Co bude formovat rok 2025
Přinášíme tipy redakce v oblasti témat, která budou v letošním roce zásadní.
Transparentnost
- směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) a povinnosti vyplývající z nefinančního reportingu aktivit z roku 2024 povedou k většímu důrazu na transparentnost velkých firem. Jejím cílem je zajistit, aby firmy poskytovaly jasné, srovnatelné a ověřitelné informace o svých dopadech na udržitelnost. Na reporting se podle odhadů připravuje na 50 tisíc firem v EU.
Cirkulární ekonomika
- důležitým tématem bude ekodesign a výrobci se začnou připravovat na povinnosti vyplývající z nařízení o ekodesignu (v platnosti od poloviny roku 2026). V prosince 2024 bylo schváleno také důležité nařízení o obalech (PPWR / Packaging and Packaging Waste Regulation). Díky tomu by mělo razantně poklesnout množství obalové odpadu.
Cirkulární audit
- Expertní tým pod vedením CIRA Advisory připravil ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) metodiku Cirkulární audit, která bude představena zkraje roku 2025. Jedná se o nástroj pro hodnocení aktuálního stavu cirkularity a připravených doporučení pro lepší implementaci cirkulárních principů v praxi. Tomu tématu bude věnováno jeden z následujících témat měsíce.
Kredibilní plány klimatické transformace
- povinnost firem související s propočty uhlíkové stopy ve scope 3 se nevztahují pouze k CSRD nebo iniciativě SBTi, ale i specifickým požadavkům CSDDD (čl. 22: Boj proti změně klimatu). Firmy budou muset své emise skleníkových plynů snižovat.
Ochrana spotřebitelů
- mělo by dojít ke schválení směrnice o zelených tvrzeních (Green Claims). Evropské státy budou mít následně 18 měsíců na transpozici této směrnice do národní legislativy tak, aby nebyli spotřebitelé vystaveni greenwashingu.
Biodiverzita
- velkou otázkou zůstává, jak skloubit ochranu přírody s produkcí potravin, jak rozvíjet potenciál bioekonomiky a existují hlasy volající po sjednocení agendy paralelně probíhajících konferencí (tzv. COP), zaměřených jak na biodiverzitu, tak na řešení otázky změny klimatu.
Udržitelné dodavatelské řetězce
- dodavatelské řetězce musí být nastavovány tak, aby v maximální míře podporovaly cirkularitu cestou minimalizace množství odpadu, zvyšování míry znovuvyužití druhotných surovin, maximální lokalizace a udržitelné logistiky.
Umělá inteligence
- loni se začala objevovat nová řešení AI v oblasti udržitelnosti. Nástroje AI budou využívány pro zpracovávání dat, obzvláště ve spojitosti s dodavatelsko-odběratelským řetězcem. AI bude také optimalizovat energetické systémy a sledovat emise v reálném čase. Do 1. května 2025 má být připraven obecný kodex AI.
Klimaticky odolný zdravotní systém
- téma zdraví vyzdvihla ve svém programu staronová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen. V tomto tématu rezonují dva hlavní body: nemoci spojené s negativními dopady změny klimatu a závislost EU na kritických zdrojích pro výrobu léků, které dováží.