ESG je všude, kam se podíváte

Koncept ESG je logickým pokračováním (nepovinné) společenské odpovědnosti firem (CSR). Firmy, které integrují ESG principy, nejenže mohou přispět k ochraně životního prostředí a zlepšit sociální podmínky pracovníků v dodavatelském řetězci, ale mohou také dosáhnout lepších dlouhodobých finančních výsledků. Připojte se k nám tento měsíc a prozkoumejte, jak může ESG pomoci transformovat vaši firmu a stát se vaší konkurenční výhodou.

Ve spolupráci

CIRAA

ESG je všude, kam se podíváte

Sociální pilíř ESG: Co budou firmy zveřejňovat o zaměstnancích?

V rámci ESG se firmy musí zabývat mimo jiné také tím, jak se chovají ke svým zaměstnancům. Nastavení work-life balance nebo snižování rozdílů mezi platy mužů a žen na stejných pozicích jsou témata velmi aktuální a jejich posilování vede k vyšší spokojenosti pracujích.

Bankovní ESG dotazník: Krok k udržitelnému financování

Některé české banky spojily své úsilí, aby snížily administrativní zátěž pro firmy, které si žádají o financování. Banky totiž budou stále více financovat pouze projekty, které budou mít jen minimální negativní dopady na společnost a životní prostředí.

Jak na sběr dat pro nefinanční reporting ESG?

Přečtěte si, na jaká úskalí se sběrem dat firmy v praxi nejčastěji naráží při sběru dat. Tento proces je totiž časově nejnáročnější a představuje v nefinančním reportingu pro firmy obrovskou výzvu.

Záznam webináře: Jak se připravit na ESG?

Podívejte se na záznam webináře, který se věnoval tematice ESG a podrobnému rozklíčování standardů ESRS nefinančního reportingu. Webinář se věnuje také harmonogramu reportování ESG nebo principu dvojí materiality.

Které firmy to umí s udržitelností? Přihlašování do prestižního ESG žebříčku končí 31.července

Stovky českých firem ale ESG naplňují už teď, bez ohledu na legislativní povinnost. A právě ty hledá ESG žebříček. Zapojíte se i vy?

ESG v našem mínění

Dle globálního průzkumu Manpower v 41 zemích světa má až 44 % firem stanovené ESG plány či strategie. Pouze 6 % z nich ale uvádí, že mají pro dosažení cílů ty správné zaměstnance. Podle výzkumu IPSOS si 87 % Čechů myslí, že by jim firmy měly pomáhat v odpovědném chování, ale pouze 4 % respondentů znalo zkratku ESG.

Přínosy ESG

  • Udržitelný ekonomický růst podniku
  • Identifikace a snižování rizik
  • Finanční stabilita podniku
  • Připravenost na nároky v dodavatelských-odběratelských řetězcích malých a středních firem
  • Naplnění požadavků zaměstnanců i zákazníků

ESRS standardy

ESRS standardy, neboli standardy EU pro vykazování udržitelnosti (European Sustainability Reporting Standards) představují povinné oblasti, kterým společnosti musí věnovat, pokud spadají do povinnosti reportingu v rámci směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Byly vytvořeny Evropskou komisí ve spolupráci s Evropskou poradní skupinou pro účetní výkaznictví (EFRAG). ESRS se dělí na průřezové (ESRS 1: obecné principy, ESRS 2: obecné informace, strategie, řízení a posouzení materiální významnosti) a tematické dle pilířů E (Environment), S (Social) a G (Governance).

Kdo má povinnost reportovat?

Kdo má povinnost reportovat?