11.4.2025 Redakce 3 minuty čtení

Týden pod Loopou

Svět udržitelnosti přináší mnoho trendů a klíčových momentů, které formují naši budoucnost. Neztrácejte přehled o tom nejzásadnějším – od dění z domova po globální úroveň. Přinášíme vám pět klíčových zpráv, které by vám v žádném případě neměly uniknout.

Týden pod Loopou

Týden pod Loopou

The Overshoot Day Česka: Na datum 10. 4. 2025 letos připadl The Overshoot Day, tedy den, od kdy žijeme na ekosystémový dluh a využíváme zdroje na úkor budoucí rozvoje. Ještě loni to bylo “až” o osm dní později 18. dubna. Termín pro jednotlivé státy je vypočítáván na základě ekologické stopy a globální biokapacity (v hektarech na osobu). Pro další informace můžete navštívit Footprint Data Platform

WRI: Nejdopadovější aktivity, které můžete udělat pro klima: Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) by komplexní změny v lidském chování a spotřebě mohly teoreticky snížit globální emise až o 70 % do roku 2050. World Resource Institute proto realizoval výzkum a jeho údaje ukazují, že změny chování ve prospěch udržitelnosti, jako je například omezení využívání automobilové dopravy nebo snížená konzumace masa, by teoreticky mohly zrušit veškeré emise skleníkových plynů, které průměrný člověk ročně vyprodukuje, a to zejména u obyvatel s vysokými příjmy a vysokými emisemi.

Kvalita ovzduší v EU se zlepšuje, ale normy stále nejsou zcela splněny: Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA)  se kvalita ovzduší v Evropě v posledních několika desetiletích u většiny znečišťujících látek výrazně zlepšila, ale stále existují oblasti, kde koncentrace znečišťujících látek překračují platné normy EU a jsou vyšší než přísnější doporučené hodnoty Světové zdravotnické organizace (WHO). Jak jsme na tom v Česku, zjistíte díky European Air Quality Index

Nová datová centra velkých technologických firem budou čerpat vodu z nejsušších oblastí světa: The Guardian informuje o tom, že společně s investigativní organizací SourceMaterial zjistili, že společnosti Amazon, Microsoft a Google provozují velká datová centra, která spotřebovávají obrovské množství vody, v nejsušších oblastech světa a budují další. Datová centra – rozsáhlé sklady obsahující síťové servery, které slouží ke vzdálenému ukládání a zpracování dat a které využívají i společnosti zabývající se informačními technologiemi k trénování modelů umělé inteligence, používají vodu k chlazení. Je to zcela jistě odvrácená strana digitalizace, která by se měla řešit.

Stát New York navrhuje povinné vykazování emisí pro velká emisní odvětví: Ne celé USA v otázkách životního prostředí couvají. Na úrovni jednotlivých států například Department of Environmental Conservation (DEC) státu New York oznámilo vydání nových návrhů předpisů, které navrhují povinné vykazování emisí skleníkových plynů u některých významných producentů emisí, přičemž vykazování by mělo být zahájeno v roce 2027. Letos už guvernérka Kathy Hochul představila plány na investice ve výši více než 1 miliardy dolarů zaměřené na dekarbonizaci ekonomiky státu.

TIP: Probíhají nominace na STROM ROKU. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči, můžete ho přihlásit do ankety Strom roku 2025. Uzávěrka přihlášek je 18. května 2025. O projektu se dočtete více na stránkách Nadace Partnerství.