Hydroponie: technologie, která do zemědělství přináší naději

Doba čtení   3 min
Sdílet

Klimatická změna bude mít nenávratný dopad na globální systémy zásobování potravinami. Jednou z nejvíce citlivých oblastí je nedostatek vody v oblastech globálního Jihu. Konvenční zemědělství může spotřebovávat až 20× více vody než hydroponní pěstování, vůči kterému je společnost dlouhodobě skeptická. Může však mít zelenina či bylinky vypěstované bez hlíny a denního světla stejnou nutriční hodnotu jako ty, které jsou vypěstované přírodní cestou? A jsou udržitelnější?

Hydroponie: technologie, která do zemědělství přináší naději

Bez pesticidů a s nižší vodní stopou: hydroponní farmu můžete umístit třeba i do garáže

Hydroponní pěstování je ve své esenci pěstování rostlin v nutričně bohatém roztoku bez využití zemědělské půdy nebo v umělém substrátu, který potřebnou závlahu udržuje. Mezi výhody takového pěstování nepochybně patří násobně menší spotřeba vody. Navíc současné technologie dokážou takovou vodu recyklovat a vracet zpět do oběhu. Mezi další přednosti hydroponie patří to, že není nutno použivat herbicidy a pesticidy, ve většině případů si farmář vystačí s přírodními postřiky. Pokud uvažujete o profesi farmáře, jistě vás bude zajímat, že mezi další výhody takovéto farmy patří možnost umístění do jakéhokoliv prostředí – například i do sklepa v činžovním domě. Povinnosti se také s vývojem technologií výrazně snižují – v zásadě dnes musí majitel hydroponní farmy už jen sázet a sklízet, o zbytek se postará elektronika. Tu můžete ovládat odkudkoli, i pomocí mobilního telefonu.

Pochopitelně má hydroponní pěstování i jisté nevýhody, mezi které patří například vyšší spotřeba elektrické energie. Ta je však kompenzována i tím, že díky LED svícení můžete až osmkrát za rok sklízet například salát. Vyšší produktivita je dána nejen díky nepřetržitému svícení, ale i preciznímu dávkování nutrientů. Mezi další pozitiva takového způsobu pěstování můžeme zařadit i lokalizaci zemědělské produkce. Dnes putuje do České republiky z velkých vzdáleností celá řada zemědělských plodin a exotických bylinek, které však mohou být vypěstované přímo na místě spotřeby. No a jak je to s nutrienty? Četné výzkumy ukazují, že hydroponně vypěstované plodiny mají často nejen lepší nutriční hodnotu, ale slibují i lepší chuťový požitek.

Obrátit zemědělství naruby? Farma může být i vertikální

Dalším zajímavým aspektem hydroponních farem je například i možnost vertikálního pěstování, které umožňuje razantně zvýšit produktivitu plochy na metr čtverečný, a to díky násobným vrstvám hydroponních boxů nebo vertikálnímu umístění pěstovacího potrubí. I v takových systémech lze dnes úspěšně pěstovat listovou zeleninu, nejrůznější druhy salátů a taky tzv. microgreens – mladé výhonky zeleniny, které mají vysokou nutriční hodnotu a jsou velkým trendem v gastronomii.

Zajímavým příkladem úspěšné vertikální farmy v Česku je například první komerční hydroponní farma Feel Greens v Břeclavi. Ta sice nenabízí systémy k hydroponii, ale můžete ochutnat pestrou nabídku zeleniny z jejich produkce, jejíž kvalita je konzistentní po dobu celého roku. Sklizeň totiž probíhá nepřetržitě a Feel Greens tak mohou zaručit svým zákazníkům kvalitní čerstvou zeleninu každý týden.

Řešení pro hydroponní farmu můžete najít i v Česku

I v České republice dnes najdeme celou řadu úspěšných firem, kterým se v hydroponním pěstování daří. Dodávají totiž systémy na klíč, a jejich úspěch je znám nejen v Česku, ale i v zahraničí, kde mezi perspektivní trhy patří například státy jihovýchodní Asie a Perského zálivu. Mezi nejzajímavější firmy můžeme zařadit nepochybně startup Growlight, který vyrábí na míru hydroponní farmy pro nejrůznější zákazníky. Firma Jakuba Faye nabízí jak mobilní, tak i stacionární farmy, které lze umístit nejen doma pro osobní spotřebu, ale i pro potřeby velkokapacitního pěstování s produktivitou podobnou konvenčním farmám.

Mezi další zajímavé české příklady dobré praxe můžeme zařadit i start-up Green Tech, který vyvíjí a prodává technologické kontejnery pro pěstování zeleniny. Mezi přední výhody takového řešení je modularita a vysoká variabilita použití pěstebních kontejnerů, které lze umístit kdekoliv. I proto tato česká technologie zaujala na Expu v Dubaji, kde místní faktory životního prostředí o hydroponní farmy přímo žádají. Hydroponní farmy jsou technologicky vysoce náročné, avšak o to méně jsou závislé na podnebí. S kontejnery od Greeen Tech se lze setkat i v Česku – například v Praze v kavárně Vnitroblock nebo na pražském Manifesto marketu, kde můžete technologii vidět na vlastní oči. Na místě je možné rovnou ochutnat výrobky.

V místech, kde bylo pěstování zeleniny ještě nepředstavitelné, stojí dnes hydroponní farmy, jejichž produkty slibují udržitelnost pro potravinový systém budoucnosti.