20.3.2025 Petra Chmielová 5 minuty čtení

SUudržitelná na Slezské univerzitě v Opavě 

V současné době svět prochází obdobím zásadních změn, kdy je stále více zdůrazňována potřeba zaměřit se na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Slezské univerzita si je plně vědoma své zodpovědnosti vůči společnosti a jejímu okolí a chce se aktivně podílet na tvorbě udržitelné budoucnosti. Proto byla vytvořena Strategie udržitelnosti SU 2030, která stanovuje jasné cíle a opatření v oblasti environmentální, sociální i ekonomické udržitelnosti.

SUudržitelná na Slezské univerzitě v Opavě 

SUudržitelná na Slezské univerzitě v Opavě 
Zdroj: Slezská univerzita

Udržitelnost ve studijních programech a aktivitách

Na třech fakultách a dvou vysokoškolských ústavech nabízí univerzita široké spektrum studijních programů. Udržitelnost vnímá jako nedílnou součást života univerzity a chce studentům poskytnout možnost prohloubit své znalosti v této oblasti také prostřednictvím připravovaného volitelného předmětu zaměřeného na udržitelnost. 

Na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné (OPF) se připravuje akreditace nového studijního programu Udržitelné podnikání, v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2023–2025 s názvem projektu Rozvoj kompetencí pro udržitelnou budoucnost na Slezské univerzitě v Opavě. V tomto studijním programu budou vyučovány předměty jako je například Cirkulární ekonomika II, Principy udržitelného rozvoje organizace, Zelené dovednosti v oblasti veřejných politik, Udržitelnost sociálních služeb, Udržitelnost, její principy a praxe a Business Environment. Dále v rámci Blended Intensive Program (BIP) s názvem Business Sustainability and ESG mají studenti možnost během online přednášek mít pokryta témata jako je Ethics of Sustainability: Environment, Governance, and Society Sustainable Development, Circular Economy, Sustainable business models, Entrepreneurship as a factor for change, Environment, social and governance a další. V rámci intenzivního týdne, který proběhne v květnu, budou v mezinárodních týmech řešit případové studie firem (reálné zadání v oblasti udržitelnosti, ESG, CSR apod.), které budou obhajovat před zástupci daných firem, v tomto případě je v této oblasti nápomocná CIRA Advisory, s.r.o. Mentoři budou studentské týmy koučovat a mentorovat k finálním návrhům. Udržitelný rozvoj promítáme také do kurzů U3V a CŽV.

Dále také univerzita podporuje studenty bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů, aby ve svých závěrečných pracích zohlednili perspektivu udržitelnosti a přinášeli možná řešení environmentálních i společenských problémů. 

„Tvoříme komunitu, která je živnou půdou pro růst.“

Nositelem vizí v tématu udržitelnosti je na Slezské univerzitě rektor, tématu se dále věnují manažerka udržitelnosti, zástupci součástí univerzity a jednotlivých oddělení. Udržitelnost je průřezové téma, které stojí na spolupráci, vzájemné inspiraci a sdílení zkušeností. Proto je podporován vznik inovativních projektů a iniciativ zaměřených na udržitelnost, které nejen motivují, ale také inspirují studenty a zaměstnance k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí a aktivnímu zapojení do udržitelných aktivit. Na Slezské univerzitě působí řada studentských organizací a spolků, díky kterým mohou studenti společně realizovat aktivity nejen v oblasti udržitelnosti s podporou univerzity. Mezi aktivity, které v poslední době byly realizovány ve spolupráci se zaměstnanci a studenty, je například Večer plný proměn, kde si mohla široká veřejnost zahrát hry s tématikou recyklace a neplýtvání potravin. Dále mají studenti snahu vytvořit Re-use point nebo organizují „Jarní bazárek“ či Jarní univerzitní Swap v rámci studentského STARS EU BIP projektu Local Markets. Ve studijním programu Inovativní podnikání mají studenti svůj projekt s názvem OtočGauč! Jedná se o udržitelný projekt, ve kterém se věnují obnově starých gaučů, kterým dávají druhý život. Každý kus nábytku studenti pečlivě vyčistí a podle potřeby provedou nezbytné opravy, aby byl nábytek opět plně funkční a pěkný. Tímto způsobem přispívají ke snížení odpadu a nabízí druhou šanci nábytku, který by jinak skončil na skládce. Projekt OtočGauč byl součástí už několika akcí jako je například v Impact Hub Ostrava nebo byl také na Colours of Ostrava.

Univerzita dále spolupracuje se společností LOKNI (Filtermac), eliminující používání plastových obalů na univerzitě díky chytrým filtračním stanicím, kde je možné natočit si perlivou i neperlivou vodu do vlastních nádob zdarma nebo za symbolický příspěvek.

EDEN Silesia: „Inspirováno přírodou, stvořeno pro lidi“

Slezská univerzita plánuje v Karviné realizaci projektu „Eden Silesia – výzkumný a vzdělávací park“, jehož financování se předpokládá prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace. Klíčovým tématem projektu je udržitelnost a regenerativní budoucnost jako odpověď na globální výzvy. Hlavním záměrem je podpora sociální, ekonomické a environmentální transformace Moravskoslezského kraje, který se postupně přizpůsobuje přechodu od uhlíkové ekonomiky ke klimatické neutralitě. Koncepce parku EDEN Silesia čerpá inspiraci z britského Eden Project v Cornwallu, který se zaměřuje na environmentální vzdělávání a zdůrazňuje vzájemnou provázanost člověka s přírodou. V rámci projektu v přímé návaznosti na vybudovanou infrastrukturu plánujeme nový bakalářský profesně orientovaný studijní program se zaměřením na regenerativní rozvoj krajiny a regionu. Rovněž vznikne zázemí pro profesní a praktickou výuku na Slezské univerzitě, podpoří vědecko-výzkumnou a další tvůrčí činnost. Klíčovou součásti projektu EDEN Silesia bude vnitřní a venkovní expozice – kombinace botanického/přírodovědného muzea a muzea vědy a techniky – která bude návštěvníkům prezentovat témata udržitelného rozvoje a regenerativní budoucnosti se zážitkovým vzděláváním. EDEN Silesia bude mít také roli regionálního uměleckého a kulturního centra pro místní komunity i širší veřejnost. 

Projekt CEPIS – Centre for Entrepreneurship, Professional and International Studies

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné v rámci projektu CEPIS vytvoří unikátní prostor a prostředí pro podporu vzdělávání, inovací, podnikání, vědy a výzkumu, propojení s aplikační sférou a posilování komunitní role univerzity. Projekt tak reaguje na jeden z výrazných problémů Moravskoslezského kraje, a to malý podíl malých a středních podniků a podnikatelů na zaměstnanosti a neochotu obyvatel kraje podstupovat rizika spojená s podnikáním. Předmětem projektu je vybudování centra CEPIS prostřednictvím výstavby nové univerzitní budovy v těsné blízkosti stávající budovy na Univerzitním náměstí v Karviné v energeticky plusovém (nulovém) standardu.

Více informací o Slezské univerzitě v Opavě se můžete dočíst na jejích stránkách a Strategii udržitelnosti najdete na tomto odkazu.