15.2.2022 Redakce 2 minuty čtení

Výherce energetického Oscara Pavol Floriš a jeho větrná čerpadla

Čerpadla na vodu, která ke svému provozu nepotřebují přívod elektřiny, jsou už dnes realitou. Právě taková již řadu let vyrábí podnikatel...

Výherce energetického Oscara Pavol Floriš a jeho větrná čerpadla

Výherce energetického Oscara Pavol Floriš a jeho větrná čerpadla

Unikátní zařízení pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie se obejdou bez stavebního povolení a umožňují čerpat vodu z hloubky až 80 metrů. Mohou být navíc i osazena jednoduchou technologií pro sanitaci vody z jakéhokoli venkovního zdroje či studny.

Česká čerpadla po celém světě

Kromě České republiky najdeme Florišova čerpadla také v zemích jako Indie, Mongolsko či Ghana, kde zajišťují kvalitní pitnou vodu pro místní obyvatele nebo slouží jako zdroj vody na pastvinách a zemědělských oblastech bez přívodu elektřiny.

V podnikání byl pro Pavla Floriše prvním impulsem fakt, že zemědělci a zahradníci zanedlouho nebudou schopni platit za přívod vody na zalévání a napájení dobytka z vodovodního řádu. Přesně to si uvědomoval již před 20 lety, kdy s čerpadly začínal. Proto vymyslel systém čerpání vody z vlastní studny pomocí větrného pohonu, tedy bez nutnosti přívodu elektřiny.

Jak čerpadla fungují?

Na čištění je použito elektrické čerpadlo poháněné větrem, které má ve spodní části rotační sekací nůž. Ten rozseká veškeré nečistoty, které se dostaly do otevřeného vrtu nebo studny. Voda se odčerpá a poté se nechá znova dotéct. Následná dezinfekce zničí až 99,9 % bakterií a virů, které mohou způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce. 

Za svůj přístup k úpravě vody byl Pavol Floriš oceněn ekologickým Oscarem, a vyznamenán dokonce až v Indii. Jeho podnikatelská cesta ale vždy nebyla  jen růžová, nejtěžší okamžiky zaznamenal hned na začátku. Musel opravdu začít věřit tomu, co dělá, a následně se rozjet. „Nesmíte si určit velké cíle, ale prostřednictvím malých naplnit i ty větší. Z ocenění mám velkou radost a samozřejmě mě motivují,“ dodává.

Technologie je třeba neustále inovovat

Mohlo by se zdát, že Floriš má svůj vynález hotový a může se tak věnovat už jen obchodní stránce svého podnikání. Opak je ale pravdou, na čerpadlech neustále pracuje a zdokonaluje je. Zkoušky větrného čerpadla před jeho uvedením na trh prý probíhají neustále. Není možné udělat hned napoprvé něco dokonalého. „Čím méně je dílů, tím méně je závad, protože v jednoduchosti je výhoda, genialita. Snažím se inovovat výrobek tak, aby byl jednoduchý a dostupný,“ říká Pavol Floriš. Jeho zákazníky jsou především chalupáři, pastevci, zemědělci i zahrádkáři. Se zdražováním nejen vody, ale především elektřiny jsou čerpadla určena všem, kteří potřebují dostupnou vodu.

Podle Floriše by měl být v dnešní době ohleduplný k přírodě úplně každý, a především šetřit vodou. „Člověk to dělá proto, aby příroda byla lepší, aby nám víc sloužila, ale k tomu se musíme postavit čelem všichni,“ uzavírá. Sám je rád, že právě jeho technologie jsou užitečné pro potřeby lidí na celém světě a chystá se je i nadále vylepšovat a inovovat.