Jak spočítat vodní stopu vašeho produktu a proč je to důležité?

Doba čtení   2 min
Sdílet

Pojem vodní stopa produktu se objevil v roce 2002. Je považovaná za důležité měřítko udržitelnosti při využití vody v průmyslu. Autorem je profesor Arjen Hoekstra, zakladatel organizace Water Footprint Network. Známější příbuzní z „rodiny ekologických stop“ jsou například uhlíková stopa či obecná ekologická stopa. Co vodní stopa znamená? Výstupem z jejího měření je informace, kolik litrů vody bylo potřeba k výrobě daného produktu – trička, bot či chytrého telefonu. A proč je důležité to vědět?

Jak spočítat vodní stopu vašeho produktu a proč je to důležité?
Zdroj: Unsplash

Proč je měření vodních stop produktů důležité

Některé druhy zboží můžeme zařadit do skupiny obrovských „pohlcovačů vody“. Typickým příkladem jsou potraviny živočišného původu, např. maso, bez něhož si většina z nás nedokáže ani představit svůj běžný jídelníček. Třeba produkce plátku hovězího (200 g) vyžaduje asi 3000 litrů vody. To by vystačilo alespoň na 30 velice štědrých desetiminutových osprchování.

Nejde o to, abychom se všichni stali vegetariány. Cílem měření vodní stopy produktu je usměrnit spotřebitele při jejich každodenních volbách, aby byly více udržitelné. Zajímalo by vás například, kolik vody je potřeba k přípravě vaší snídaně, oběda či večeře? Díky interaktivním online nástrojům organizace Waterfootprint.org si můžete rychle zjistit vodní stopu svých oblíbených jídel, potravin a nápojů.

V případě firem může být snižování vodní stopy součástí environmentální strategie, stejně jako snižování uhlíkové stopy. Vodní stopa zároveň představuje důležité kritérium při zodpovězení udržitelného produktového designu i výroby, například:

  • Jak vyrábět – jaké materiály a odkud je vzít?
  • Můžeme upřednostnit materiály/komponenty/produkty, které mají nižší vodní stopu?
  • Umíme najít pro naše produkty opětovné využití?
  • Jak zvýšit životnost našeho výrobku?

Víte, že…

Vodní stopa průměrného Evropana je 3.800 litrů za den a průměrného Čecha je 4.500 litrů za den?

Význam vodní stopy v kontextu mezinárodní bezpečnosti

Analytici už léta předpovídají, že války budoucnosti se nebudou vést o ropu, ale o pitnou vodu. Ta je zdrojem mezinárodních konfliktů už dnes. Patrně nejvýraznější konflikt (zatím naštěstí jen politický) probíhá v Africe o životodárné vody Nilu.

Abychom v budoucnu předešli konfliktům o vodu, musíme hledat způsoby, jak tento stále vzácnější zdroj využívat co možno nejefektivněji. Výsledkem těchto snah je i vznik konceptu vodní stopy produktu.

Jak se počítá vodní stopa produktu

Měření, kolik litrů vody se spotřebuje na výrobu produktu, zní sice na první pohled docela jednoduše, ale samotná kalkulace vodní stopy konkrétního produktu je velmi složitá. Není to výpočet, který bychom zvládli sami a bez pomoci zkušených odborníků.

Přesto je ve většině případů možné udělat ve firmě zjednodušenou kalkulaci vodní stopy produktů. Neziskové organizace zabývající se tímto tématem totiž postupně vytvářejí rozsáhlé seznamy vodních stop běžných produktů ze všech oblastí. Tyto seznamy jsou volně dostupné a po krátkém „googlení“ s největší pravděpodobností najdete už vypočtenou vodní stopu vašeho zboží (nebo jemu podobného). Zkuste do Googlu jednoduše napsat „water footprint“ a název vašeho produktu.

 

 

 

 

 

 

Chcete dostávat newsletter?

Zanechte nám svou emailovou adresu a my vám budeme každé 2 týdny
posílat souhrn aktualit a příkladů dobré praxe ze světa udržitelného rozvoje.

Formulář je chráněn reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů smluvními podmínkami společnosti Google.