Neobnovitelné zdroje – Zdroje energie, které po vyčerpání není možné efektivně obnovit. Bývají nazývané jako fosilní paliva, řadí se sem ropa, uhlí, rašelina, zemní plyn a jaderná energie.
OZE – Obnovitelné zdroje energie. Patří sem sluneční energie, vodní energie, geotermální teplo, větrná energie a biomasa.
DZ – Druhotné zdroje energie, které vznikly lidskou činností. Patří sem energie vzniklá spalováním odpadů, skládkové plyny a odpadní teplo.
KVET – Kombinovaná výroba elektřiny a tepla, někdy také nazývaná kogenerace. Jedná se o využití tepla, které vzniká v elektrárnách při výrobě elektřiny. Vzniklé teplo se používá v otopné soustavě a na ohřev teplé užitkové vody.
EVO – Energetické využívání odpadů, tedy zpracování odpadů pro vznik energie. Nejčastěji se zpracovává odpad organického původu, gastroodpad nebo komunální odpad.
Energetická soběstačnost – Přístup, ve kterém si samosprávné územní jednotky (od obce až po stát) nebo firmy a domácnosti dokáží samy vyrábět energetické zdroje. K tomu slouží v evropském kontextu především obnovitelné a druhotné zdroje energie
Zelený vodík – Vodík, který byl vyrobený pomocí elektrolýzy z obnovitelných zdrojů energie. V současné době se používá směs plynu a vodíku, která slouží jako alternativní způsob vytápění budov nebo jako záložní zdroj energie při výpadcích elektřiny. V konečné fázi by však měl vodík zemní plyn nahradit ve 100 %.
ERÚ – Energetický regulační úřad. Státní organizace, která reguluje trh s energetikou. Kromě dohledu nad férovou hospodářskou soutěží a ochrany zájmů spotřebitelů má na starost i regulaci cen energií.
OTE – Operátor trhu s elektřinou. Akciová společnost ve vlastnictví českého státu, která mimo jiné spravuje trh s emisními povolenkami.
REPowerEU – Plán EU, který má za cíl snížit závislost Evropy na dovozu fosilních paliv z Ruska.
Komunitní energetika – Decentralizovaná energetika sdílená na úrovni obce, místních podniků nebo obyvatel. Subjekty se sdruží do energetického společenství, ve kterém se stávají jak spoluvlastníky, tak i přímými spotřebiteli energie. Příkladem je Pražská sluneční elektrárna.
DPI – Dodavatel poslední instance chrání zákazníka před přerušením dodávek energie. V případě jakéhokoliv úpadku dodavatele energií začne DPI dodávat elektřinu nebo plyn zákazníkovi.
Předchozí díl udržitelného slovníčku: ESG a vše okolo něj