Recyklace není první krok: cesta od prevence k udržitelnosti

Recyklace materiálů je často prezentována jako skvělé řešení, které nás přivede k udržitelnosti. Recyklace je ovšem náročná na spotřebu vody či elektřiny, a tak ji nelze propagovat jako to nejlepší cirkulární řešení. Je třeba také připomínat, že recyklace je až na třetím místě v hierarchii nakládání s odpady. Zásadní je tvořit odpadu co nejméně, případně ho využít jiným způsobem. Ve výrobních podnicích se často využívá termín “recyklace”, ale v praxi jde o znovuvyužití vedlejších produktů a to je zcela jistě správný způsob nakládání s materiálem (odpadem).

Recyklace není první krok: cesta od prevence k udržitelnosti

Třídění NENÍ recyklace

Ročně v Evropské unii vyprodukuje každý člověk průměrně 4 991 tisíc kilogramů odpadu (2022) a z toho je recyklováno přibližně 39 % materiálu. Díky recyklaci a zavádění cirkulárních opatření tak můžeme s množstvím vytvářeného odpadu bojovat. Je potřeba zmínit, že nejlepším způsobem je  předcházení vzniku odpadu. Když se ale zaměříme na samotnou recyklaci, je potřeba zmínit, že pokud vyhodíme vytříděný odpad do příslušných barevných kontejnerů (což je povinnost ze zákona), neznamená to, že jsme právě daný materiál také zrecyklovali. Pokud se nám podaří vhodit do kontejneru materiál, který nelze zrecyklovat, je následně vyřazen na třídící lince a recyklační proces pro něj končí. Některé z takto vyřazených materiálů jsou odvezeny do zařízení pro energetické využití odpadu, nebo do spalovny.

Recyklace v číslech

Kvůli stále se zvyšujícímu množství odpadu se zvyšují i negativní dopady, jednak ovlivňující životní prostředí (znečišťování ovzduší, kontaminace půdy a vody), ale i dopady na lidské zdraví a kvalitu života. Dle Ekokom bylo jenom za rok 2019 na trhu nově 1,2 milionu tun jednocestných obalů, ze kterých bylo 73 % vytříděno k dalšímu zpracování. 

Podle dostupných dat se nám v České republice v roce 2021 podařilo zrecyklovat významnou část obalového odpadu, který původně sloužil k uchovávání, ochraně, manipulaci nebo třeba prezentaci zboží.

Legislativa zaměřená na recyklaci

Národní legislativa se odvíjí od legislativních rozhodnutí přijatých na úrovni EU. Klíčovým dokumentem je Nový akční plán pro cirkulární ekonomiku. Přehled veškeré unijní související legislativy můžete najít zde (legislativa bude tématem měsíce prosince). Základní cíle pro zvyšování recyklace a snižování skládkování odpadu jsou následující:

  • recyklovat 65 % komunálního odpadu do roku 2035 (55 % do roku 2025 a 60 % do roku 2030),
  • recyklovat 70 % obalových odpadů do roku 2030,
  • závazný cíl snížení skládkování na max. 10 % komunálního odpadu do roku 2035,
  • zákaz skládkování tříděného odpadu, což vyžaduje oddělený sběr biologického odpadu do roku 2023 a u textilu a nebezpečného odpadu z domácností do roku 2025.

Povinné zálohování v České republice

Aktuálním tématem je vládní schválení návrhu povinného zálohování nápojových PET lahví a plechovek s cílem získávat drahocenný materiál zpět do systému, protože až 20 % PET lahví se nedostane do žlutého kontejneru a plechovek se vytřídí jen čtvrtina! Otázky a odpovědi, včetně kalkulačky pro města a obce, na zálohový systém přináší Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Z pohledu cirkulární ekonomiky dává zálohový systém zásadní smysl, protože finanční motivace vede spotřebitele k navracení obalů/materiálů zpět, což má dopad především na prevenci využívání ubývajících primárních zdrojů a využívání druhotných surovin. O třech klíčových prvcích cirkulární ekonomiky se můžete dočíst na stránkách Ellen MacArthur Foundation:

 

REMOBIL: dobročinnost, sběr a recyklace nepotřebných mobilů

Výroba mobilních telefonů je energeticky a materiálově náročná. Recyklací a zejména potom prodloužením životnosti mobilu, jako jsou opravy a využití komponent z použitých mobilů na náhradní díly, jsou kompenzovány tyto negativní dopady na životní prostředí. Věděli jste, že 100g mobilem můžete ušetřit přírodě 100 kg materiálu?

Export a import recyklovatelného odpadu

Recyklace drtivé většiny odpadů vyprodukovaných v Evropě se zpracovává přímo tady v Evropě. I přesto bylo v roce 2023 vyvezeno z EU 21 milionů tun kovů a 7 milionu tun papírů a kartonů s tím, že nejčastěji dochází k dovozu do Turecka, Indie, Velké Británie, Egyptu a Indonésii. Pro porovnání současně do Evropy dovážíme odpad z jiných částí světa, a to především z Brazílie, Argentiny, Velké Británie, Ukrajiny a USA (dle dat Eurostatu).

Téměř ve všech případech by se mělo jednat o bezpečné materiály, exportované za účelem recyklace, objevují se ale náznaky o neadekvátní manipulaci s odpadem. Toto je především problém z hlediska znečištění, které by mělo negativní dopady v EU.

Můžete se ptát, proč k převozu odpadu dochází a jaké jsou jeho výhody? Hlavní výhodou je především úspory při rozsahu recyklace a rozvoj recyklačních technologií. Díky velkému množství zároveň dochází ke snižování cen práce s druhotnými surovinami, což pozitivně ovlivňuje trh EU. Co se týká situace převodu odpadů z a do České republiky, podle Evropské agentury pro životní prostředí (European Environment Agency) dovážíme do ČR především plastový a skleněný odpad a naopak vyvážíme papír a karton.

 Export a import recyklovatelného odpadu

Mýty o recyklaci

Okolo recyklace panuje mnoho mýtů a v tomto článku se některé z těchto mýtů pokusíme vyvrátit. Zároveň se věnujeme porovnání procesu recyklace s jinými způsoby nakládání s odpady z pohledu jejich dopadů na životní prostředí.

Recyklace skla

Sklo je jednou z nejvíce efektivních surovin z pohledu své životnosti a recyklace. V ideálním případě se totiž může recyklovat donekonečna a je recyklovatelné ze 100 %. Přečtěte si další zajímavosti, postup recyklace a výhody i nevýhody tohoto materiálu.

Recyklace chladicích kapalin – nová cesta pro udržitelnější firemní budovy a lepší ESG

Recyklace chladicích kapalin ve firemních objektech má dobře měřitelný přínos pro životní prostředí. Snižuje potřebu těžby a výroby nových surovin a minimalizuje potenciální znečištění půdy a vody toxickými chemikáliemi.

Bioplasty: řešení, nebo problém?

Bioplasty jsou problematickým materiálem, který přináší víc starostí než užitku. V čem tkví problém jejich využití?

 

Janštejn Glass Group: unikátní materiál ze skleněných střepů

BROKISGLASS je výstupem ekologického přístupu Sklárny Janštejn a firmy BROKIS, jejichž spolupráce umožnila vznik nového unikátního materiálu ze skleněných střepů. Tyto střepy tvoří až 80 % náhražky písku v materiálu BROKISGLASS CONCRETE.

Janštejn Glass Group: unikátní materiál ze skleněných střepů