Renault Trucks představuje recyklační továrnu na kamiony

Doba čtení   2 min
Sdílet

Automobilový průmysl se potýká s problémem získávání zdrojů a surovin pro výrobu. S tím se má vypořádat recyklační továrna výrobce kamionů Renault Trucks, která vznikne ve francouzském Lyonu. Zde budou vysloužilé kamiony rozebrány na materiál k recyklaci nebo budou jednotlivé části kamionů použity jako náhradní díly. Výrobce Renault Trucks tím uvádí do života záměry své cirkulární i obchodní strategie pro další roky.

Renault Trucks představuje recyklační továrnu na kamiony
Zdroj: Unsplash, Ömer Haktan Bulut

Recyklační továrna poskytne Renaultu Trucks řešení, jak efektivně hospodařit s neobnovitelnými přírodními zdroji

Značka nákladních aut Renault Trucks pracuje usilovně již přes 5 let na své cirkulární strategii, kterou shrnuje pomocí tří hesel – regeneration (obnova), repurposing (nový účel) a recycling (recyklace). Právě princip recyklace má naplno rozvinout v nově vznikající továrně ve francouzském Lyonu.

Ačkoliv kamiony Renault Trucks jsou již nyní vyráběny s ohledem na ekologický závěr životního cyklu, jako většina automobilového průmyslu se značka potýká nejen s problémem získávání a znovupoužívání přírodních zdrojů, ale i s rostoucími cenami komodit. Recyklační továrna poskytne výrobci další možnosti, jak vracet neobnovitelné přírodní zdroje zpět do výroby.

V recyklační továrně Renault Trucks budou části kamionů recyklovány a znovunavráceny do oběhu

Recyklační továrna společnosti Renault Trucks nese oficiální název Used Parts Factory neboli továrna pro použité díly. První krůčky této iniciativy spadají do roku 2020, přičemž nový závod vznikne nejen nedaleko od výrobních kapacit společnosti, ale také poblíž jejího logistického centra. Na ploše 3 000 metrů čtverečních tak bude Renault Trucks třídit kamiony, které už dosloužily svému účelu.

Kamiony, které překročily 1,5 milionu najetých kilometrů, budou v recyklační továrně rozmontovány a díly jako motor, převodovka, kabina, nádrž, nárazníky nebo světla budou znovu použity. Ostatní části, které nejdou znovu použít, budou dále recyklovány, a to buď v okolních slévárnách železných kovů, nebo budou použity zpět přímo do výroby Renault Trucks kamionů.

Znovupoužitelné části kamionů bude Renault Trucks prodávat za výhodné ceny jako náhradní díly

Všechny takto získané komponenty musí samozřejmě projít i důkladnou kontrolou. Znovupoužitelné díly budou umyté a po kontrole budou odeslané do Renault Trucks obchodů s náhradními díly. Zde budou označené nálepkou „Used Parts by Renault Trucks“ (použité díly značky Renault Trucks) a budou poskytnuty distributorům k dalšímu prodeji. I na tyto náhradní díly poskytne výrobce záruční lhůtu a zároveň také o 50–60 % nižší cenu.

Ve spolupráci s Indra Automobile Recycling rozvíjí Renault Trucks další plány, které mají výrobci zajistit nejen uhlíkovou neutralitu, ale především efektivnější využití přírodních zdrojů a řešení, jak se vypořádat s materiálovou krizí. Právě experti z Indra Automobile Recycling stojí i za projektem recyklační továrny na kamiony, který dále rozvinuli ve spolupráci s francouzskou agenturou pro životní prostředí a energetický management (French Environment and Energy Management Agency).

Chcete dostávat newsletter?

Zanechte nám svou emailovou adresu a my vám budeme každé 2 týdny
posílat souhrn aktualit a příkladů dobré praxe ze světa udržitelného rozvoje.

Formulář je chráněn reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů smluvními podmínkami společnosti Google.