat do energetiky a nemovitostí s ní spojených daleko širšímu okruhu investorů. Jsme také jediným fondem v Česku, který spojuje tyto dvě oblasti. Obojí jsou dlouhodobě stabilní a důvěryhodná aktiva sama o sobě, u nás však můžeme zaručit, že na investice dohlížíme od samotného počátku a staráme se také o jejich rozvoj,“ informuje Pavel Svoreň a slibuje přitom cílový výnos ve výši 6 procent. 

Spolupráce s Komerční bankou

„Když jsme zvažovali, kterou banku zvolit pro náš fond jako depozitáře, rozhodli jsme se na základě dlouhodobé spolupráce pro Komerční banku. Je lídrem trhu s obnovitelnými zdroji a  patří mezi naše hlavní financující instituce. Dlouhodobě spolupracujeme s jejím Energy Finance týmem, neboť jeho lidé problematice opravdu rozumějí, jsou kooperativní, otevření debatě a mnohokrát nám dokázali velmi dobře poradit,“ chválí Pavel Svoreň specialisty KB. 

„Jsme přesvědčeni, že obnovitelná energetika zažije v České republice další rozvoj. S  jejím globálním rozmachem se stává ekonomicky soběstačnou a více než konkurenceschopnou konvenčním zdrojům. Chceme využít našeho zkušeného energy týmu a být součástí dalšího rozvoje,“ konstatuje výkonný ředitel skupiny.