2. 10. 2024 Redakce 3 minuty čtení

EU v ohrožení: Draghiho zpráva varuje před ztrátou konkurenceschopnosti a nutností radikálních změn

Nová zpráva Evropské komise nazvaná "The Future of European Competitiveness" varuje před ztrátou konkurenceschopnosti EU a zdůrazňuje naléhavou potřebu radikálních změn v politice i institucionálním uspořádání společenství.

EU v ohrožení: Draghiho zpráva varuje před ztrátou konkurenceschopnosti a nutností radikálních změn

EU v ohrožení: Draghiho zpráva varuje před ztrátou konkurenceschopnosti a nutností radikálních změn
Zdroj: Evropská komise

Vizí, která žene Evropu kupředu, je vytvářet podmínky, kde se podnikům daří, je chráněno životní prostředí a všichni mají stejnou šanci na úspěch. Tyto podmínky se často skloňují jako dlouhodobá udržitelnost. Jak to ale udělat, aby se Evropa nestala jen skanzenem a udržela si při svých ambiciózních „zelených“ plánech i svou konkurenceschopnost? Nad touto otázkou se zamyslel i tým Maria Draghiho (bývalý italský premiér a šéf Evropské centrální banky/ECB), který předal 9. září do rukou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen dlouho očekávanou zprávu o konkurenceschopnosti Evropy. Zpráva je dalším příspěvkem do debaty o podobě příštího víceletého finančního rámce EU a evropských finančních prioritách, včetně vědy a výzkumu.

Nutné transformace

Pro zvýšení konkurenceschopnosti jsou podle zprávy nezbytné tři transformace:

1. Nutnost urychlit inovace a najít nové motory průmyslu / Zrychlená inovace: EU ztrácí konkurenceschopnost v inovativních technologiích a v oblasti digitální ekonomiky vůči USA a Číně. Zpráva varuje před „střední technologickou pastí“ a zdůrazňuje, že EU se nachází za „digitálním závodem“. Trochu by se dalo říct, že Evropě ujel vlak a nebo přinejmenším Evropa jeden v pomalejším couráku, který nestíhá tempo čínského rychlíku. 

2. Dekarbonizace: EU se zavázala k ambiciózním cílům dekarbonizace, ale stále se potýká s vysokými cenami energie a s nedostatkem investic do obnovitelných zdrojů a energetických sítí. Zároveň se potýká s konkurencí v oblasti čistých technologií ze strany Číny, která investuje do výroby baterií a obnovitelných zdrojů energie s podporou státních dotací. Cílem by tedy mělo být snížit ceny energií a zároveň pokračovat v dekarbonizaci a přechodu na cirkulární ekonomiku. 

3. Bezpečnost a závislosti: EU je zranitelná v důsledku závislostí na externích dodavatelích, ať už se jedná o suroviny, technologie nebo  výrobky. Zvýšená geopolitická nestabilita zdůrazňuje potřebu investovat do obrany a posílit strategickou autonomii. Tyto zjištění vyžadují aktivnější přístup v reakcích na nestabilní geopolitickou situaci. 

Navrhovaná řešení

Zpráva navrhuje několik klíčových kroků k překonání těchto výzev:

  • Zvýšit investice do inovativních  technologií, dekarbonizace, obrany a vesmíru.
  • Zjednodušit a zrychlit procesy rozhodování v EU.
  • Posílit koordinaci politik napříč EU.
  • Zlepšit efektivitu investic a financování.
  • Snížit regulace pro podniky.
  • Zvýšit míru  integrace kapitálových trhů v EU.

Zpráva také zdůrazňuje,  že  k  úspěchu  je  nutná intenzivní  a  koordinovaná  součinnost na  úrovni  EU  i  na  úrovni  členských států, a to i v souvislosti se zlepšením efektivity investic  a  financování.  

