Right to repair v kostce
Nedostatečné opravy výrobků mají za následek až 35 milionů tun odpadu, 30 milionů tun neefektivně využitých výrobních zdrojů a 261 milionů tun emisí skleníkových plynů v EU ročně. Návrh pravidel podporující opravitelnost výrobků uspoří spotřebitelům finanční prostředky, usnadní proces opravy a v neposlední řadě sníží produkci odpadu a podpoří realizaci cílů Zelené dohody. Návrh zajistí, aby bylo více produktů opraveno se zákonnou garancí i mimo ni.
Evropská komise doufá, že větší poptávka po opravách produktů nastartuje tento sektor ekonomiky a bude motivovat producenty a obchodníky k tvorbě udržitelných business modelů. Návrh pravidel obsahuje zejména:
- Právo spotřebitelů (tzv. right to repair) požadovat u svých výrobců opravu výrobků, jakými jsou pračka nebo televizor.
- Výrobci budou mít povinnost informovat spotřebitele o výrobcích, které jsou v rámci této legislativy povinni opravovat.
- Vznik online platformy sloužící k opravám. Ta bude spojovat spotřebitele s opraváři a prodejci repasovaného zboží v dané lokalitě.
- Součástí návrhu je i zavedení evropského informačního formuláře o opravách, který si budou moci spotřebitelé vyžádat u výrobců zboží. Tím dojde ke zvýšení transparentnosti a dostupnosti servisních služeb u výrobců zboží.
- Návrh dále stanovuje vypracování evropské normy kvality pro opravárenské služby. V rámci této standardizace se budou opraváři zavazovat k dostatečné kvalitě svých služeb, a to například díky odpovídající kvalifikaci včetně získání živnostenského oprávnění pro opravárenské služby.