22. 10. 2024 Redakce 3 minuty čtení

Levandulovna: jak funguje environmentální sociální podnik v podhůří Jizerských hor

Levandulovna se zaměřuje na ekologickou produkci levandule, ze které vyrábí širokou škálu produktů. Filosofií podniku je cirkulární ekonomika a důraz na sociální pilíř, kdy v podniku pracují na zkrácené úvazky znevýhodněné osoby na trhu práce, jako jsou například matky samoživitelky.

Levandulovna: jak funguje environmentální sociální podnik v podhůří Jizerských hor

Levandulovna: jak funguje environmentální sociální podnik v podhůří Jizerských hor

Levandulovna funguje od roku 2019 a zabývá se ekologickým pěstováním květin, a to především levandule a jejím následným zpracováním. Od roku 2023 se Levandulovna zaměřuje také na Slow Turismus a Pomalé občerstvení (Slow Food) v levandulovém poli. Takové potraviny jsou dodávány z lokálních surovin a bio potravin. Rozšíření služeb o pomalé občerstvení, ubytování a kulturní aktivity podniku pomohlo vytvořit nová pracovní místa na zkrácený úvazek pro osoby znevýhodněné na trhu práce.

Environmentální pilíř podnikání

Pěstování levandule probíhá v ekologickém režimu (bio certifikace, tedy bez jakýchkoliv chemických prostředků) a na fialových polích potkáte buď levanduli lékařskou, nebo levanduli známou jako “lavandin” (francouzská odrůda). Levandule se sklízí ručně a o plevel se postarají ovce, které se mezi levandulí pasou a na rozdíl od jiných zvířat, například koz, rostliny vůbec nepoškodí. Levandule je zároveň rostlinou nenáročnou na pěstování, a tak není třeba umělého zavlažování a stačí dešťové srážky.

Levandulovna si dále zakládá na principech cirkulární ekonomiky, tedy kromě maximální ochrany životního prostředí také na prevenci vzniku odpadu. Vypěstovaná levandule je po destilaci znovu vysušena  a využívána na zasypání latrín pro hosty. V budoucnu by měly být přidávána do aromalamp nebo slisována do biomasy a v zimních měsících je využívána na vytápění skleníku. Filosofií Levandulovny je také být co nejvíce bezodpadovým a bezobalovým podnikem, a tak spolupracuje s bezobalovými obchody a podobně smýšlejícími partnery (kavárny, restaurace, lokální podniky). Mnohé její produkty jsou ve znovuplnitelných obalech a logistika je využívána především ve formě sdílené přepravy.

Sociální pilíř podnikání

Ačkoliv sociální podnikání ještě není ukotveno v legislativě, širší společenský prospěch už přináší v Česku mnoho podniků. Zařadila se mezi ně i Levandulovna, protože zaměstnává znevýhodněné osoby na trhu práce. Mezi ty nepatří jen osoby zdravotně a tělesně postižené, ale i lidé se zdravotními problémy, se sociálními problémy nebo lidé zatížení exekucí. Díky zaměstnávání matek samoživitelek na zkrácený úvazek tak na jedno pracovní místo může být zaměstnáno i několik osob, což v regionálním kontextu příhraniční oblasti hraje důležitou roli.

Neméně důležitým prvkem sociální udržitelnosti je dále budování komunity, a to díky organizování divadel a dílen, exkurzí a workshopů pro děti i dospělé (výroba domácí kosmetiky, barevné vaření, kreativní tvoření), oslav narozenin nebo svateb. Firmy mohou Levandulovnu využít na realizaci týmových akcí, lze přespávat ve vlastním stanu, karavanu a nově i v jurtě, situované hned vedle levandulového pole. Levandulovna také nabízí firmám udržitelný catering až pro 100 lidí od Raspenavy až do Prahy.

Levandule na mnoho způsobů

Levandule je široce využitelná rostlina, protože působí proti stresu, úzkosti, nespavosti, hojení drobných poranění, dezinfekci nebo jako přírodní repelent. V Levandulovně je proto možné koupit květinové vody, čaj, esenciální oleje, lahodné sirupy, soli do koupele, levandulové želé, sušenky, ale i vonné paličky, vonné pytlíčky, polštářky a dalších výrobky. V ceně se pak odráží ruční práce, kvalitní zpracování, ekologické postupy i pokrytí potřeb zaměstnanců podniku. Je třeba si uvědomit, že na výrobu 2 dcl esenciálního oleje jsou potřeba 4 kg sušené levandule. Podporou Levandulovny ovšem zákazník podporuje lokální ekologickou produkci se společenským přesahem.

Jaké byly začátky v Levandulovně, si můžete připomenout v této epizodě podcastu LOOPA Vojty Kovala.