Iniciativa SBTi se opírá o poznatky Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) složeného z vědců z celého světa. Má za cíl nastavovat standardy pro firmy a finanční instituce podle Pařížské dohody, a to s cílem snížit do roku 2050 globální oteplování o 1,5 °C a dosáhnout tzv. čisté nuly (net-zero). Jinými slovy ne pouze uhlíkové neutrality (bilance emisí CO2), ale všech emisí skleníkových plynů. V praxi dochází často k záměně těchto pojmů. Iniciativa proto:
- prosazuje příklady dobré praxe pro snižování emisí skleníkových plynů,
- poskytuje technickou asistenci a expertizu,
- přináší nezávislé hodnocení a validaci cílů.
Cíle založené na poznatcích vědy o klimatu mobilizují soukromý sektor k dekarbonizaci na základě stanovení krátkodobých i dlouhodobých cílů. Z krátkodobé perspektivy jde o radikální snížení emisí v rámci dodavatelsko-odběratelských řetězců. Z dlouhodobé perspektivy se firmy musejí zaměřit na snížení všech možných emisí alespoň o 90 %.
Jaké cíle podporuje iniciativa SBTi?
Stanovení cílů na snižování emisí skleníkových plynů ovlivňuje také sektor, ve kterém firmy působí. Iniciativa STBi má proto specifické požadavky pro výrobu a zpracování hliníku, cementu, železa a oceli, módní průmysl, letectví, stavebnictví, chemický průmysl, finanční instituce, lesnictví a zemědělství, IT, dopravu a lodní dopravu, energetiku a ropný průmysl.
Od firem se v rámci iniciativy očekává, že se zaměří také nad rámec vlastního hodnotového řetězce. To je v praxi spojené především s investicemi například do lesnictví, konzervačních projektů, energetické efektivity a obnovitelné energie, technologií na odstraňování metanu nebo technologií na přímé zachytávání CO2 z atmosféry. Samotný offsetting by měl být ovšem jen okrajovou aktivitou firem.
Jaká je realita iniciativy SBTi?
Z monitorovací zprávy za rok 2022 vyplývá, že nejvíc firem připojujících se k iniciativě pochází z Japonska, Velké Británie a USA. Došlo dále k nárůstu o 58 % mezi malými a středními podniky a 60 % všech firem připojených k SBTi působilo v sektoru služeb, zpracování a infrastruktury.
Jak situaci vnímají malé a střední podniky? To prozradí výsledky průzkumu agentury IPSOS.
V České republice už také existují firmy, které mají své cíle v tématu udržitelnosti verifikované a potvrzené iniciativou SBTi. Patří mezi ně například společnost ČEZ. Postupný rozvoj iniciativy SBTi v Česku zároveň potvrzuje, že vědecké poznatky a obavy bere byznys vážně, což je bezesporu dobrou zprávou.