
Ekodesign: Co všechno zahrnuje?
Ekodesign, tedy navrhování produktů s ohledem na jejich životní cyklus a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí, je široký pojem. Soňa Jonášová z INCIEN představila základní principy ekodesignu, jako je zajištění odolnosti, spolehlivosti, opravy a údržby výrobků, ale také důraz na využívání recyklovaných materiálů, energetickou účinnost, spotřebu vody a efektivitu jejího využívání nebo hodnocení ekologické a uhlíkové stopy produktů.

Inovace v materiálech: Výzvy a příležitosti
V rámci panelové diskuze vystoupila Martina Havlenová z Balance in Motion, Vít Kettner z Plastia a Revenium a Stanislav Meliš ze společnosti Shelfium. Mezi hlavní výzvy, které řečníci identifikovali v souvislosti s ekodesignem, patří využívání nových, inovativních materiálů, které musí být ekologické, trvanlivé a zároveň ekonomicky dostupné. Například mycelium – organický materiál, který má potenciál stát se základem pro budoucí produkty, přičemž jeho výroba by měla nižší ekologickou stopu než tradiční materiály. Mezi dalšími inovativními přístupy bylo zmíněno využití kávové sedliny pro barvení plastů, což je biologický a netoxický materiál. Výzvy spojené s těmito novými technologiemi pak zahrnují cenu a dostupnost materiálů, ale často i obavy z nových výrobních procesů a technologií, například ze strany tesařů.
Příkladem, kde ekodesign snižuje množství produkovaného odpadu, je nábytek, který je variabilní a modifikovatelný a jednotlivé komponenty mohou být opraveny, renovovány nebo přizpůsobeny novým potřebám. Takové produkty mají nejen nižší ekologickou stopu, ale také dlouhou životnost, což je pro zákazníky ekonomicky výhodné.
EPR a nábytek: Jak může fungovat sběr a recyklace?
Jedním z důležitých témat, které představil Jenda Perla ze Změny k lepšímu, byl pilotní projekt Nábytek v oběhu zaměřený na zavádění systému sběru použitých kusů nábytku. Tento projekt, který probíhá ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) v pěti českých městech (Praha, Brno, České Budějovice, Jihlava a Jindřichův Hradec), má za cíl vypracovat návrh na dobrovolný systém sběru nábytku. Do projektu jsou zapojeny společnosti jako je Hornbach, IKEA nebo XXXLutz, stejně jako Federace nábytkových bank a reuse center. Tento projekt je zaměřen na to, jakým způsobem by mohl být systém sběru nábytku a jeho následného zpracování efektivně implementován na národní úrovni.
Legislativa a sociální aspekt
K tomu, aby se přechod na udržitelnější design stal realitou, je nutná i podpora ze strany legislativy. Zákony a regulace by měly jít ruku v ruce s finančními pobídkami pro firmy, které investují do udržitelných technologií. Zároveň je důležité, aby se kladl důraz na kvalitu a vysvětlovala se cena externalit, tedy environmentálních a sociálních nákladů, které nejsou zohledněny v ceně produktů, což ovlivňuje celkové náklady na životní cyklus.
Inovativní projekty, jako jsou ty, které podporují znovupoužitelnost produktů a materiálů, mohou také mít pozitivní dopad na sociální oblast. Projekty, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, jako je spolupráce Plastia s organizacemi zaměřenými na zaměstnávání hendikepovaných, ukazují, jak ekologické iniciativy mohou být spojeny s pozitivními změnami ve společnosti.
Závěrem
Ekodesign představuje komplexní přístup k vytváření produktů, které jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také ekonomicky efektivní a dlouhodobě udržitelné. Spolupráce mezi firmami, státem a nevládními organizacemi, podpora legislativy a inovace v materiálech jsou klíčovými faktory, které mohou tuto změnu urychlit. Kreativní přístupy k designu, jako je modifikovatelnost a znovupoužitelnost, mohou být cestou k řešení mnoha environmentálních problémů, kterým dnes čelíme.
Tato akce o ekodesignu byla poslední pod organizačním vedením INCIEN. Český cirkulární hotspot se totiž spojil s iniciativou Změna k lepšímu, čímž vzniká silnější zázemí pro podporu cirkulární ekonomiky v Česku. Od března 2025 bude Hotspot fungovat s organizační podporou Změny k lepšímu, přičemž INCIEN zůstává odborným garantem této platformy. Obě iniciativy, které vznikly před pěti lety, mají společný cíl – transformaci a dekarbonizaci České republiky. Změna k lepšímu se soustředí na public affairs, zatímco Hotspot se nadále zaměřuje na hlubší analýzu cirkulární ekonomiky, která je jedním z klíčových pilířů Změny k lepšímu.