Zákaz jednorázových plastů 2021. Víte, na co všechno se vztahuje?

Doba čtení   1 min
Sdílet

Evropský parlament v loňském roce schválil zákaz jednorázových plastů ve všech členských zemích. Od července letošního roku tak bude možné pouze doprodávat vyrobené obaly, a nejpozději o rok později už nebude možné příbory, krabičky a většinu dalších jednorázových plastových produktů vůbec pouštět do oběhu.

Zákaz jednorázových plastů 2021. Víte, na co všechno se vztahuje?
Velkým problémem, který má nové nařízení řešit, jsou tzv. rozložitelné plasty. Foto: Unsplash.com

Mořský odpad tvoří z 80 % plasty, Evropská komise se proto rozhodla pro zákaz a regulaci produktů, které se nejčastěji objevují vyplavené na evropských plážích. Díky novému nařízení chce ulevit odpadovému hospodářství, a především ušetřit až tři a půl milionu tun emisí CO2 i výdaje na nápravu škod na životním prostředí, které by se podle ní do roku 2030 vyšplhaly až na 22 miliard eur.

Které obaly budou zakázané?

Úplný zákaz jednorázových plastů se vztahuje na tyto produkty:

  • plastové příbory,

  • plastové talíře,

  • plastová brčka a míchátka,

  • plastové vatové tyčinky,

  • plastové tyčky k balónkům,

  • produkty z oxo-rozložitelných plastů,

  • nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu.

Obzvlášť tzv. oxo-rozložitelné plasty jsou pro odpadové hospodářství problematické, protože lidé tyto produkty často nevědomky špatně třídí, a ve volné přírodě se sice rozkládají, ale na mikroplasty, se kterými si příroda také neporadí.

Odpovědnost padá i na výrobce

Důležitou součástí nově schválené legislativy jsou také dva stanovené cíle. Do roku 2029 musejí členské země dosáhnout 90 % zpětného sběru plastových lahví a do roku 2030 mají být lahve vyrobené ze 30 % z recyklovaných materiálů. Jednorázové plastové nádoby a kelímky budou povoleny pouze v případě, že k nim bude pevně přidělaný uzávěr. Vlády jednotlivých zemí ale musejí zajistit snížení jejich spotřeby. Evropská komise jim přitom nechává volnou ruku ve výběru způsobu, jakým toho dosáhnou.

Velká část odpovědnosti ale padá také na výrobce, a to nejen jednorázových plastových obalů, ale také rybářské výbavy z plastu, která často zůstává v mořích, cigaretových filtrů a hygienických potřeb. Ti se budou muset nově podílet na pokrytí nákladů za úklid odpadu tohoto typu a zároveň zřetelně označovat své výrobky upozorněním na materiál, ze kterého byly vyrobeny, a návodem, jak s nimi má spotřebitel po dosloužení naložit.

Země i firmy by měly aktivně zvyšovat povědomí o problémech spojených s tzv. litteringem a jednorázovými obaly a zároveň ukazovat možnosti opakovatelně použitelných řešení.