8.4.2025 Redakce 3 minuty čtení

OECD a UNDP: Investice do klimatu přinesou další růst a rozvoj

Nová zpráva Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a Rozvojového programu OSN (UNDP) tvrdí, že vyšší ambice v oblasti klimatu jsou nejen dosažitelné, ale také dávají ekonomický smysl, a to i v blízké budoucnosti.

OECD a UNDP: Investice do klimatu přinesou další růst a rozvoj

OECD a UNDP: Investice do klimatu přinesou další růst a rozvoj
Zdroj: Canva

Obsah zprávy

Dohody o národně stanovených příspěvcích (NDCs) a investice do klimatu jsou klíčové pro zajištění udržitelného růstu a rozvoje v kontextu změny klimatu. To je hlavní zjištění zprávy vypracované experty z OECD a UNDP, která zdůrazňuje, že současné klimatické politiky jsou nedostatečné, protože koncentrace skleníkových plynů i nadále rostou. To ohrožuje jednotlivé ekonomiky a společnosti. Zpráva uvádí, že správně nastavená klimatická opatření mohou podpořit silný ekonomický růst, zlepšit produktivitu a snížit emise, což povede k dlouhodobým ekonomickým výhodám.

Zpráva rovněž vyzdvihuje pozitivní ekonomické dopady urychlené klimatické akce. Například, pokud by byly dosaženy ambicióznější plány, mohl by globální hrubý domácí produkt (HDP) vzrůst o 0,2 % do roku 2040. To by vedlo k významným úsporám díky prevenci klimatických škod a podpořilo by to inovace, nové pracovní příležitosti a rozvoj čistých energií. V rozvojových zemích by investice do klimatických opatření mohly zásadně zlepšit rozvojové dopady, především v oblasti energetické dostupnosti a potravinové bezpečnosti. Jiná vědecká studie zase uvádí, že zvýšení teploty na planetě o 1°C sníží světový HDP o 12 %.

Klíčové jsou investice

Investice do čisté energie a energetické účinnosti jsou klíčové pro dosažení těchto ekonomických přínosů. Zpráva ukazuje, že přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku nejenže zmírňuje klimatická rizika, ale také podporuje inovace a tvorbu nových pracovních míst. V rozvojových zemích, kde je potřeba zajistit přístup k energiím, mohou tyto investice znamenat zásadní zlepšení životních podmínek a snížení zdravotních rizik spojených s znečištěním ovzduší.

Důraz je kladen také na spravedlivý přechod, kdy by měla být podpořena transformace komunit závislých na fosilních palivech. Zpráva upozorňuje na to, že předchozí průmyslové transformace ukázaly, že dobře řízené ekonomické změny mohou vést k inovacím a vzniku nových odvětví. Klíčová je podpora politik, které zajistí rovnoměrné rozdělení přínosů a podpoří veřejnou podporu klimatických politik.

Priority

Aby byla klimatická opatření co nejúčinnější, zpráva navrhuje pět klíčových priorit pro vlády: 

  • dosažení politického závazku a sladění klimatických cílů s národními rozvojovými plány, 
  • integrace klimatických cílů do fiskálních politik, 
  • rozvoj investičních projektů, 
  • posílení mezinárodního financování a domácí kapacity, 
  • zajištění transparentnosti prostřednictvím zveřejňování klimatických rizik. 

Pokud budou klimatická opatření součástí ekonomických a sociálních strategií, mohou země dosáhnout propojení mezi klimatickou odolností, udržitelným růstem a sociální spravedlností.

Zpráva uzavírá, že urychlená klimatická akce není pouze morální povinností, ale i ekonomickou příležitostí. S jasnými, ambiciózními a realizovatelnými NDCs mohou vlády podpořit pokrok ve snižování emisí a dosažení udržitelných rozvojových cílů, což zajistí dlouhodobou prosperitu pro budoucí generace.

Přírodní katastrofy v datech

Podle zprávy Natural Catastrophe and Climate Report 2024 se přímé celosvětové ekologické náklady na vypořádání škod souvisejících s přírodními katastrofami vyšplhaly na 417 miliard dolarů. Pojišťovny z toho zaplatily necelou třetinu. Celkové škody po loňských zářijových povodních odhaduje vláda na 45 až 50 miliard korun.