Liniový zákon a LEX OZE II. Co přinesou nové zákony?

27. 2. 2024
Doba čtení   2 min
Sdílet

Česko projde letošním rokem velkou změnou. Kromě pokusů o stabilní ceny elektřiny, komunitní energetiku a její sdílení je usilováno o rychlejší dostavbu dopravních i energetických projektů a schvalování nových projektů. LEX OZE II a Liniový zákon přináší firmám i jednotlivcům spoustu výhod, ale také nedořešených otazníků. To nejdůležitější z legislativních novel se dočtete v dnešním článku.

Liniový zákon a LEX OZE II. Co přinesou nové zákony?
Co přinesou nové zákony? Zdroj: KATRIN BOLOVTSOVA

Udržitelná cena energie aneb LEX OZE II

LEX OZE II prošla jako nový zákon sněmovnou, Senátem i podpisem prezidenta velmi rychle. Není se čemu divit. Jde o zásadní obrat energetiky v Česku. Hlavní výhodou LEX OZE II je umožnění komunitní energetiky. To znamená, že společenství budou moci svým členům sdílet energii, kterou získají z obnovitelných zdrojů.

Již 1. 7. 2024. začíná platit tzv. provizorní řešení. To pokládá základní kámen komunitní energetiky, kterým je sdílení energie skrze distribuční síť. Dynamické i hybridní rozdělení, při kterých bude energetické společenství schopno využít o 20–50 % více vlastní elektřiny, bude ale uvedeno v platnost až od 1. 7. 2026.

Hlavní výhody LEX OZE II (nejen) pro firmy a samosprávy

Hlavních přínosů takového zákona je hned několik. Mezi ně patří:

  • Komunitní energetika – sdílení vyrobené energie společenstvím se svými členy.

  Jak funguje sdílená energetika jsme psali v článku „Komunitní energetika je i pro firmy“.

  • Širší skupina spotřebitelů – možnost využití OZE (obnovitelných zdrojů energie) budou mít díky členství i ti, kteří doteď na vybudování vlastní výrobny energie neměli potřebné finance.
  • Dotace – stát LEX OZE II aktivně podporuje, a proto se budou na obnovitelné zdroje v rámci komunitní energetiky vztahovat i dotace. Čerpat bude možné až 50 % ceny výstavby fotovoltaické elektrárny.

Energetická bezpečnost ČR aneb Liniový zákon

Druhým, sněmovnou schváleným zákonem, který se týká nejen energetiky u nás, je Liniový zákon. Ten bude mít za úkol hlavně podporu výstavby dálniční, železniční i vodní infrastruktury v ČR. Jeho rozšíření se ale bude týkat i staveb pro energetickou bezpečnost nebo usnadnění otevírání strategických ložisek kritických surovin.

Rozvoj této novely pomůže k dostavbě dálniční sítě a začátku výstavby vysokorychlostních tratí. Mimo tyto výhody jde ale v této novele primárně o usnadnění a urychlení schvalovacích procesů takových projektů.

I takové problémy, jako jsou časté neshody ekologických organizací s firmami, by měl liniový zákon vyřešit. Díky urychlení povolovacích procesů pro výstavbu nových zdrojů energie se zrychlí a usnadní realizace takových projektů. Téma novely je ale velmi sporné, a proto i po úpravách stále čeká na podepsání Senátem.