Udržitelná mobilita a cestování

Doprava je klíčovým motorem globální ekonomiky, ale zároveň i významným producentem skleníkových plynů. Dekarbonizace dopravy je tak zásadní ve snaze dosáhnout nízkouhlíkové ekonomiky a transformace dopravy v Evropě si vyžádá 90% snížení emisí skleníkových plynů (ve srovnání s úrovněmi z roku 1990) do roku 2050. Tento měsíc proto představujeme zajímavé informace o udržitelné mobilitě a budeme publikovat i další články na toto téma.

Udržitelná mobilita a cestování

Doprava a emise

V České republice tvoří podle emise z dopravy 16,1 % z celkových z celkových emisí skleníkových plynů. Je tak třetím největším zdrojem emisí po průmyslu a výrobě elektřiny a tepla. V Evropské unii tvoří doprava čtvrtinu emisí skleníkových plynů, z toho  připadá 71 % na automobilovou dopravu. Největší problém představuje závislost sektoru na spalování fosilních paliv.

Rostoucí poptávka a její dopady

Mezi lety 2000 a 2019 poptávka v dopravě neustále rostla. Dopravní sektor je zároveň jediným z velkých ekonomických odvětví, kde emise stoupají. Je také největším producentem oxidů dusíku, které negativně působí nejen na životní prostředí, ale i lidské zdraví. Podle projekcí Evropské agentury pro životní prostředí (European Environment Agency/EEA) se dostane osobní doprava se dostane na hodnoty nižší než v roce 1990 až v roce 2032. Mezinárodní emise z lodní a letecké dopravy se mají nadále zvyšovat.

Evropský týden mobility

Od 16. do 22. září proto probíhá po celé Evropě takzvaný Evropský týden mobility. Téma letošního ročníku je SDÍLENÝ VEŘEJNÝ PROSTOR. V Evropě žije totiž 70 % populace ve městech, a tak je zvýšení kvality života ve městech a infrastruktura zaměřená na lidi důležitým tématem. Proto se Týden mobility zaměřuje také na témata jako jako je parkování, vybalancovaná infrastruktura zohledňující dostatek prostoru jak pro dopravu, tak pro cyklostezky a prostor pro pěší. 

Cirkulární Česko 2040 a cirkulární města

Cirkulární principy v dopravě se propisují do strategie MŽP Cirkulární Česko 2040. V prioritní oblasti Cirkulární města a infrastruktura je opatření zaměřené na podporu projektů alternativních pohonů (včetně bioodpadů) v městské hromadné dopravě a sdílené mobility. Strategie se také soustředí na výrobu bioplynu určeného pro dopravní sektor. Strategie však konstatuje, že “aby mohl být bioplyn využíván jako palivo v automobilech nebo v distribuční soustavě musí projít úpravou a přečištěním na biometan. Tento úkol cílí na modernizaci bioplynových stanic, tak aby došlo k rozšíření možností uplatnění bioplynu."

Řešení: dekarbonizace dopravy

EU Strategie pro udržitelnou a inteligentní mobilitu uvádí, že za účelem dosažení systémové změny musíme: zajistit udržitelnost všech druhů dopravy, široce zpřístupnit udržitelné alternativy v multimodálním dopravním systému a zavést správné pobídky, které budou hnací silou transformace. Za tímto účelem je třeba použít všechny politické nástroje: 

  1. opatření k výraznému snížení současné závislosti na fosilních palivech (nahrazením stávajících vozových parků a flotil dopravními prostředky s nízkými a nulovými emisemi a posílením využívání obnovitelných a nízkouhlíkových paliv);
  2. rozhodná opatření k přesunu větší aktivity k udržitelnějším druhům dopravy (zejména zvýšení počtu cestujících po železnici a dojíždějících veřejnou dopravou a aktivními způsoby dopravy, jakož i přesunutí značného množství nákladu na železnici, vnitrozemské vodní cesty a pobřežní námořní přepravu)
  3. internalizace externích nákladů (prováděním zásad „znečišťovatel platí“ a „uživatel platí“, zejména prostřednictvím mechanismů stanovení cen uhlíku a zpoplatnění infrastruktury).

Mobilita jako služba

Mobilita jako služba je jednou z udržitelných variant, kterou už nabízejí mnohá města. Jde o propojení různých forem cestování a dopravních prostředků. V rámci plánování udržitelné městské mobility jde o proces, který musí obsahovat fázi přípravy a analýzy, rozvoje strategie, definice konkrétních opatření a implementaci a monitoring. Městům a obcím k tomu pomůže publikace od European Platform on Sustainable Urban Mobility Plans. Mobilita jako služba  dále vyžaduje spolupráci dopravců a IT operátorů.

Mobilita jako služba

Udržitelný slovníček #9: Doprava a mobilita

Udržitelný slovníček na téma doprava a mobilita.

Udržitelné létání: není to protimluv?

Letecký průmysl se dávno vzpamatoval z covidového propadu. Alespoň co se produkce emisí týče a je tak globálně jedním z nejrychleji rostoucích zdrojů emisí skleníkových plynů.

Udržitelné létání: paliva budoucnosti

Udržitelná paliva jsou základem politiky dekarbonizace leteckého průmyslu. Shoduje se na tom Evropská unie, Spojené státy i Organizace spojených národů. Pojďme si proto tato paliva představit blíže.

Eurowag a udržitelná komerční silniční doprava

Společnost Eurowag poskytuje chytrá řešení a optimalizaci v oboru komerční silniční dopravy. Vzhledem k dopadům tohoto odvětví na životní prostředí se Eurowag aktivně zasazuje také o dekarbonizaci nákladní dopravy a rozvoj řešení pro bezemisní mobilitu. 

Udržitelný turismus jako cesta budoucnosti

Na celém světě je mnoho míst, která jsou turisticky velmi vytěžovaná. Dopady turismu přestávají být v mnoha případech únosné, proto přinášíme bližší informace a několik tipů, jak vylepšit svůj dopad nejen v environmentálních aspektech.