
Dotace na cirkulární audit spuštěny v rámci OP TAK Poradenství: Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) vyhlásil výzvu „Poradenství – Výzva II.“, která malým a středním podnikům umožňuje získat finanční podporu na provedení cirkulárního auditu. Cílem je usnadnit firmám přechod k udržitelnějším obchodním modelům a tím i posílit jejich postavení na trhu. Více informací o Cirkulární auditu se můžete dočíst v únorovém tématu měsíce.
Ve výrobě OZE Česko zaostává a je mezi nejhoršími v EU: Podle analýzy portálu Evropa v datech Česko v produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů i přes rozvoj solárních elektráren dlouhodobě zaostává a vyrábí celkově nejméně obnovitelné elektřiny v rámci EU, přibližně 13 % ročně. Příčinou je mimo jiné malá a dlouhodobě stagnující výstavba větrných zdrojů nebo zdlouhavé povolovací procesy výstavby velkých projektů i odpor veřejnosti.
Plýtvání potravinami v EU: na osobu připadá 132 kg za rok: Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) s názvem “Preventing waste in Europe — Progress and challenges, with a focus on food waste” bylo v roce 2022 v celé Evropské unii vyprodukováno přibližně 132 kilogramů potravinového odpadu na osobu, což představuje něco přes 59 milionů tun potravinového odpadu. Dopady na životní prostředí a hospodářství jsou vysoké, stejně jako finanční náklady. EU proto připravuje závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu, kterých mají členské státy EU dosáhnout do roku 2030. Mezi ně patří 10% snížení potravinového odpadu při zpracování a výrobě a 30% snížení na obyvatele v maloobchodě a u spotřebitelů.
Při oteplení o 4°C bude průměrný člověk bude o 40 % chudší, ukazuje nový výzkum: Jak píše The Guardian, studie australských vědců naznačuje, že průměrný HDP na osobu na celém světě se sníží o 16 %, i když se oteplení udrží na 2°C nad předindustriální úrovní. To je mnohem větší snížení než předchozí odhady, podle nichž by snížení činilo 1,4 %. Odborníci tvrdí, že předchozí ekonomické modely podcenily dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné „kaskádové narušení dodavatelského řetězce“. Podle nové studie ekonomické modely systematicky podceňovaly vliv globálního oteplování na bohatství lidí, což je v porovnání s některými odhady téměř čtyřnásobný nárůst.
Komise zahájila veřejnou konzultaci o připravované strategii EU pro bioekonomiku: Komise v pondělí zahájila veřejnou konzultaci o připravované strategii EU pro biohospodářství. Říká, že jde o významný krok vpřed při využívání příležitostí biohospodářství k podpoře evropských podniků a k dosažení pokroku při plnění cílů EU v oblasti životního prostředí, klimatu a konkurenceschopnosti. Zájemci se mohou přihlásit do systému online konzultací prostřednictvím portálu Have Your Say. Zpětná vazba je otevřena po dobu 12 týdnů do 23. června.
Tip: poslechněte si podcast Ellen MacArthur Foundation na téma materiálové bezpečnosti: Material security in a circular economy / Energy and competitiveness.
HOT NEWS
Poslanci schválili odklad uplatňování nových pravidel (tzv. Omnibus): Poslanci přijali návrh Komise, který je součástí širšího úsilí o zjednodušení právních předpisů zaměřeného na posílení konkurenceschopnosti EU. V zájmu urychlení přijetí opatření se Parlament v úterý dohodl, že pro návrh použije postup pro naléhavé případy. Aby směrnice vstoupila v platnost, musí jí nyní formálně schválit Rada. Coreper již podpořil návrh Komise 26. března. V případě otázek má Evropská komise připraveny tyto Q&A.