Cirkulární audity: nové nástroje pro firmy k dosažení udržitelnosti a ESG

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) představuje metodiku Cirkulární audit I. a II., které vypracoval tým expertů pod vedením konzultační společnosti CIRA Advisory v rámci projektu Technologické agentury TAČR BETA.

Cirkulární audity: nové nástroje pro firmy k dosažení udržitelnosti a ESG

Metodika Cirkulární audit I. slouží jako nástroj pro posuzování stavu cirkularity především malých a středních podniků a přináší návrhy opatření pro zlepšení jejich aktuálního stavu směrem k vyšší udržitelnosti. Návrhová opatření mají za cíl dosáhnout úspor jak finančních, tak materiálových nebo snižování emisí skleníkových plynů, především oxidu uhličitého (CO2). Tato metodika představuje první nástroj pro posuzování stavu cirkularity v praxi a doplňuje existující metodiky zaměřené na energetický a vodní audit.

Při aplikaci principů cirkulární ekonomiky do podniků je třeba zohlednit širší kontext celého podnikání. Cirkulární audit je proto zaměřen na čtyři klíčová témata:

  • strategické řízení společnosti, vzdělávání a komunikace související s cirkulární ekonomikou,
  • materiálové vstupy, materiálové toky a materiálové výstupy, odpadové hospodářství,
  • ekodesign,
  • cirkulární zadávání a nakupování a dodavatelské řetězce.

Cirkulární audit II. se zaměřuje na analýzu průmyslových činností firem z hlediska cirkularity, posuzuje konkrétní opatření na úspory materiálových vstupů a výstupů a úspory produkce CO2, které jsou navrhovány v projektech přihlašovaných za oblast oběhového hospodářství Operačního programu OP TAK a následné bodové vyhodnocení projektů. Metodika bude nástrojem nejen hodnotitelů, ale může napomáhat i firmám, které budou žádat o dotace, nebo které dotace firmám pomáhají připravovat.

Když se firma rozhodne, že Cirkulárním auditem I. chce projít, musí si najít nezávislého zpracovatele auditu. Tímto zpracovatelem je osoba nebo společnost s minimálně 3-5 letými zkušenosti s cirkulární ekonomikou ve výrobních podnicích a nesmí být v majetkovém ani zaměstnaneckém vztahu k danému podniku. Zpracovatel firmu provede jednotlivými části metodiky, zhodnotí stav cirkularity, navrhne doporučení a v případě dobrého skóre poskytne podniku značku Cirkulárního podniku pro další využití.

Co hodnotí Cirkulární audit I.

Cirkulární audit se zaměřuje na celkové uplatnění principů cirkulární ekonomiky v podnicích. Pojďme si blíže představit jednotlivé části:

Strategické řízení společnosti

Tato část auditu se zabývá stávajícími procesy a strategií auditovaného podniku. Jejím cílem je identifikovat oblasti, kde auditovaná firma potřebuje věnovat zvláštní úsilí dalším strategickým normám a postupům. Zpracovatel audit se zaměřuje na existující certifikace, nastavená pravidla, realizaci nefinančního reportingu, ale i na vzdělávání a řízení lidských zdrojů, včetně alokovaných finančních zdrojů na konkrétní aktivity firmy. Mezi hodnocení zároveň patří také implementace cirkulárních principů s názvem 9R.

Co hodnotí Cirkulární audit I.
  • R0 - Odmítnout (Refuse): Výrobek se stane nadbytečným z důvodu jeho funkce, je možná náhrada alternativním produktem nebo službou (snižujeme množství toho, co reálně opravdu potřebujeme).
  • R1 - Přehodnotit (Rethink): Přehodnocení vlastnictví a užívání výrobků (např. sdílením výrobku).
  • R2 - Omezit (Reduce): Zvýšení účinnosti výroby, snižování spotřeby přírodních zdrojů a materiálů.
  • R3 - Znovu použít (Reuse): Opětovné použití vyřazeného výrobku, který je stále v dobrém stavu a plní svou původní funkci, jiným spotřebitelem.
  • R4 - Opravit (Repair): Oprava a údržba vadného výrobku, aby mohl dále plnit svoji původní funkci.
  • R5 - Renovovat (Refurbish): Obnovení a zlepšení starého výrobku do stavu odpovídajícímu současné potřebě (například v nábytku).
  • R6 - Repasovat (Remanufacture): Použití vyřazených výrobků, nebo části výrobků, v nový výrobek se stejnou funkcí.
  • R7 - Změnit účel (Repurpose): Použití vyřazených výrobku nebo části výrobků v nový výrobek s jinou funkcí.
  • R8 - Recyklovat (Recycle): Zpracovat materiály k dalšímu využití ať ve stejné (vysoká úroveň) nebo nižší (nízká úroveň) kvalitě.
  • R9 - Využít (Recover): Spalování materiálu s energetickým využitím.

