
Sucho, horko, povodně: Jihomoravský kraj čelí extrémům
Jihomoravský kraj dlouhodobě čelí klimatickým extrémům, především suchu a vysokým letním teplotám. Patří k nejsušším oblastem v Česku, významným problémem je snížení průtoků v řekách a omezená obnova podzemních vod. Zároveň roste četnost extrémních projevů počasí, jako je silný vítr nebo přívalové deště způsobující lokální záplavy. Tyto jevy dopadají nejen na přírodní ekosystémy a krajinu, ale i na kvalitu života a hospodářství.
Koncepci pro udržitelnou budoucnost regionu v období environmentálních změn přináší Klimatický akční plán (Klimaplán) pro období 2025-2050. Klimaplán Jihomoravského kraje je strategický dokument, který vychází z mezinárodních i národních klimatických závazků a přizpůsobuje je specifickým podmínkám regionu. Na jeho tvorbě se podílela řada odborníků a institucí včetně Jihomoravské agentury pro veřejné inovace JINAG, která hraje klíčovou roli při realizaci navržených opatření. Hlavním cílem plánu je posílení odolnosti regionu vůči změně klimatu a podpora udržitelných technologií a inovací.
Chytrá řešení pro odolnější kraj
Opatření zahrnutá v Klimaplánu se soustředí na několik hlavních oblastí. V energetice je kladen důraz na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, podporu komunitní energetiky a snižování energetické náročnosti budov. Doprava by měla projít postupnou transformací směrem k většímu využívání veřejné a bezemisní dopravy, včetně rozvoje infrastruktury pro cyklisty a elektromobilitu. Důležitou součástí jsou také adaptační opatření, mezi něž patří rozšíření zelených ploch, opatření na zadržování vody v krajině a revitalizace říčních toků. Klimaplán také počítá s modernizací odpadového hospodářství a podporou cirkulární ekonomiky.
Klimaplán už přináší výsledky v konkrétních projektech. V oblasti energetiky se kraj zaměřuje na snižování spotřeby a využití obnovitelných zdrojů, příkladem je budova krajského úřadu, kde byla instalována fotovoltaická elektrárna a provedena komplexní renovace s cílem snížit energetickou náročnost. Projekt BE READY pomáhá městům snížit dopady extrémních teplot díky zeleným opatřením a inovativním chladicím povrchům. Efektivní hospodaření s vodou je zase cílem programu Inovativní management vod, který testuje nové technologie pro zadržování dešťové vody a zlepšování její kvality. Tyto iniciativy ukazují, jak lze moderní technologie propojit s udržitelnými řešeními a připravit region na klimatické výzvy.
Podmínky úspěšné implementace
Nezbytnou součástí úspěchu Klimaplánu je spolupráce a zapojení všech relevantních aktérů – od krajské samosprávy přes města a obce až po soukromé firmy a samotné obyvatele. Občané a podnikatelé se mohou aktivně podílet na rozhodování o klimatických opatření prostřednictvím participativních procesů a veřejných konzultací, zároveň mohou využívat dotačních programů na úsporná opatření v domácnostech či firmách. Obce a města v kraji získají metodickou i finanční podporu pro realizaci vlastních klimatických projektů. Klimaplán tak nejen stanovuje dlouhodobé cíle, ale vytváří konkrétní možnosti, jak se do procesu transformace mohou zapojit všichni, kterých se změny dotýkají.
Do budoucna je klíčové zajistit stabilní financování opatření a pokračovat ve zvyšování povědomí o klimatických výzvách a možnostech jejich řešení. Další výzvou je překonání administrativních bariér a koordinace aktivit. Očekávané přínosy Klimaplánu zahrnují nejen zlepšení životního prostředí, ale také ekonomické výhody v podobě úspor energie, vytvoření nových pracovních míst a zvýšení konkurenceschopnosti regionu. Klimaplán Jihomoravského kraje je důležitým krokem k udržitelnější budoucnosti. Jeho skutečný dopad však závisí na důsledné realizaci a aktivní spolupráci všech zúčastněných.