V cenách SDGs byly oceněny projekty s významným dopadem na společnost a klima
Ceny SDGs se udělují v 7 kategoriích, které korespondují s udržitelnými cíli OSN. V kategorii Cirkulární ekonomika zvítězil projekt online antikvariátu Knihobot, který navrací do života knihy, které by jinak ležely ladem v zaprášených knihovnách. V kategorii Diverzita, rovnost a inkluze porotu zaujal projekt Úřadu vlády ČR s tematikou Prevence domácího a sexuálního násilí. Ten se věnuje nejen vzdělávání na základních a středních školách, ale především vzdělává státní orgány, které přichází do kontaktu s oběťmi trestných činů.
Další oceněné projekty se nesly v duchu technologických inovací s přesahem. V kategorii Změna klimatu byl oceněn projekt Mewery s laboratorně kultivovaným masem, tzv. lab-grown meat, které efektivně nahrazuje nešetrnou živočišnou produkci. V kategorii Inovace, technologie a energie porotu zaujal tým akademiků s technologií S.A.W.E.R., která dokáže získat vodu ze vzduchu i v extrémních pouštních podmínkách.
Společnost LIAZ uspěla v kategorii Rozvojová spolupráce se svou bezpilotní helikoptérou Skyspotter, která pomáhá najít vodní zdroje v etiopské poušti. Inspirativní je i projekt aplikace Nepanikař, která slouží jako první pomoc pro osoby trpící psychickými potížemi. Aplikace zvítězila v kategorii Vzdělávání a zdraví. Cenu v kategorii Mladý lídr pak získali Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s chytrou podložkou pod počítačovou myš Wrest, se kterou bojují proti syndromu karpálních tunelů.
Více se o všech projektech můžete dozvědět v podcastových rozhovorech, které s vítězi natočil Vojta Koval.
TOP odpovědná firma slouží jako rating udržitelnosti ve firemním prostředí
Projekt TOP odpovědná firma je ratingem odpovědné a udržitelné strategie českých podniků. Jako nejodpovědnější firmy byly letos vyhodnoceny společnosti Vodafone za zástupce velkých firem a projekt Good sailors z kategorie malých firem.
V projektových kategoriích v tématu diverzity uspěla společnost IKEA s projektem Skills for employment. V kategorii životní prostředí oslovila porotu společnost Sonnentor se svým cirkulárním projektem bezodpadového zpracování obalů. Jako společnost nejvíce odpovědná vůči svému okolí byla vyhodnocena firma Heimstaden s projektem bydlení s doprovodným sociálním programem. V kategorii digitalizace byla oceněna platforma pro ukrajinské uprchlíky IRENA, za kterou stojí společnost Deloitte.
Více informací o vítězných projektech se můžete dozvědět ze záznamu slavnostního galavečera.
Pro úspěch v udržitelné soutěži je nutné nepodcenit přihlášku včetně podložených dat
U obou udržitelných soutěží se zároveň ukázalo, jak je důležité nepodcenit přípravu na soutěž, a to především ve formě řádně vyplněné přihlášky. Členové poroty apelují především na uvedení dopadů a přínosů udržitelného projektu. Namísto vágních deklarací je třeba uvádět tvrzení podložená daty, dokumentací nebo certifikací, které zaručí transparentnost a verifikovatelnost. Zaměřit by se uchazeči měli také na podrobný popis projektu, díky kterému předají porotcům co nejvíce relevantních informací.