Metodika Cirkulární audit I. slouží jako nástroj pro posuzování stavu cirkularity především malých a středních podniků a přináší návrhy opatření pro zlepšení jejich aktuálního stavu směrem k vyšší udržitelnosti. Návrhová opatření mají za cíl dosáhnout úspor jak finančních, tak materiálových nebo snižování emisí skleníkových plynů, především oxidu uhličitého (CO2). Tato metodika představuje první nástroj pro posuzování stavu cirkularity v praxi a doplňuje existující metodiky zaměřené na energetický a vodní audit.
Při aplikaci principů cirkulární ekonomiky do podniků je třeba zohlednit širší kontext celého podnikání. Cirkulární audit je proto zaměřen na čtyři klíčová témata:
- strategické řízení společnosti, vzdělávání a komunikace související s cirkulární ekonomikou,
- materiálové vstupy, materiálové toky a materiálové výstupy, odpadové hospodářství,
- ekodesign,
- cirkulární zadávání a nakupování a dodavatelské řetězce.
Cirkulární audit II. se zaměřuje na analýzu průmyslových činností firem z hlediska cirkularity, posuzuje konkrétní opatření na úspory materiálových vstupů a výstupů a úspory produkce CO2, které jsou navrhovány v projektech přihlašovaných za oblast oběhového hospodářství Operačního programu OP TAK a následné bodové vyhodnocení projektů. Metodika bude nástrojem nejen hodnotitelů, ale může napomáhat i firmám, které budou žádat o dotace, nebo které dotace firmám pomáhají připravovat.
Když se firma rozhodne, že Cirkulárním auditem I. chce projít, musí si najít nezávislého zpracovatele auditu. Tímto zpracovatelem je osoba nebo společnost s minimálně 3-5 letými zkušenosti s cirkulární ekonomikou ve výrobních podnicích a nesmí být v majetkovém ani zaměstnaneckém vztahu k danému podniku. Zpracovatel firmu provede jednotlivými části metodiky, zhodnotí stav cirkularity, navrhne doporučení a v případě dobrého skóre poskytne podniku značku Cirkulárního podniku pro další využití.