1. 10. 2024 Redakce 3 minuty čtení

Nízkoemisní stavební materiály: cesta k udržitelným veřejným zakázkám

Stavebnictví je největším odběratelem oceli, plastů, cementu a hliníku, a tak představuje klíčové odvětví pro dekarbonizaci těžkého průmyslu. O tom, jaká je aktuální situace v Česku, jak lze podpořit poptávku po těchto materiálech skrze veřejné zakázky a jaké existují překážky, se debatovalo na dalším diskusním fóru Českého cirkulárního hotspotu.

Nízkoemisní stavební materiály: cesta k udržitelným veřejným zakázkám

Nízkoemisní stavební materiály: cesta k udržitelným veřejným zakázkám
Zdroj: Pixabay

Dne 17. září 2024 proběhlo v Kampusu Hybernská diskusní fórum s názvem „Nízkoemisní materiály ve veřejných zakázkách“, pořádané Českým cirkulárním hotspotem (pod vedením INCIEN) ve spolupráci se společností Holcim, generálním partnerem Českého cirkulárního hotspotu. Akce byla zaměřena na inovativní trendy ve stavebnictví, s důrazem na využívání nízkoemisních materiálů, jako jsou “zelený” cement, “zelená” ocel a dřevo, a jejich začlenění do veřejných zakázek. Diskutovalo se o současných výzvách a příležitostech, jak podpořit rozvoj šetrného stavebnictví v České republice.

Hledání cesty k udržitelným veřejným zakázkám

Přibližně 65-70 % průmyslových emisí CO₂ v Evropské unii pochází ze čtyř klíčových průmyslových sektorů: výroby oceli, plastů, cementu a hliníku. Stavebnictví je v souhrnu největším odběratelským trhem pro tyto materiály, a tak představuje jedno z klíčových odvětví pro dekarbonizaci těžkého průmyslu. A právě veřejné zakázky mohou být významným nástrojem, který pomůže urychlit přechod na nízkoemisní stavební materiály. 

INCIEN a Holcim otevřel prostor pro diskuzi, na níž se setkali zástupci z různých sfér stavebního průmyslu spolu se zástupci ministerstev. Cílem bylo nejen sdílet aktuální poznatky, ale i hledat konkrétní řešení a další kroky spolupráce. Diskusní fórum se soustředilo na tři hlavní otázky:

  • Jaká je aktuální situace v ČR s využíváním nízkoemisních stavebních materiálů?
  • Jak lze podpořit poptávku po těchto materiálech skrze veřejné zakázky?
  • Co brzdí jejich širší nasazení a jak tyto překážky překonat?

Pohled výrobce stavebního materiálu

Na fóru zaznělo, že současný stav v ČR není pro rozvoj trhu s klimaticky šetrnými stavebními výrobky  příliš příznivý. Pavel Zdeněk za Holcim upozornil na to, že ačkoliv jsou na trhu dostupné nízkoemisní materiály, jejich využití je stále minimální. Zásadní bariérou je chybějící poptávka ze strany zadavatelů, chybějící definice pojmů v legislativě a standardy, které by zadavatelům jasně definovaly požadavky na uhlíkovou stopu  materiálů. Současně bylo upozorněno na to, že náklady na výrobu nízkoemisního cementu jsou v současnosti vyšší, i když tržní cena je srovnatelná s konvenčím typem cementu, což může odrazovat výrobce i investory.

Jak podpořit využití nízkoemisních materiálů ve veřejných zakázkách?

Diskutovalo se o tom, jak více motivovat veřejné zadavatele k poptávání šetrných materiálů. Bylo navrženo zavést kritéria pro veřejné zakázky, která by upřednostňovala materiály s nižší uhlíkovou stopou. Inspirací může být například Německo, kde státní poradní orgán BNB už prosazuje udržitelné stavebnictví prostřednictvím doporučení a standardů pro veřejné zakázky.

Diskuse vyústila v několik konkrétních akčních kroků, mezi nimiž je i pokračování dialogu s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) o tom, jak začlenit kritéria na uhlíkovou stopu klíčových stavebních materiálů do strategie veřejného zadávání a souvisejícího akčního plánu udržitelného nakupování (APUN). Dalším krokem je navázání užší spolupráce mezi státními institucemi a soukromým sektorem. Zásadní bude také zviditelnění úspěšných pilotních projektů, které mohou sloužit jako vzor pro další udržitelné stavební iniciativy.