Flight Park Javorový ukazuje možnosti zelené infrastruktury – od zelené střechy přes obnovitelné zdroje až po sběr užitkové vody

Flight Park Javorový, Moravskoslezský kraj
Investice 9 mil. Kč
Beskydské paraglidingové centrum Flight Park Javorový poskytuje ubytování účastníkům sportovních kurzů i široké veřejnosti. Svým počinem v podobě difuzně otevřené dřevostavby se zelenou střechou, energetickým zásobováním ze solárních panelů, sběru užitkové vody a systémem PIPON pro obsluhu a řízení budovy se stalo vzorem projektu realizovaného v souladu s přírodou. Autonomní systém řízení navíc vyhřívá pouze obsazené pokoje. Díky těmto řešením projekt získal cenu Adapterra awards za rok 2022.

Flight Park Javorový je ukázkou, jak efektivně hospodařit s dešťovou i užitkovou vodou

Projekt Flight Parku Javorový byl oceněn v soutěži Adapterra awards v kategorii Pracovní prostředí, a to za testování možností zelené infrastruktury a za vhodné zakomponování dřevostavby i všech technických řešení do prostředí beskydské CHKO. „Jednou z částí zelené infrastruktury je například zelená střecha budovy, která zadržuje dešťovou vodu a v horkých dnech ji postupně vypařuje. To navozuje příjemné klima uvnitř budovy. Přebytky dešťové vody se pak svádějí buď ke kořenům javoru prorůstajícího dřevěnou terasou, nebo do potoka pod budovou,” komentuje využití vodních zdrojů Blanka Smékalová z Flight Parku Javorový.

Hospodaření s vodou je velkým tématem centra pod Javorovým vrchem. Provozovatelé projektu realizovali za finanční pomoci z evropských fondů studii ve spolupráci s VUT Brno, a to na téma efektivního využití užitkové vody v celém areálu. „Díky této studii a společné diskuzi s VUT Brno vznikl ve Flight Parku autonomní systém pro nakládání s užitkovou vodou. Pro sprchy a záchody využíváme užitkovou vodu z místní studny. Vodu ohříváme pomocí 4 samotížných solárních panelů na střeše budovy, které mají kapacitu 800 litrů. Ty v jarním a letním období ohřejí vodu až na 95 stupňů, takže ji ještě na střeše musíme čerpadlem s frekvenčním měničem nejprve proměnit na tlakovou vodu a následně ji kontrolovaně míchat s tlakovou studenou vodou, až dosáhneme teploty 45 °C.

Teprve potom takto upravená voda proudí do odběrových míst areálu, kde se můžeme dále rozhodnout, jestli vodu ze střešních zásobníků použijeme přímo pro sprchy, jako předehřev pro řídícími jednotkami ovládané bojlery v pokojích, nebo ji pro zimní období úplně řízeně odstavíme. Tento systém nám také umožňuje vypořádat se s případným nadměrným jednorázovým odběrem vody ze studny ve večerních hodinách, což řešíme právě zásobníkem vody na střeše,” vysvětluje způsob zacházení s vodou Dalibor Carbol, zakladatel paraglidingového centra.

 

Zdroj: Adapterra Awards

Centrum Javorový má nakročeno k soběstačnosti díky fotovoltaice i aquaponické farmě

Elektrickou energii v areálu Flight Parku pak vyrábí malá fotovoltaická elektrárna na střeše budovy o výkonu 3,5 kW. Ta zvládne zásobovat energií celý autonomní systém řízení centra napojený na rezervační systém, dále také část kuchyně i vyhřívání a klimatizaci učebny. Díky tomu je provoz centra pod Javorovým vrchem částečně energeticky soběstačný a vyžaduje jen velmi nízké náklady.

Flight Park Javorový má také svou vlastní aquaponickou farmu, která rovněž využívá užitkovou vodu ze studny. „Snažíme se najít rovnováhu v Aquaponii, jak ji energeticky zajistit, efektivně monitorovat a hlavně ekologicky provozovat ve venkovních prostorách. To je pro nás velké a zatím nevyřešené téma,” doplňuje cíle aquaponické farmy Dalibor Carbol. V aquaponické nádrži o objemu 4,5 m³ chovají majitelé centra kapry. Na střeše malé hospodářské budovy pro změnu pěstují zeleninu ve snaze maximálně využít místní zdroje.

Zdroj: Adapterra Awards

Flight Park Javorový vznikl svépomocí a je tedy příkladem komunitně budovaného projektu

Největší překážkou výstavby celého centra se tak paradoxně stalo získání stavebního povolení. Po schválení výstavby už zbývaly na realizaci pouze 4 měsíce. Přesto se projekt podařilo v roce 2018 úspěšně dokončit a majitel má další nápady na vylepšení provozu. Flight Park by měl brzy doplnit ostrovní provoz centrální budovy a ostrovně řešené chaty o ploše 28 m².

Celková cena výstavby hlavní budovy Flight Parku byla odhadnuta na 9 milionů Kč, svépomocí se však podařilo budovu realizovat za přibližně poloviční cenu. Díky zapojení paraglidistů do výstavby se tak zároveň jedná o ukázku komunitního projektu. Na samotném financování se podílela úvěrem i Komerční banka. Majitel očekává návratnost své investice zhruba do 5 let od spuštění provozu.

Flight Park Javorový v číslech:

  • Vodu ohřívají 4 solární panely o objemu 800 litrů.
  • Elektřinu vyrábí fotovoltaická elektrárna o výkonu 3,5 kW.
  • Výstavba projektu byla realizována svépomocí za 4 měsíce.
  • Cena projektu byla odhadnuta na 9 milionů Kč. Svépomocí byly však náklady na výstavbu přibližně poloviční.
  • Návratnost investice je 5 let.
Potřebujete ve firmě pomoct s udržitelností a financováním?
Kontaktujte nás