Webinář: Co nabízí cirkulární ekonomika průmyslu

Doba čtení   2 min
Sdílet

Tématem dalšího webináře Komerční banky z konce února byla cirkulární ekonomika z pohledu výzev a příležitostí pro české (nejen) průmyslové podniky. Během webináře byly představeny mnohé inspirativní případové studie globálních, ale hlavně lokálních cirkulárních projektů. Byly zmíněny možnosti financování těchto cirkulárních opatření ve firmě. Webinář zároveň vysvětlil, jak souvisí cirkulární principy s dalšími stěžejními tématy jako ESG a dekarbonizace průmyslu. Další témata a výstupy z webináře si můžete přečíst v naší aktualitě níže.

Webinář: Co nabízí cirkulární ekonomika průmyslu

Co je to cirkulární ekonomika?


Základní principy cirkulární ekonomiky vysvětlila Laura Mitroliosová, CEO CIRA Advisory, poradenské společnosti v oblasti cirkulární ekonomiky a udržitelnosti. V českém prostředí je pořád zakořeněná představa, že cirkulární ekonomika je jenom o odpadech. Laura Mitroliosová uvedla, že potenciál cirkulární ekonomiky v průmyslu je mnohem širší. Zahrnuje tak široké oblasti, jakými jsou ekodesign, digitalizace, inovativní materiály, nové byznys modely či dekarbonizace. Navíc má cirkulární ekonomika i silný sociální rozměr (tzv. „S” pilíř v rámci framworku ESG). Laura Mitroliosová v závěru prezentace uvedla několik případových studií zavedení cirkulární ekonomiky do byznys modelů, s nimiž se v praxi setkala u firem jako IKEA, SKANSKA, ŠKODA AUTO, Plzeňský prazdroj a další.

Jak financovat cirkulární procesy ve firmě?

Jaké možnosti financování dnes nabízí banky průmyslovým podnikům pro rozvoj cirkulární ekonomiky? Tuto otázku zodpověděl Radek Pollák z Komerční banky, oddělení Korporátního a municipálního bankovnictví. Hlavním nástrojem financování cirkulárních opatření ve firmách zůstávají dotace.

Cirkuální dotace lze získat hlavně na projekty související s úsporami energií, efektivním nakládáním s odpady a vodou, digitalizací a výzkumem. Oblast energetiky samozřejmě zahrnuje kromě projektů úspor energií také dotace na stavbu obnovitelných zdrojů (fotovoltaika střešní i zemní; rekuperace; tepelná čerpadla; kogenerace; biomasa; vodní, geotermální a větrné elektrárny). Radek Pollák nezapomněl zmínit i příklady z praxe Komerční banky, které ukazují, že výše dotace se může dostat až na hodnotu 26 mil. korun.

LEGO: cirkulární principy v praxi globální firmy 


Bedřich Doležal z LEGO Production, Global Operations Director, vysvětlil, že ve společnosti LEGO probíhají stovky ESG projektů. V rámci globálních cirkulárních projektů zmínil např. zavádění kostiček z recyklovaných PET lahví a změny v obalových strategiích včetně zavádění papírových obalů. Bedřich Doležal vysvětluje, že změna balících materiálů ve firmě, jako je LEGO, není vůbec triviální záležitostí. Má obrovský dopad na celou logistiku – musí např. dojít k zásadním úpravám skladovacích prostor.

A mnoho dalších zajímavých a užitečných informací zaznělo v rámci dalšího dílu série webinářů, které pořádá Komerční banka, a vy si ho můžete poslechnout zde.
 

 

 

Chcete dostávat newsletter?

Zanechte nám svou emailovou adresu a my vám budeme každé 2 týdny
posílat souhrn aktualit a příkladů dobré praxe ze světa udržitelného rozvoje.

Formulář je chráněn reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů smluvními podmínkami společnosti Google.