Postřehy redakční rady: Co si myslí Zuzana Keményová o udržitelnosti?
Postřehy redakční rady: Co si myslí Zuzana Keményová o udržitelnosti?
Jak se témata udržitelnosti propisují do práce novinářky?
Do médií se téma udržitelnosti propisuje v mnoha směrech, píše a točí se o ní naštěstí čím dál více.
Jak hodnotíte aktivity související s globálním udržitelným rozvojem z pohledu Česka?
Pokud otázka zní, zda Česko dělá dost pro udržitelný rozvoj, pak bych hodnotila tak za 3. Nejsme úplně na chvostě, ale mohli bychom dělat mnohem více, pokud by tu nebyla tak silná fosilní tradice a fosilní lobby. Jsme málo kurážní, všech změn se Češi bojí, viz zákaz igelitek, viz strach z elektromobilů, z Eura 7 atd.
Jak bude podle Vás vypadat Česko v roce 2050?
Bude se tu žít dobře a pohodlně tak jako nyní. Globální oteplování Česko zasáhne jen v menší míře, nebude to tu například úplně rájem lyžařů. Díky příznivému prostředí a dobré bezpečnosti bude Česko čelit výrazné migrační vlně ze všech směrů, nejen z Blízkého východu, ale i z jihu Evropy.
Jaké spatřujete trendy v oblasti udržitelnosti v roce 2025, kterým by se portál Společně udržitelně měl věnovat?
Portál Společně udržitelně by se měl do hloubky věnovat vyvracení mýtů a práci s fakty a konkrétními příklady z praxe, to je jeho silná stránka. Měl by uvádět konkrétní use cases. Z témat by to měly být obaly a celkově problematika odpadů a cirkularity, co kde funguje, za jakých podmínek. Také téma snižování emisí v byznysu, ve výrobě a v dopravě. Opět přes konkrétní příklady, co komu funguje a jak se tato praxe dá přenést do dalších firem.
Co považujete za udržitelnější obal: plast, nebo sklo? A proč?
To je těžká otázka, záleží na konkrétním příkladu užití. Ale už bylo prokázáno, že například pro balení jogurtů je lepší plast, protože je lehčí, tudíž v přepravě emisně méně náročný. Po nástupu zálohování PET láhví ale plast získá plusové body.