Jak vám vstupní ESG audit pomůže nastartovat udržitelný byznys - záznam webináře

Doba čtení   2 min
Sdílet

Na webináři Komerční banky ze začátku října byla představena nová služba "Vstupní ESG audit," která je poskytována experty z KB Advisory a ENVIROS. Během webináře byly diskutovány i současné ESG trendy a důvody, proč je řešit. Byla zmíněna Evropská legislativa, která v současnosti ukládá povinnost reportingu velkým podnikům. Další témata a výstupy z webináře si můžete přečíst v naší aktualitě níže.

Jak vám vstupní ESG audit pomůže nastartovat udržitelný byznys - záznam webináře

Opakování není nikdy dost, a tak na webináři zazněly informace, koho se povinnosti reportingu o udržitelnosti týkají. V současnosti se jedná o velké podniky, které mají více než 500 zaměstnanců, těch je v EU 11 000, z nichž je cca 20 podniků v ČR. V budoucnu se povinnosti reportingu udržitelnosti budou týkat podniků splňujíc 2 z 3 parametrů: min. 250 zaměstnanců, bilanční suma nad 20 milionů EUR nebo čistý obrat nad 40 milionů EUR. Těchto podniků je v EU přes 50 000. 

Nová CSRD směrnice, která tuto povinnost ukládá, je ve fázi legislativního návrhu, avšak její lhůta pro implementaci je 18 měsíců po vstupu v platnost. Více o nové směrnici CSRD se můžete dočíst v jednom z našich článků. 

Webinář nezapomněl zmínit ani důležitost bank v rámci ESG. Regulátorem jsou totiž tlačeny do screeningu a kategorizace portfolií v souladu s EU taxonomií. To znamená, že vyžadují příslušné informace od svých klientů. V budoucnu lze očekávat financování vyššího podílu ESG aktivit. Připravovat nefinanční reporting tak dává smysl jak z důvodu tlaku zákazníků/odběratelů, tak z důvodu úvěrového rizika a due diligence. 

  Pusťe si záznam webináře zde.

Co je to ESG audit?

Důležitým prvkem celého webináře bylo představení vstupního ESG auditu, prostřednictvím kterého odborníci z KB Advisory pomohou firmám se zorientovat v celé problematice ESG a reportingu udržitelnosti (CSR) a připravit je na budoucí povinnost nefinančního reportingu. To ale rozhodně není vše. V rámci ESG auditu firmy získají výchozí hodnoty své uhlíkové stopy a návrh základní strategie v oblasti výběru klíčových témat, snížení uhlíkové stopy a energetických úspor, a to díky zapojení kvalifikovaných expertů společnosti ENVIROS.

Jako první během ESG auditu dojde ke zmapování současného stavu společnosti z pohledu ESG, a to včetně výrobního procesu a energetiky společnosti. Ze získaných dat dojde k návrhu struktury ESG reportu. Poté následuje základní výpočet uhlíkové stopy společnosti pro scope 1 a 2 a návrh výpočtu scope 3. Závěrem dojde k identifikaci potenciálních úspor a návrhu hlavních bodů k dekarbonizační strategii. Chybět nebude ani přehled dotačních příležitostí. 

O praktické zkušenosti se vstupním ESG auditem na webináři promluvil Michal Lichter jednatel společnosti Mesa Parts. Na vstupním ESG auditu a stanovení uhlíkové stopy se v tomto případě podíleli i experti z Envitrail

Tak neváhejte a jděte do ESG auditu. Celý webinář si můžete poslechnout zde. 

 


 

Chcete dostávat newsletter?

Zanechte nám svou emailovou adresu a my vám budeme každé 2 týdny
posílat souhrn aktualit a příkladů dobré praxe ze světa udržitelného rozvoje.

Formulář je chráněn reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů smluvními podmínkami společnosti Google.