Postřehy redakční rady: Co si myslí Vojtěch Koval o udržitelnosti?

Postřehy redakční rady: Co si myslí Vojtěch Koval o udržitelnosti?

Dříve redaktor zpravodajství v Českém rozhlase, dneska podcaster a podcast producer, který se snaží otevírat témata jako udržitelnost a cirkularita. A i když se živí hlavně slovem, zastává názor, že někdy je třeba přestat kecat a prostě něco zkusit udělat. Jen kecáním se ten svět nezmění.

Jak se témata udržitelnosti propisují do komunikace?

Naštěstí čím dál víc. Je důležité, abychom komunikovali naši snahu být udržitelnější, ať už v byznysu nebo v běžném životě. Samozřejmě musíme dávat pozor na greenwashing, ale komunikovat své kroky k udržitelnosti, transparentně se všemi plusy i mínusy, je podle mě důležitý krok kupředu.

Jak hodnotíš aktivity související s globálním udržitelným rozvojem z pohledu Česka?

Vlastně bych řekl jen pozitivně, jen mě občas zaráží, jak dlouho si k některým hledáme cestu a jak moc si ji komplikujeme. Občas se tady v Česku snažíme vymyslet kolo, přitom bychom si mohli nechat poradit a tak dlouho neváhat nad správnými rozhodnutími.

Jak bude podle Tebe vypadat Česko v roce 2050?

Já moc doufám, že to bude Česko, kde už budeme brát udržitelnost a cirkulární ekonomiku jako něco, co je osvědčené a správné. A ne že budeme hledat, co ja na tom špatného. Pak by to mohlo být Česko, kde budeme na těchto principech stavět a posouvat se dál.

Jaké spatřuješ trendy v oblasti udržitelnosti v roce 2025, kterým by se portál Společně udržitelně měl věnovat?

Vyhnu se všem zkratkám a směrnicím - měl by to podle mě být zálohový systém na PET (ať už tu je!), ale hlavně předcházení vzniku odpadů a udržitelné eventy.

Co považuješ za udržitelnější obal: plast, nebo sklo? A proč?

Otřepaná odpověď nadšence do udržitelnosti je ani jedno, resp. obal, který nevznikne… jinak jsem ale staromilec a můžou za to zálohované flašky od piva, ale asi bych řekl, že sklo. Tak třeba zálohový systém na PET lahve tohle změní :)