Postřehy redakční rady: Co si myslí Petra Koudelková o udržitelnosti?
Postřehy redakční rady: Co si myslí Petra Koudelková o udržitelnosti?
Jak se témata udržitelnosti propisují do výuky marketingu na univerzitě?
V akademickém prostředí jde v dnešní době o velmi reflektované téma jak mezi studujícími, tak i mezi vyučujícími. To znamená, že toto téma propisujeme nejen do výuky, ale i do samotného chodu fakulty, posléze celé univerzity. Řešíme témata spojená s mobilitou, stravováním, provozem budov a mnoho dalšího. Mimo jiné máme univerzitní podcast (Udržitelná Karlovka), který má informovat a vzdělávat.
Jak hodnotíte aktivity související s globálním udržitelným rozvojem z pohledu Česka?
Myslím, že na tom nejsme úplně špatně, ale může být i lépe. Hodně věcí v Česku není přijímaných, spíše naopak. Chybí mi tady erudovaná a nenucená informovanost široké veřejnosti. Nejde jen o klasické vzdělávání, ale opravdu o informování v masmédiích, které však není vyhrocené do absurdna, aby způsobovalo zelený splín.
Jak bude podle Vás vypadat Česko v roce 2050?
Záleží na tom, jakou cestu zvolíme. Určitě existuje mnoho scénářů a dovedu si představit jak ty černé, tak ty růžové. Já budu doufat v ty růžové. Ale kdo ví, třeba se dočkáme toho, že na Vánoce už nebudeme smažit kapra doma v troubě, ale grilovat venku na terase.
Jaké spatřujete trendy v oblasti udržitelnosti v roce 2025, kterým by se portál Společně udržitelně měl věnovat?
Biodiverzita, zálohování (opět a stále). Ale myslím, že jakákoliv témata, která jsou podložena daty, napsána tak, aby čtenáře bavila a poučila, mají smysl.
Co považujete za udržitelnější obal: plast, nebo sklo? A proč?
To záleží na mnoha okolnostech. Například na tom, zda je sklo vratné nebo ne. Jak daleko je produkt v tom, kterém obalu převážen apod. Ze zdravotního hlediska si ale myslím, že lepší je sklo.