Jak si zatím vedeme?
Čísla ukazují, že se míra recyklace papíru a lepenky v Evropě v roce 2023 zvýšila na 79,3 %, což je velmi pozitivní informace. Oproti roku 2022 došlo totiž ke zlepšení o 8,2 %. V České republice se podařilo zvýšit míru recyklace na 98 % dle dat EKO-KOM. V tomto případě se jedná o zlepšení o 7 % oproti předešlému roku.
Výhody a nevýhody recyklace papíru
Mezi výhody recyklace papíru patří jistě její nižší dopad na životní prostředí v porovnání se samotnou výrobou papíru, což se projevuje například v šetření množství vody při recyklaci oproti jeho výrobě. Dle dat Responsible Water Scientists je na výrobu 1 kilogramu papíru spotřebováno až 324 litrů vody. Při recyklaci 1 kilogramu papíru je pak spotřebováno oproti jeho výrobě zhruba o 296 litrů vody méně. Recyklací papíru je ušetřeno také značné množství energie.
Mezi nevýhody recyklace papíru patří jistě zkracování celulózových vláken. Každý recyklační proces, kterým papír projde, zapříčiní postupné zkrácení celulózového vlákna až do takové míry, že již není možné ho dále využít. Tento jev má za následek, že je papír recyklovatelný pouze pětkrát až sedmkrát. Mezi produkty, které se ještě dají vyrobit z velmi krátkých vláken celulózy jsou například papírové kapesníky, kuchyňské utěrky, toaletní papír, obaly na vejce nebo třeba ruličky od toaletního papíru.
Co nepatří do modrého kontejneru
Ne každý papír se dá ovšem recyklovat, Do kontejneru proto nevhazujeme například mastný papír, papír znečištěný nánosem barvy, pevné vazby od knih, papír s lesklou povrchovou úpravou (např. obálky některých časopisů), papír od uzenin a sýrů, voskovaný papír, termopapír nebo třeba balicí papír potažený hliníkovou fólií. Je také potřeba vždy co nejvíce zmenšit objem vhazovaného materiálu do kontejneru, abychom vhozeným odpadem zbytečně nezabírali velký prostor.
Kroky k recyklaci
Poté, co vhodíme papír do sběrného kontejneru, probíhá následný svoz tohoto odpadu. Odpad se odveze na specializované pracoviště, kde dojde k dotřídění materiálu a oddělení nečistot. Dále se hledí také na druh papíru a jeho kvalitu. Papír se následně mechanicky naruší a dochází k jeho rozvláknění ve vodě pomocí zařízení zvaného rozvlákňovač. Následuje odstranění kovových sponek, plastů, inkoustů, barviv a případně lepidel. Kovové části jsou odstraněny pomocí magnetu, barviva a inkousty jsou pak odstraněny díky bublinám, které vznikají za pomocí pumpování vzduchu. Na těchto bublinách se látka zachytí a dále je odstraněna v podobě aktivovaného kalu, který následně putuje do spalovny odpadu. Na závěr vzniká řídká kašovitá směs, ze které se již vyrábí nový papír. V této fázi lze směs také vybělit. Dalším krokem je lisování, kdy je odstraněno zhruba 50 % vody z buničiny. Následně směs prochází válcováním, při kterém se papír odvodní a vysuší. Před konečným navinutím papíru na kotouče dojde ještě k povlakování papíru a kalandrování. Povlakování má za cíl vylepšit vlastnosti papíru, kdy jsou na papír naneseny pigmenty, pojidla a další příměsi. Hladkost a lesk pak dodá kalandrování, což si lze představit jako proces podobný žehlení. Výsledný papír se nařeže na požadované rozměry a tímto je připraven pro předání dalším zpracovatelům.