23. 7. 2024 Redakce 3 minuty čtení

Domácí násilí je netolerovatelné. Pomoct může i zaměstnavatel!

Domácí násilí může zažívat kterýkoliv zaměstnanec a zaměstnavatelé mohou vytvořit prostředí, kde se tento negativní fenomén aktivně řeší. Pro oběti domácího násilí také existuje aplikace pro získání informací i nezbytné podpory.

Domácí násilí je netolerovatelné. Pomoct může i zaměstnavatel!

Domácí násilí je netolerovatelné. Pomoct může i zaměstnavatel!
Zdroj: designed by Freepik

Domácí násilí je velmi rozšířený problém, který se týká každé třetí ženy v České republice. Protože postihuje z 90-95 % ženy, dá se o něm mluvit také jako o genderově podmíněném násilí. Přestože je jeho rozsah značný, data a statistiky jsou obtížně dostupné, protože mnoho případů zůstává pořád nenahlášeno. Oběti se často bojí, či stydí přiznat, že u nich k domácímu násilí dochází. Je odhadováno, že pouze asi 8 % případů (z těch vážnějších) je vůbec ohlášeno, jak říká Branislava Marvánová Vargová z organizace Rosa v jednom dílu podcastu LOOPA Vojty Kovala. 

Na pracovišti se případy domácího násilí odhalují obtížně. Zranění nemusí být viditelná a často se jedná o velmi osobní záležitost, která vyžaduje důvěru v osobu, které se oběť svěří. Proto je důležité, aby se i na pracovišti otevřeně hovořilo o tomto tématu a vytvořilo se prostředí, kde se všichni mohou cítit bezpečně.

Patří téma domácího násilí na pracoviště?

Domácí násilí není pouze soukromá záležitost. Vzhledem k jeho rozsahu je to vážný celospolečenský problém. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších forem porušování lidských práv, která se často projeví až v případě eskalace do trestného činu. Proto to není soukromá záležitost, která patří za zavřené dveře, ale problém, který musí řešit celá společnost a při kterém je důležité ho včas identifikovat a nabídnout pomocnou ruku.
Oběti domácího násilí potřebují podporu a pomoc, a proto toto téma patří i na pracoviště. Také z hlediska efektivity je v zájmu zaměstnavatele, aby zaměstnanec byl v bezpečí, psychické pohodě a soustředěný, aby mohl podávat dobrý pracovní výkon.

Projevy a podoby domácího násilí

Projevy domácího násilí mohou zahrnovat:

  • Častou absenci
  • Lekavé reakce
  • Časté telefonáty od partnera
  • Sníženou produktivitu a koncentraci
  • Změny v chování (například zvýšená úzkost nebo deprese)

Domácí násilí nemusí být pouze fyzické, ale může mít i psychickou, sexuální nebo ekonomickou podobu.

Psychické násilí

Psychické násilí zahrnuje chování, které má za cíl zranit psychiku oběti a snížit její sebevědomí. Může se jednat o:

  • Verbální útoky: Nadávky, ponižování a urážky.
  • Manipulace a kontrola: Neustálé sledování, kontrola komunikace a sociálních aktivit.
  • Izolace: Omezování kontaktů s rodinou a přáteli.
  • Vyvolávání strachu: Hrozby násilím nebo sebepoškozením, zastrašování.

Gaslighting: Zpochybňování reality oběti a jejího duševního zdraví, aby se cítila zmatená a nejistá.

Ekonomické násilí

Ekonomické násilí zahrnuje kontrolu nad finančními prostředky oběti a její schopností být ekonomicky soběstačná. Projevy ekonomického násilí mohou zahrnovat:

  • Bránění v chození do práce: Zákaz chození práce nebo vytváření překážek pro pracovní aktivity.
  • Donucení odevzdat výdělek: Vynucování si odevzdávání platu nebo jiných příjmů.
  • Omezení přístupu k finančním prostředkům: Kontrola bankovních účtů, kreditních karet a dalších finančních zdrojů.
  • Nedostatečné poskytování finančních prostředků: Záměrné nedávání peněz na základní potřeby jako jídlo, oblečení a léky.

Vytváření dluhů na jméno oběti: Bez vědomí nebo souhlasu oběti.

Jak může pomoci zaměstnavatel?

Zaměstnavatelé mohou pomoci různými způsoby:

  • Otevírat a pojmenovávat toto téma: Vést otevřené diskuse o domácím násilí, například formou pravidelných meetingů nebo informačních kampaní.
  • Pořádat školení: Organizovat školení zaměřená na rozpoznání a řešení případů domácího násilí, včetně toho, jak se na toto téma ptát a jak poskytnout podporu.
  • Učit se rozeznat signály: Naučit se identifikovat projevy domácího násilí mezi zaměstnanci.
  • Umožnit změnu pracovní doby či práci na dálku: Nabídnout flexibilní pracovní podmínky pro zvýšení bezpečí obětí, například změnu pracovní doby, práci na dálku nebo přechod na jinou pobočku, aby například v případech potřeby skrývat se před (bývalým) partnerem nebyla oběť lehko dohledatelná.

Mít vypracované postupy pro pomoc obětem: Vytvořit jasné směrnice a postupy pro poskytnutí pomoci obětem domácího násilí.

Aplikace BrightSky

Jedním ze způsobů, jak přinést téma domácího násilí na pracoviště, je použití mobilní aplikace i webové stránky BrightSky, kterou vyvinula organizace Women’s Aid a financovala Nadace Vodafone. Aplikace je zdarma dostupná pro systémy iOS a Android a nabízí anonymní a bezpečný způsob, jak získat informace a podporu v případech domácího násilí. Není potřeba registrace. Navíc má aplikace má funkce pro rychlé zavření a skrytí obsahu. Aplikace umožňuje uživatelům vyplnit dotazník pro vyhodnocení situace a úrovně rizika, poskytuje obsáhlé informace o různých formách násilí. Dále nabízí praktické rady a kontakty na podpůrné organizace, a umožňuje bezpečně zaznamenávat důkazy o páchaném násilí. 

Zaměstnavatelé mohou doporučit BrightSky svým zaměstnancům jako nástroj pro získání pomoci a vytvoření bezpečného pracovního prostředí.

Domácí násilí je závažný celospolečenský problém, který postihuje značné množství žen v České republice. Vzhledem k tomu, že tento problém často zůstává skrytý, je nezbytné, aby se o něm hovořilo otevřeně i na pracovišti. Zaměstnavatelé mohou hrát klíčovou roli v podpoře obětí domácího násilí tím, že vytvoří bezpečné a podpůrné prostředí.