
Konferenci Živá krajina už 4. rokem připravuje projekt Carboneg, zaměřený na regenerativní zemědělství. To se dostává do popředí v debatě o udržitelnosti v zemědělském sektoru a klíčovém nástroji v boji proti negativním dopadům změny klimatu. Na konferenci Živá krajina 2025 hovořili řečníci o vztahu mezi zacházením s přírodními zdroji a kvalitou produkovaných potravin, protože zemědělství je stěžejním sektorem pro budoucnost lidstva a zároveň přímou oblastí, které se dotýkají negativní dopady změny klimatu a negativní externality současné produkce potravin. Způsob produkce potravin se propisuje do kvality potravin. Americký farmář Dan Kittredge z Bionutrient Food Association například zmínil, že těžká orba může způsobit až 70% pokles živin v produkovaných potravinách. Na toto téma mu mimo jiné vyšel článek v prestižním časopisu Nature. Kladl důraz na lokální kontext a respekt k půdě, abychom mohli produkovat zdravé potraviny.
Co je vlastně regenerativní zemědělství?
Regenerativní zemědělství je komplexní metoda zacházení s půdou, která využívá sílu fotosyntézy v rostlinách k ukládání uhlíku do půdy, posilování zdraví půdy a odolnosti plodin. Zdraví a kvalitu půdy zlepšuje zejména prostřednictvím postupů podporujících vznik půdní organické hmoty. Ta dále pomáhá zvyšovat rozmanitost a kvantitu půdního života (tzv. půdní bioty), přístupnost živin a schopnost půdy zadržovat vodu.
Klíčové principy regenerativního zemědělství zahrnují:
- Minimální narušování půdy – Omezování nebo úplné vynechání orby, což pomáhá zachovat půdní strukturu a mikrobiální život.
- Diverzifikaci plodin – Střídání a kombinace různých druhů rostlin, což podporuje zdraví půdy a snižuje riziko škůdců a nemocí.
- Trvalé pokrytí půdy – Použití meziplodin a mulčování k ochraně půdy před erozí a udržením vlhkosti.
- Integrace hospodářských zvířat – Rotace pastvy a přirozená hnojiva od zvířat podporují zdraví půdy.
- Zadržování vody v krajině – Zlepšování schopnosti půdy absorbovat a udržet vodu, čímž se snižuje riziko sucha i povodní.
- Snížení používání chemikálií – Omezení syntetických hnojiv a pesticidů pro podporu přirozené rovnováhy ekosystémů.
Co zásadního nabízí regenerativní zemědělství
Regenerativní zemědělství přináší zásadní změnu v přístupu k půdě a krajině – místo vyčerpávání půdních zdrojů se zaměřuje na jejich obnovu a dlouhodobou udržitelnost. Vnímá rostliny a půdní organismy jako jeden společný ekosystém. Skrze postupy jako je pestrá meziplodinová skladba, minimalizace orby či trvalý pokryv na poli podporuje půdní život, zvyšuje schopnost krajiny zadržovat vodu a přispívá k ukládání uhlíku. Výsledkem je nejen vyšší odolnost vůči klimatickým extrémům, ale také potraviny s vyšší nutriční hodnotou. Tento přístup zároveň zlepšuje biodiverzitu v krajině, snižuje vodní a větrnou erozi půdy a závislost na průmyslových hnojivech. Regenerativní praktiky pomáhají vytvářet zdravější ekosystémy, zvyšují dlouhodobou úrodnost půdy i přinášejí zemědělcům nové příležitosti.
Regenerativní zemědělství v ČR
Na konferenci byla také představená výzva o zásadní proměnu zemědělské dotační politiky a doplnění regenerativního zemědělství do Strategie resortu Ministerstva zemědělství České republiky 2030+.
Více se o regenerativním zemědělství dozvíte v rozhovoru s Václavem Kurelem, zakladatelem Carboneg a jedním z průkopníků regenerativního zemědělství u nás. Poslechnout si ho můžete v této epizodě LOOPA Vojty Kovala.
O startupu Carboneg
Carboneg pomáhá měnit zemědělství tím, že přispívá k návratu života do půdy. Propojuje začínající regenerativní zemědělce s firmami, kterým záleží na životním prostředí. Poskytuje finanční odměnu zemědělcům za každou tunu CO2, kterou do půdy uloží. Provádí fyzická měření vzorků půdy a spolupracuje s renomovanými laboratořemi. Firmám nabízí Carboneg uhlíkové kredity z regenerativního zemědělství, které jsou v souladu s akreditací ISO 14064-2 a standardem Gold Standard, o který momentálně usiluje. Velký důraz klade na sdílení praxe, vzdělávání a budování komunity regenerativních zemědělců. Carboneg působí v Čechách, na Slovensku a v několika dalších zemích. Více na www.carboneg.com.