PENB ukazuje, jak se v budově plýtvá nebo šetří s energiemi
Průkaz energetické náročnosti budov je v českém prostředí někdy označován jako tzv. energetický štítek. Ten je však ve skutečnosti pouze grafickým znázorněním hlavních výstupů celého průkazu energetické náročnosti budovy. Jeho vystavení předcházení podrobná analýza aktuálního stavu nemovitosti z pohledu energetické náročnosti vytápění, chlazení, osvětlení, ale také větrání a ohřevu teplé vody.
Výstupem PENB je často mnohostránkový dokument, který podrobně vysvětluje, jak si budova vede v těchto oblastech spotřeby energie. V energetickém štítku jsou pak uživatelsky přívětivější cestou znázorněné hlavní výstupy, a to za pomoci grafické škály 7 energetických tříd od A do G. Tedy od mimořádně úsporné (symbolizované sytě zelenou barvou) až po mimořádné nehospodárnou (v sytě červené barvě).
Věděli jste?
V případě budov vlastněných nebo užívaných orgány veřejné moci musí být energetický štítek viditelně umístěn u vstupu do budovy.
Na koho se obrátit ohledně PENB?
Zpracování průkazu energetické náročnosti budovy mají dle vyhlášky č. 4/2020 Sb. na starost tzv. energetičtí specialisté. Ti však v praxi mohou mít až 4 různé specializace, a to od zpracování PENB přes energetický audit až po kontrolu kotlů a klimatizací. Je tedy vždy nutné informovat se o konkrétní kvalifikaci vybraného energetického specialisty.
S legislativní povinností vystavování průkazu energetické náročnosti budov se v posledních letech značně rozrostl počet firem a podnikatelů, které tyto služby nabízejí, ale kvalita zpracování PENB je mnohdy nízká. Kromě adekvátní kvalifikace tak může být dalším faktorem pro posouzení odbornosti energetického speciality také to, jaké informace požaduje pro vystavení PENB a zda hodnotí stav nemovitosti pouze „od stolu” nebo se do prostor budovy přijede také podívat a udělá příslušné technické testy a měření.
PENB požadují banky pro posouzení půjček i reportování udržitelnosti
Ačkoli legislativní povinnost vystavování průkazů energetické náročnosti budov ovlivnila především realitní trh a developerskou výstavbu, s rostoucími cenami energií se ukazuje, že PENB mohou sloužit také k vytipování investic do energeticky úsporných řešení. Tohoto přínosu PENB si všimly i české banky a PENB zahrnují jako jeden z faktorů pro posouzení úvěrů na udržitelné investice.
PENB tak může sloužit například pro získání výhodnější sazby u hypotéky nebo při žádosti o tzv. Zelený úvěr. V případě poskytnutí úvěru vázaného na cíle udržitelnosti pak může průkaz energetické náročnosti budovy sloužit také pro reporting plnění udržitelných cílů.