Postřehy redakční rady: Co si myslí Eva Chvalkovská o udržitelnosti?

Postřehy redakční rady: Co si myslí Eva Chvalkovská o udržitelnosti?

Eva Chvalkovská je v Komerční bance součástí Corporate Strategy and Financing Tribu, kde se věnuje oblasti ESG a udržitelného financování. Je odpovědná jak za zavádění produktů udržitelného financování pro korporátní klienty, tak za jejich propojení na další ESG poradenské služby skupiny KB. Pomáhá také klientům zvyšovat povědomí o udržitelnosti prostřednictvím ESG webinářů, působí v redakční radě webu společně-udržitelně.cz a ve správní radě Aliance pro bezemisní budoucnost.

Jak se témata udržitelnosti propisují v bankovnictví?

Finanční sektor je pro přechod k udržitelné ekonomice klíčový a veškerá ESG regulace na něj směřovala nejdříve. Pro každou bankovní instituci znamená udržitelnost řadu nových požadavků na sběr dat a jejich vykazování, na změny procesů, do kterých se aspekty ESG nově začleňují apod. Mojí rolí v Komerční bance je nastavení strategie produktů udržitelného financování a souvisejících ESG služeb, které mohou využít firmy pro financování dekarbonizace. Naším cílem je, abychom v ekonomice působili jako katalyzátor změn na cestě k udržitelnosti.

Jak hodnotíte aktivity související s globálním udržitelným rozvojem z pohledu Česka?

Myslím, že je toho ještě hodně před námi. Většinově se společnost už shodne na existenci hrozeb souvisejících se změnami klimatu, ale společná vize a odhodlání je řešit mi chybí. Myslím, že je to způsobeno jednak komplexností změn a jednak tím, jak různá opatření dopadají na různé skupiny obyvatel napříč celým světem.

Jak bude podle Vás vypadat Česko v roce 2050?

Věřím, že to bude země, ve které se hlavně bude dobře dařit všem obyvatelům. Z hlediska udržitelnosti doufám, že budeme blízko uhlíkové neutralitě a že díky novým technologiím vyvinutým a vyráběným v Česku budeme patřit mezi ekonomicky nejrozvinutější státy. A všem nám bych přála, abychom žili v demokratické a svobodné zemi s evropskými hodnotami.

Jaké spatřujete trendy v oblasti udržitelnosti v roce 2025, kterým by se portál Společně udržitelně měl věnovat?

Mě vždy nejvíce zajímají konkrétní kroky, které podniky dělají, aby snížily svůj nepříznivý dopad na životní prostředí. Důležitým tématem určitě zůstane energetika, udržitelná mobilita nebo i zemědělství. V roce 2025 se stane horkým tématem ESG reporting, a to v souvislosti s dopadem požadavků směrnice CSRD na více než tisíc podniků. Sběr dat, výpočet uhlíkové stopy, dekarbonizační plány a ESG strategie... Bude toho spousta, o čem psát.

Co považujete za udržitelnější obal: plast, nebo sklo? A proč?

Tuším v této otázce nějaký chyták 😊Vím, že to není tak jednoduché, a dokonce o tom psal i váš web Společně udržitelně. Ale odpovědi se nevyhýbám, za mě je to určitě sklo, protože je to skvělý obal na víno a když lahev házím do patřičného kontejneru na sklo, je velká pravděpodobnost, že se vrátí do oběhu připravená k dalšímu naplnění.