28.3.2025 Redakce 2 minuty čtení

Týden pod Loopou

Svět udržitelnosti přináší mnoho trendů a klíčových momentů, které formují naši budoucnost. Neztrácejte přehled o tom nejzásadnějším – od dění z domova po globální úroveň. Přinášíme vám 5 klíčových zpráv, které by vám v žádném případě neměly uniknout.

Týden pod Loopou

Týden pod Loopou

Řešení klimatické krize zvýší hospodářský růst, zjistil výzkum OECD: The Guardian uvádí, že podle nové zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Rozvojového programu OSN (UNDP) povedou ambiciózní cíle a politiky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů k růstu globálního HDP do konce příštího desetiletí. Zpráva uvádí, že pokud klimatickou krizi svět nezvládne, může být v tomto století ztracena třetina světového HDP. Důrazná opatření k řešení klimatické krize zvýší hospodářský růst zemí, a nikoli poškodí jejich finance, jak tvrdí kritici politiky dekarbonizace.

Vláda schválila Ekoaudit 2024: Ministerstvo životního prostředí (MŽP) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) připravilo aktualizaci Ekoauditu, jehož cílem je snížit administrativní a finanční zátěž podnikatelů v oblasti environmentální legislativy. Materiál obsahuje návrhy na úpravu zákonů ke zjednodušení právní povinnosti firem, aniž by negativně ovlivnily ochranu životního prostředí. Materiál byl zpracován na základě screeningu problematických oblastí environmentální legislativy, který provedlo MPO ve spolupráci s průmyslovými svazy a asociacemi. Ty navrhly řadu opatření zaměřených na úpravy právních předpisů v oblasti životního prostředí, jejichž některá ustanovení jdou nad rámec předpisů EU a zvyšují administrativní zátěž podnikatelů. MŽP pak zpracovalo samotný materiál a předložilo jej vládě.

Vláda schválila novelu zákona o výrobcích s ukončenou životností: Novela přizpůsobuje českou legislativu novému evropskému nařízení o bateriích a odpadních bateriích a reaguje na podněty, které vyplynuly z praxe a z Ekoauditu. Nařízení o bateriích zavádí komplexní pravidla pro nakládání s bateriemi po celou dobu jejich životnosti. Cílem je snížit environmentální dopady baterií a zvýšit jejich recyklaci a opětovné využití, což přináší povinnosti při procesu jejich návrhu, výroby, sběru, zpracování a likvidace. Vztahuje se na všechny druhy baterií, včetně těch, jejichž množství v poslední době výrazně narůstá (baterie v lehkých dopravních prostředcích atd.). Posiluje rozšířenou odpovědnost výrobců a vymezuje i některé nové přístupy.

Více než 450 vědců volá po okamžitých opatření proti „věčným chemikáliím“ ve vodách EU: The European Environment Bureau upozorňuje na to, experti vyzývají Evropskou komisi, členské státy EU a Evropský parlament, aby při nadcházejících jednáních v rámci trialogu upřednostnily stav evropských sladkých vod a dodržovaly environmentální cíle rámcové směrnice o vodě (Water Framework Directive). V současné době je méně než polovina evropských vodních zdrojů v dobrém stavu a od roku 2010 se stav sladkých vod zlepšil jen málo. Poslední průzkum Eurobarometru také ukázal, že 78 % Evropanů je znepokojeno znečištěním vod a dopadem chemických látek na jejich zdraví a každodenní život a chtějí důraznější opatření na úrovni EU.

Spotřeba oděvů, obuvi a dalšího textilu v EU dosáhla nového rekordu: Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) Evropané kupují a vyhazují více oděvů, obuvi a dalších textilií než kdykoli předtím. Aktualizované údaje o spotřebě zdůrazňují, že je třeba, aby politici, průmysl a spotřebitelé sehráli svou roli a zamezili trendu rychlé módy díky kvalitnějšímu a trvanlivějšímu textilu. Ten musí být navržen v duchu cirkularity tak, aby dlouho vydržel a mohl být recyklován. 

EEA: Cirkularita hodnotového řetězce textilního průmyslu v EU

  • Průměrná spotřeba textilu v EU vzrostla ze 17 kg na osobu v roce 2019 na 19 kg na osobu v roce 2022.
  • Tlak na životní prostředí a klima způsobený spotřebou textilu v EU zůstává vysoký, přičemž textil se v roce 2022 zařadí v průměru na páté místo mezi dvanácti kategoriemi spotřeby domácností, pokud jde o spotřebu surovin, emise skleníkových plynů a spotřebu vody a půdy.
  • Digitální technologie mohou potenciálně snížit zátěž životního prostředí a klimatu způsobenou spotřebou textilu zvýšením účinnosti. Hrozí však také riziko zvýšení výroby a spotřeby, například prostřednictvím sociálních médií nebo online platforem.
  • Pro úspěch textilní strategie EU je nutná systémová změna v textilním systému, která směřuje k vyšší kvalitě, delšímu používání, opětovnému použití, opravám a recyklaci. To bude sledovat nový modul laboratoře EEA Circular Metrics Lab věnovaný textilu.