Sociální podnikání

Do sociálního podnikání spadají podnikatelské aktivity, zaměřené na prospěch společnosti a životního prostředí. Hraje významnou roli v místním rozvoji a vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Zisk je z větší části použit pro další rozvoj sociálního podniku. Pro sociální podnik je stejně důležité dosahování zisku i zvýšení veřejného prospěchu.

Sociální podnikání

PRINCIPY SOCIÁLNÍHO PODNIKU

Sociální podnikání představuje podnikatelské aktivity, které přinášejí prospěch společnosti a životnímu prostředí. Hlavními principy sociálního podnikání jsou:​

  • Společensky prospěšný cíl: Sociální podniky mají za cíl zaměstnávat osoby znevýhodněné na trhu práce a podporovat jejich sociální začleňování.
  • Sociální prospěch: Sociální podniky integrují osoby ze znevýhodněných skupin a umožňují účast zaměstnanců a členů na směřování podniku.
  • Ekonomický prospěch: Sociální podniky usilují o ekonomickou soběstačnost a efektivitu, přičemž část zisku reinvestují do rozvoje sociálních programů. ​
  • Environmentální prospěch: Podniky dbají na šetrné zacházení s přírodními zdroji a minimalizaci negativního dopadu na životní prostředí. ​

Místní prospěch: Sociální podniky se zaměřují na uspokojování potřeb a rozvoj místní komunity, často využívají místní zdroje a zaměstnávají místní obyvatele.

TESSEA - Tematická síť pro sociální ekonomiku

V Česku působí Tematická síť pro sociální ekonomiku TESSEA, která zastřešuje více jak 70 sociálních podniků a podporovatelů sociální ekonomiky z celé ČR. Podporuje své členy a zároveň je partnerem pro stát, kraje a další instituce. Přispívá k posílení sektoru sociálního podnikání jako sociálně, ekonomicky a environmentálně přínosné oblasti české ekonomiky. K tomu využívá svoji expertízu, která se opírá o dlouholeté praktické zkušenosti svých členů.

Cílem TESSEA je, aby sociální podnikání a šířeji pojatá sociální ekonomika byly vnímány jako důležitá součást české ekonomiky. Sociální podnikání je společensky prospěšné podnikání, které je založeno jak za účelem zisku, a které zároveň respektuje potřeby konkrétních lidí a lokalit. TESSEA přináší inovativní řešení společenských a ekologických problémů, aktivně se podílí na aktuálních změnách. Vytváří prostor pro prosazování společenských inovací v praxi. Takto je sociální podnikání uznávané jak veřejným, tak soukromým sektorem, a odráží se to v jeho podpoře včetně vícezdrojového financování. Sociální podnikání přispívá k integraci znevýhodněných osob na trhu práce, a také k udržitelnému rozvoji celé společnosti. Respektuje ekologické limity naší planety a šetrné nakládání se zdroji.

Slovníček pojmů

  • Sociální ekonomika:

Jedná se o souhrn aktivit uskutečňovaných subjekty sociální ekonomiky, jejichž cílem je zvýšit zaměstnanost v místních podmínkách anebo uspokojit další potřeby a cíle komunity v oblasti ekonomického, sociálního, kulturního a environmentálního rozvoje.

  • Subjekty sociální ekonomiky:

Jsou to sociální podniky, podpůrné finanční, poradenské a vzdělávací instituce pro sociální podnikání a nestátní neziskové organizace, které vykonávají ekonomické aktivity za účelem pracovního uplatnění svých klientů nebo pro dofinancování svého poslání. Subjekty sociální ekonomiky sdílí společné rysy, kterými jsou naplňování veřejně prospěšného cíle, demokratické rozhodování, podpora iniciativy občanů, nezávislost na veřejných či soukromých institucích, jiný způsob zacházení se ziskem, zohledňování environmentálních aspektů, uspokojování přednostně místních potřeb a využívání přednostně místních zdrojů.

