Už jste se někdy setkali s termínem urban mining neboli remolice? Oba pojmy pochází z oboru cirkulárního stavebnictví. Přestože stavební sektor stojí za 40 % celosvětové produkce emisí, principy cirkulárního stavebnictví pronikají do stavební praxe jen velmi pomalu. První vlaštovkou na českém trhu je developerský projekt nazvaný Mercury od společnosti Skanska. Pojďme společně nahlédnout do zákulisí remolice, která právě probíhá v pražských Holešovicích.

Cirkulární stavebnictví odkrývá potenciál znovupoužití stavebních materiálů
Cirkulární stavebnictví je inovativní přístup k výstavbě, který se zaměřuje na minimalizaci odpadu a efektivní využití zdrojů. Nyní se zaměřme na situaci, kdy výstavbě musí předcházet demolice původní zástavby. Odstraňování zástavby s uplatněním principů cirkulárního stavebnictví vyžaduje změnu pohledu na demolovanou budovu, kterou je nutné vnímat jako zdroj stavebního materiálu. Z bourané budovy se tedy snažíme vytěžit co nejvíce konstrukčních prvků a materiálů pro opětovné použití.
Tento princip je označován jako urban mining, tedy těžba materiálu v městském prostředí. Místo konvenční demolice přistupujeme k tzv. remolici, kdy je budova šetrně rozebrána tak, aby se dosáhlo co nejvyššího využití získaných komodit od vnitřního vybavení až po železo a beton z konstrukcí.
Skanska hledá nové cesty, jak nakládat se stavebním odpadem
První stavební společností, která se v Česku pustila do rozsáhlé remolice, je Skanska. V první fázi projektu nazvaném Mercury dochází k odstranění obrovské administrativní budovy Mercuria postavené v roce 1971. Na jejím místě bude vybudována nová kancelářská budova postavená podle principů cirkulárního stavebnictví.
Samotné remolici předcházelo vypracování předdemoličního auditu, který zmapoval, co je v budově k dispozici. Nicméně spoustu věcí bylo nutné otestovat a vyzkoušet až v průběhu prací.
Materiál z demolice budovy Mercuria slouží pro další výstavbu
Dekonstrukce a rozebírání budovy vyžaduje mnoho plánování, testování a vyhodnocování, neméně náročné je ale získat pro materiály odběratele. Skanska se snaží najít využití pro každý materiál v budově, a to ať už jde o vnitřní vybavení, nebo extrémně komplexní či konstrukční materiály. Velkou část vnitřního vybavení Skanska darovala. Některé prvky a materiály budou použity přímo na výstavbu nového komplexu Mercury nebo v jiných projektech společnosti Skanska.
Jako efektivní variantou se ukázalo i oslovování výrobců jednotlivých materiálů a otevírání diskuzí o možnostech vývoje nových materiálů z recyklátu. Skanska se nevyhýbá ani neobvyklým způsobům využití materiálů jako v případě sádrokartonových desek, které věnovala do Eco-designérské soutěž Reborn Design. Zároveň se Skanska spojila se společností Cyrkl a materiály inzerovala na tržišti odpadového materiálu.
Pokud se chcete dozvědět více o výzvách a překážkách, které remolice přináší, můžete si poslechnout podcast LOOPA Vojty Kovala nahraný přímo v budově Mercuria.