Připravovaná konference se zaměří na to, jak česká ekonomika, stále zakotvená v minulých desetiletích, může využívat příležitosti 21. století. Na programu budou mimo jiné témata jako inovace podporující udržitelnost, modernizace infrastruktury nebo třeba reforma vzdělávacího systému, tak aby podporoval konkurenceschopnost země i v kontextu výzev a měnících se podmínek současného světa. Kromě jiného bude i zevrubně řešeno, jak tyto ambice a aktivity financovat.
Přednášející
Akce by se měl osobně zúčastnit ministr životního prostředí Petr Hladík, nově jmenovaný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a spolu s nimi i řada dalších předních politických představitelů. Jejich partnery v diskuzi budou zástupci významných společností jako Česká spořitelna, ORLEN Unipetrol, Novartis nebo ING. Nebudou chybět ani zástupci startupů, například společnosti MYCO nebo Alvie. Programu konference se také zúčastní experti věnující se oblasti udržitelnosti jako Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), Ondráš Přibyla, zakladatel analytické platformy Fakta o klimatu nebo například Jan Krajhanzl, zakladatel a CEO Institutu 2050. Smyslem konference má být artikulovat expertní a byznysové potřeby ohledně adaptace české ekonomiky na výzvy současného světa. A následně, společně se zástupci politické sféry, formulovat jasné kroky, které bude třeba v jednotlivých oblastech podniknout.
“Jsem rád, že se nám povedlo zhmotnit naši představu o konferenci, která přesahuje diskuzi v bublině ESG expertů a která, složením hostů a zaměřením workshopů, nastoluje udržitelnost jako celospolečenské téma,“ říká Jenda Perla, výkonný ředitel organizace Změna k lepšímu.
Změna k lepšímu je byznys platforma, jejímž cílem je budovat komunitu firem a organizací a společně usilovat o zelenou transformaci ekonomiky, resp. o takové uchopení byznysu, které má co nejmenší dopady na naši planetu. K dosažení těchto cílů se Změna k lepšímu snaží systematicky prosazovat řešení na různých úrovních politiky. K její činnosti také patří vzdělávání v oblasti udržitelnosti, ať už zaměřené na jednotlivce, malé a střední podniky nebo nadnárodní korporace.
„Naším cílem je přivést zástupce byznysu a politické decision-makery do komunikace s odborníky, aby společně stanovili, co ekonomika potřebuje, a jak tato opatření implementovat. Takovéto uchopení nám ve veřejné debatě aktuálně schází. Také mě moc těší, že celou akci zahájí svým vystoupením Jan Dusík, zástupce ředitele Generálního ředitelství Evropské komise pro klimatickou politiku. Jde o člověka, který se tématu udržitelné ekonomiky věnuje desítky let a není náhoda, že právě on je aktuálně jedním z nejvýše postavených českých úředníků v rámci EU,” dodává Perla.
Program
Konference bude dvoudenní a bude rozdělena do dvou tematických bloků. První, který se bude odehrávat ve čtvrtek 7. listopadu na ČVUT v pražských Dejvicích, bude věnován zejména přednáškám a moderovaným diskuzím.
Druhý den 8. listopadu se v Impact Hubu na Praze 5 budou konat prakticky pojaté workshopy, které se zaměří na to, jak zavést udržitelné principy do firemních byznys modelů a jak řídit rizika spojená s ESG. Konkrétně pak půjde o tato témata: systémová změna a transformace, implementace a efektivní řízení procesů ve firmě, rozvoj vnitřních schopností (Inner Development Goals), leadership a další. Neformální součástí programu bude i promítání filmu Beyond zero, který nabídne příběh společnosti Interface a její transformace do plně udržitelné společnosti. Vstupenka na akci umožní vstup na oba dny a na všechny zmíněné aktivity.
“Pro mě je na konferenci Vyspělé Česko důležité to, že jde o prostor pro setkávání lidí – nás, vás a všech ostatních, kteří chtějí měnit svět, chtějí vidět Česko vzkvétat ve vyspělou zemi, která může být ne na chvostu, ale na špičce států přinášejících inovace v tématech dekarbonizace, biodiverzity nebo sociálních inovací,” říká Kateřina Zveřinová, Event manažerka z pořádající Změny k lepšímu.
Pro pořadatele konference je důležitý nejen dopad z obsahu konference, ale i z její produkce, a tak konference samotná půjde příkladem a použitím přístupů z oblasti cirkulární ekonomiky jako je mimo jiné zpracování bioopadu nebo recyklace použitých materiálů se bude snažit minimalizovat svou uhlíkovou stopu. Ta bude pak změřena odborníky ze společnosti Envitrail. Catering na místě poskynut společností Catering zdravě a bude postaven primárně na lokálních, rostlinných surovinách.
Portál Společně udržitelně je mediálním partnerem akce.