Cesta k ekologické farmě může vést i přes ornitologii

Doba čtení   2 min
Sdílet

Je čím dál tím jasnější, že fungování celé naší planety je vzájemně propojené, a i malý zásah do jednoho ekosystému může napáchat velké škody, které jsou mnohdy bohužel už nevratné. Právě jednoho takového problému si povšiml vášnivý ornitolog Jaroslav Hruška. S partnerkou se začali zabývat problematikou mizení různých druhů ptáků a zjistili, že problém spočívá v úbytku starých ovocných stromů, jejichž dutiny mohou sloužit jako hnízdiště pro některé druhy ptáků.

Cesta k ekologické farmě může vést i přes ornitologii
Jaroslav Hruška, zdroj: KB

Jaroslav Hruška se rozhodl skončit ve svém původním zaměstnání a před 15 lety založil rodinnou ekofarmu se sady ve vesnici Stvolny v otevřené krajině mezi stolovými horami Vladařem a Chlumskou horou a je částí Manětína v Plzeňském kraji.

Farma u Hrušků zasazená do krajiny s citem

Jejich rodinnou filozofií je přírodní životní styl a hospodaření v systému ekologického zemědělství, které vnímají jako možnost využívání přírodního dědictví a odkazu předků. Hospodářství je citlivě zasazeno do okolní krajiny a jen tak si ho nevšimnete. Nenajdete zde žádné velkokapacitní kravíny, betonové seníky ani lány polí bez života. Na farmě chová rodina Hruškova ovce a krávy, které slouží nejen k produkci masa v biokvalitě, ale jsou také velkými pomocníky při údržbě sadů a pastvin. V původních ovocných sadech pak mají své místo nově zasazené stromky i staré hrušně a jabloně poskytující domov mnohým vzácným druhům ptáků. Právě ti stojí za hospodařením rodiny Hruškových, která za sebou nemá selskou historii. 

Mošt, který chutná hned dvakrát

Aby pomohli zachovat některé druhy ohrožených ptáků, rozhodli se obnovit vlastní sady, které v krajině byly již v minulosti. Ze sklizených plodů dnes navíc šetrnou metodou vyrábí i 100% přírodní mošt, který je z ovoce regionálního původu bez chemického ošetřování a bez chemických přísad. Aby motivovali i okolní vlastníky stromů k zachování ovocné produkce, přišli s netradičním řešením. Nabídli veřejnosti výkup ovoce. Jejich „stvolenský mošt“ je dnes již místní delikatesou.

Okolní příroda jim není lhostejná

Ekologická farma Jaroslava Hrušky funguje už 15 let a daří se jí, v roce 2020 rodina získala zlatou medaili ve druhém ročníku programu Asociace soukromého zemědělství ČR Pestrá krajina. Hruškovi se zasadili také o obnovu původních prašných polních cest a vznik biokoridorů. Ve spolupráci s městem Manětín tak mohli vysadit podél cest 2,5 km alejí s prostřídáním dlouhověkých a krátkověkých úživných dřevin. Dále vybudovali na svých pozemcích 1,5hektarový mokřad a tři kaskádově propojené tůně. Voda v místní krajině láká i vzácné živočichy, například kuňku obecnou, bahňáky, jestřába nebo bobra evropského.