Materiály a materiálové toky podniku

Část auditu zaměřená na mapování materiálových toků je klíčová a nejnáročnější. Analýza materiálových toků odhaluje materiální náročnost výroby a zásadní potenciál pro úspory. Cílem je snižovat množství spotřeby primárních zdrojů díky využití sekundárních zdrojů (vedlejších produktů z výroby) a snižovat množství produkovaných odpadů. K jednotlivým materiálům a surovinám auditor přiřazuje emisní faktory, vypočítává uhlíkovou stopu, mapuje materiálové výstupy, identifikuje náklady a následně vypočítává celkovou materiálovou cirkularitu a efektivitu podniku.

Ekodesign

Fáze tvorby výrobku je proto z hlediska cirkularity zásadní. Proto se auditor zaměřuje na principy podporující prodloužení životního cyklu, jako je: trvanlivost výrobku, jeho opětovná použitelnost, modernizovatelnost a opravitelnost, pravidla pro přítomnost látek, které brání oběhovosti, účinnost z hlediska využívání energie a zdrojů, obsah recyklovaných materiálů, repasování a recyklace, uhlíková a environmentální stopa, požadavky na informace, včetně digitálního pasu výrobku.

Cirkulární nakupování a dodavatelské řetězce

Auditor se v neposlední řadě také zabývá způsobem, jakým firma nakupuje materiály a produkty a má nastaven svůj dodavatelský řetězec. Auditor se proto zaměřuje na parametry nákupů a hodnotící indikátory pro nakupování (rozpočtový význam, dopad na životní prostředí), nákup druhotných surovin, fungování dodavatelsko-odběratelského řetězce firmy, požadavky na dodavatele a hodnocení dodavatelů, logistika (např. využití šetrnější přepravy), využívání jiných forem spotřeby (sdílení, pronájem, produkt jako služba), cirkulární byznysová řešení (zpětný odběr).

Metodiku Cirkulární audit I. a II. včetně všech příloh můžete stáhnout na tomto odkazu.

Cirkulární ekonomika: principy 9R v praxi

Cirkulární ekonomika je založená na třech základních principech: eliminaci odpadu a znečištění, cirkulaci materiálů a produktů a regeneraci přírody. V tomto článku se zaměřuje na klíčové principy cirkularity, označované jako 9R.

Konkurenční cirkulární ekonomika v budoucí Evropě

V tomto článku se dočtete o prioritách, které nastínila před svým prosincovým jmenováním eurokomisařka Jessika Roswall. Na starosti má portfolio s novým názvem “Environment, Water Resilience and Competitive Circular Economy”. Dále se dočtete, jak se téma cirkulární ekonomiky propsalo do nové národní hospodářské strategie.

ISO normy pro cirkulární ekonomiku

První standardizovaná norma ISO pro cirkulární ekonomiku, konkrétně zaměřená na terminologii, principy cirkularity a pokyny pro implementaci pod označením ISO 59004, vyšla v roce 2024. To je klíčové, protože pod pojmem „cirkulární ekonomika” si často každý představuje něco jiného, nejčastěji pak jen odpadové hospodářství.

Klíčová témata cirkulární ekonomiky z pohledu legislativy

V tomto článku se věnujeme klíčovým tématům širokého rámce cirkulární ekonomiky a patřičné legislativě, která nastavuje pravidla pro prosazování cirkularity v praxi. Jde primárně o ekodesign, práva spotřebitelů, obaly, plasty, textil, stavebnictví, elektroniku, odpady nebo druhotné suroviny.