  • Sociálním podnik:

Sociálním podnikem se rozumí „subjekt sociálního podnikání“, tj. právnická osoba založená dle soukromého práva nebo její součást nebo fyzická osoba, které splňují principy sociálního podniku. Sociální podnik naplňuje veřejně prospěšný cíl, který je formulován v zakládacích dokumentech. Vzniká a rozvíjí se na konceptu tzv. trojího prospěchu – ekonomického, sociálního a environmentálního.

  • Integrační sociální podnik:

Integračním sociálním podnikem se rozumí „subjekt sociálního podnikání“, tj. právnická osoba založená dle soukromého práva nebo fyzická osoba, které splňují principy integračního sociálního podniku. Integrační sociální podnik naplňuje veřejně prospěšný cíl, kterým je zaměstnávání a sociální začleňování osob znevýhodněných na trhu práce, a tento cíl je formulován v zakládacích dokumentech. Vzniká a rozvíjí se na konceptu tzv. trojího prospěchu – ekonomického, sociálního a environmentálního.

Sociální podnikání není charita. O čem tedy je?

V sociálním podnikání je důležité nejen dosahování finančního zisku, ale stejně tak i veřejný prospěch podnikatelských aktivit. Přečtěte si, o jaké principy se sociální podnikání opírá a jak se zapojuje do dodavatelsko-odběratelských řetězců.

Zákon o integračním sociálním podniku (ISP)

S účinností od 1. 1. 2025 platí Zákon o integračním sociálním podniku (468/2024 Sb.), který říká, že integrační sociální musí zaměstnávat 30 % znevýhodněných zaměstnanců / osob se specifickými potřebami. Jako osoba se specifickými potřebami budou chápáni např. lidé se zdravotním postižením, lidé bez přístřeší, lidé, kteří jsou po ukončení výkonu trestu odnětí svobody, a lidé, kteří jsou do 10 let po ukončení nařízené ústavní výchovy nebo uložené ochranné výchovy v diagnostickém ústavu či dětském domově.

Zákon také zavádí mechanismy pro kontrolu plnění podmínek a možnost zrušení statusu při nesplnění požadavků. Podporuje začlenění sociálně vyloučených osob na pracovní trh prostřednictvím konkrétních legislativních opatření. Přehled souvisejících právních předpisů nabízí portál Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) České sociální podnikání, stejně jako Adresář sociálních podniků v Česku.

Levandulovna: jak funguje environmentální sociální podnik v podhůří Jizerských hor

Levandulovna funguje od roku 2019 a zabývá se ekologickým pěstováním květin, a to především levandule a jejím následným zpracováním. Tento podnik spojuje udržitelnost s lokálním rozvojem a přináší inovativní přístupy k sociálnímu podnikání. Zjistěte, jak se propojuje ekologické pěstování a sociální odpovědnost v jednom.

Sdružení Neratov

Sdružení Neratov provozuje malebné vesnici v Orlických horách speciální zařízení, která poskytují podporu, ubytování a pracovní příležitosti pro osoby s postižením. Cílem sdružení je integrovat tyto osoby do společnosti a umožnit jim vést co nejvíce samostatný život.

Sociální podnikání s vůní bylinek

Ponořte se do světa mýdlárny Koukol, která kombinuje sociální podnikání, udržitelnost a péči o biodiverzitu. Tento podnik v severních Čechách nejen vyrábí přírodní mýdla, ale také se stará o místní ekosystém pomocí tradičního kosení lučních bylin. Zjistěte, jak propojuje ekologické a sociální hodnoty a jak přispívá k oživení regionu.

Může fungovat udržitelné a společensky odpovědné podnikání a jaké jsou příklady dobré praxe?

V tomto podcastu LOOPA Vojty Kovala představí hosté projekty společenské odpovědnosti a ekonomickou dimenzi sociálního podnikání. Můžete sami posoudit, kam se téma sociální odpovědnosti posunulo, vzhledem k tomu, že tento podcast vznikl již před více než 3 lety.