Většina odborníků, kteří se tématu udržitelnosti věnují dlouhodobě a sledují vývoj situace v byznysovém prostředí, se nejspíš shodne na většině těchto zjištění vyplývajících z “Draghiho zprávy o konkurenceschopnosti Evropy”. Dokument  „The Future of European Competitiveness“ je významným signálem pro EU, že je nutné provést radikální změny, aby   si zachovala svou konkurenceschopnost a získala zpátky ztracenou pozici v globalizovaném   světě. Teď je jen otázkou, jak bude dál s touto zprávou pracováno. Jednoznačně se jedná o  výzvu k akci a měla by inspirovat k rozhodným opatřením v oblasti udržitelného rozvoje a ekonomické politiky Evropy.

Jak by se mohla „Draghiho zpráva“ dotknout českých firem?

Viděno optikou českých firem a významných potenciálních dopadů, výstupy z Draghiho zprávy lze shrnout shrnout do několika bodů:

  1. Tlak na inovace a digitalizaci poroste

České firmy budou muset investovat více do inovativních technologií a digitální transformace, aby zůstali konkurenceschopné na globálním trhu. Zároveň ale existuje možnost využít potenciál na výzkum a vývoj v rámci pobídek, které se v této oblasti dají očekávat. České firmy by měli více využívat a hledat příležitosti spolupracovat s univerzitami a výzkumnými institucemi s důrazem na vnitřní výzkum a vývoj. Stejně důležité se jeví i zvyšování kvalifikace zaměstnanců v digitálních dovednostech. 

  1. Změna energetické politiky

Tlak na dekarbonizaci a přechod na obnovitelné zdroje energie může přinést i zvýšení nákladů. Mnoho český firem v tomto ohledu nelenila, čemuž pomohla i energetická krize, a postupně realizovala investice do čistých technologií a využívání obnovitelných zdrojů energie. Zpráva otevírá další příležitosti pro firmy zaměřené na vývoj a výrobu tzv. cleantech. Nicméně je potřeba se připravit na tyto investice do energetické efektivity a optimalizace spotřeby. 

  1. Zvýšené požadavky na bezpečnost

Zpráva hovoří o nutnosti investovat více do obrany a rozvíjet obranný průmysl v EU. Tato změna by mohla otevřít příležitosti pro české firmy v oblasti dodávek obranného materiálu. Zároveň se čím dál více hovoří o bezpečnostních aspektech souvisejících s digitalizací, kde by firmy měly dávat větší důrazu na dodržování kyberbezpečnosti a ochrany dat. 

  1. Materiálová soběstačnost

Zpráva také zdůrazňuje potřebu rozšířit a modernizovat těžbu, zpracování a recyklaci kritických surovin v EU s cílem snížit závislost na jejich dovozu z nestabilních zemí. Dokonce se hovoří o vytvoření společného evropského fondu na investice do kritických surovin a zlepšení koordinace v oblasti politiky vnějších vztahů, které se tykají kritických surovin. Recyklace a materiálová efektivita tak dostávají vyšší váhu a s tím i potřeba podpory investic do výzkumu a vývoje nových technologií pro zpracování a recyklaci surovin ze strany EU. Pro české firmy to může být zajímavým impulzem hledat nové příležitosti související s recyklací a náhradou kritických surovin. 

  1. Nové příležitosti a výzvy

Zpráva sice zdůrazňuje Zelenou dohodu pro Evropu a potřebu investovat do technologií a inovací související se snižováním emisí uhlíku a přechodem na udržitelnější ekonomiku, nicméně také varuje před přílišnou regulací ze strany EU. Přílišná regulace a nové standardy v oblasti udržitelnosti mohou být hlavní bariérou při konkurenceschopnosti Evropy. 

Zpráva „The Future of European Competitiveness“ je důležitým signálem pro české firmy,   že je nutné připravit se na ekonomické a geopolitické změny. Firmy budou muset investovat do inovativních technologií, zvýšit energetickou efektivitu, zlepšit kybernetickou bezpečnost a adaptovat se na nové regulace v oblasti udržitelnosti. Zároveň se otevírají nové příležitosti v oblasti „cleantech“, obrany a vesmíru a klíčovou strategií bude rychle reagovat na přicházející trendy.