Třídění NENÍ recyklace
Ročně v Evropské unii vyprodukuje každý člověk průměrně 4 991 tisíc kilogramů odpadu (2022) a z toho je recyklováno přibližně 39 % materiálu. Díky recyklaci a zavádění cirkulárních opatření tak můžeme s množstvím vytvářeného odpadu bojovat. Je potřeba zmínit, že nejlepším způsobem je předcházení vzniku odpadu. Když se ale zaměříme na samotnou recyklaci, je potřeba zmínit, že pokud vyhodíme vytříděný odpad do příslušných barevných kontejnerů (což je povinnost ze zákona), neznamená to, že jsme právě daný materiál také zrecyklovali. Pokud se nám podaří vhodit do kontejneru materiál, který nelze zrecyklovat, je následně vyřazen na třídící lince a recyklační proces pro něj končí. Některé z takto vyřazených materiálů jsou odvezeny do zařízení pro energetické využití odpadu, nebo do spalovny.
Recyklace v číslech
Kvůli stále se zvyšujícímu množství odpadu se zvyšují i negativní dopady, jednak ovlivňující životní prostředí (znečišťování ovzduší, kontaminace půdy a vody), ale i dopady na lidské zdraví a kvalitu života. Dle Ekokom bylo jenom za rok 2019 na trhu nově 1,2 milionu tun jednocestných obalů, ze kterých bylo 73 % vytříděno k dalšímu zpracování.
Podle dostupných dat se nám v České republice v roce 2021 podařilo zrecyklovat významnou část obalového odpadu, který původně sloužil k uchovávání, ochraně, manipulaci nebo třeba prezentaci zboží.
- míra zrecyklovaných obalových odpadů:
- 88,4 % papírové obaly
- 45,1 % plastové obaly
- 38,3 % dřevěné obaly
- 67,4 % kovové obaly
- 81,4 % skleněné obaly
Legislativa zaměřená na recyklaci
Národní legislativa se odvíjí od legislativních rozhodnutí přijatých na úrovni EU. Klíčovým dokumentem je Nový akční plán pro cirkulární ekonomiku. Přehled veškeré unijní související legislativy můžete najít zde (legislativa bude tématem měsíce prosince). Základní cíle pro zvyšování recyklace a snižování skládkování odpadu jsou následující:
- recyklovat 65 % komunálního odpadu do roku 2035 (55 % do roku 2025 a 60 % do roku 2030),
- recyklovat 70 % obalových odpadů do roku 2030,
- závazný cíl snížení skládkování na max. 10 % komunálního odpadu do roku 2035,
- zákaz skládkování tříděného odpadu, což vyžaduje oddělený sběr biologického odpadu do roku 2023 a u textilu a nebezpečného odpadu z domácností do roku 2025.