Důležitý milník pro evropskou cirkulární ekonomiku
ESPR nahrazuje stávající směrnici o ekodesignu (Ecodesign Directive 2009/125/EC, zaměřenou na spotřebu energie při výrobě produktů) a její oblast působnosti se rozšiřuje na všechny druhy zboží uváděného na trh EU. Nařízení představuje právní rámec, kde se budou konkrétní požadavky pro jednotlivé kategorie výrobků stanovovat prostřednictvím nařízení v přenesené pravomoci. Ta jsou vydávána Evropskou komisí. Jak uvádí MPO, tato tzv. delegovaná nařízení budou přijímána po konzultaci a projednání s výrobci daných výrobků, dalšími zainteresovanými stranami, vnitrostátními orgány a zejména po řádném vyhodnocení možných dopadů.
V první fázi by měla být pozornost zaměřena na sektory, kde existuje velký potenciál pro zlepšení: textil, obuv, nábytek, matrace, pneumatiky, čistící prostředky, barvy, maziva, chemické látky, ale i na meziprodukty jako železo, ocel a hliník. Postupem času se bude záběr ekodesignových požadavků rozšiřovat na další výrobkové skupiny. Výrobcům bude poskytnut dostatečný čas na přizpůsobení se novým požadavkům. Nové povinnosti tak nabydou účinnosti nejdříve v horizontu dvou let, tedy zhruba v polovině roku 2026.
Důraz na delší životní cyklus výrobků
Nařízení zdůrazňuje klíčový princip cirkulární ekonomiky, kterým je ekodesign, životní cyklus každého produktu a snižování spotřeby přírodních zdrojů. Cílem je, aby výrobky měly delší životnost a byly vyráběny s vyšší odolností, aby byly opravitelné a zákazníkovi byly dostupné náhradní díly. Důraz má být také kladen na to, aby se efektivně využívaly materiály, hodnotila se energetická efektivita výrobků a minimalizovalo se množství nebezpečných látek v produktech. Produkty mají být maximálně demontovatelné, recyklovatelné a výrobci budou mít povinnost poskytovat o výrobcích důležité informace.
Hlavní povinnosti vyplývající z této směrnice a oblasti jsou:
- Zlepšení životnosti a opravitelnosti produktů:
- Výrobky musí být navrženy tak, aby byly odolnější, snadno opravitelné a modernizovatelné, což zahrnuje delší životnost, dostupnost náhradních dílů a aktualizací softwaru.
- Snížení energetické a materiálové náročnosti:
- Výrobky musí být energeticky a materiálově efektivní, to znamená nižší spotřebu energie a vody během jejich výroby i používání.
- Omezení nebezpečných látek:
- Nové požadavky omezují použití látek, které brání cirkularitě a mají negativní dopady na zdraví a na životní prostředí.
- Zavedení digitálních produktových pasů (Digital Product Passport/DPP):
- Každý produkt bude mít digitální produktový pas (například např. QR kód, čárový kód nebo vodoznak), který poskytne informace o technických vlastnostech, materiálech, opravách, možnostech recyklace a environmentálních dopadech po celou dobu jeho životního cyklu. Tato data budou dostupná online pro spotřebitele, výrobce a regulační orgány.
- Zákaz likvidace neprodaných výrobků:
- Směrnice zavádí opatření k omezení praxe ničení neprodaných výrobků, zejména v textilním a obuvnickém průmyslu. Velké firmy budou povinny zveřejňovat informace o likvidovaných produktech.
- Podpora zelených veřejných zakázek:
- Veřejné orgány budou mít povinnost zahrnout kritéria udržitelnosti při nákupu výrobků, což zvýší poptávku po udržitelných produktech a motivuje firmy k investicím do udržitelné výroby.
Implementace ESPR
“Úspěch ESPR bude záviset na zajištění vysoké úrovně transparentnosti a inkluzivního přístupu, ve kterém jsou veřejnost a všechny příslušné zúčastněné strany dobře informovány a mají možnost přispět.” Evropská komise
Komise přijme a pravidelně aktualizuje pracovní plány (ESPR Working Plans), které stanoví seznamy výrobků s požadavky na ekodesign a další opatření k posouzení. První pracovní plán ESPR by měl být zveřejněn v první polovině roku 2025 a bude pokrývat období minimálně tří let. Pro konzultace bylo také ustanoveno formální Fórum pro ekodesign (Ecodesign Forum). O další implementaci se dočtete na stránkách Evropské komise.