Plánování jako základ úspěchu
Pokud chceme omezit množství obalových odpadů při nákupu potravin, musíme věnovat čas přípravám a plánování nákupů. Řešením jsou totiž naše vlastní obaly, jenž si na nákup přineseme – plátěné pytlíky a tašky, krabičky apod. Zero waste se však nesoustředí jen na snížení obalových odpadů. Týká se i omezení plýtvání potravinami. Dalším tipem tak je plánování a sepisování nákupního seznamu. Vyhneme se díky tomu nákupu nepotřebných potravin, které by pak mohly skončit nevyužité v koši.
Není obal jako obal
Někdy se však i při velké snaze obalům nevyhneme. Pro tyto případy doporučuje Veronika Nováčková preferovat zálohované obaly (například skleněné lahve na mléko), nebo vybírat obaly z jednoho materiálu. Tzv. kompozitní obaly z více druhů materiálů jsou totiž nerecyklovatelné.
Udržitelnost je vlastně nepohodlí
Udržitelnější způsob života přináší jisté nepohodlí. Musíme věnovat čas plánování a přemýšlení o nakupování, hledat různé způsoby a vychytávky, nebo i snížit spotřebu problémových potravin (mléčné či masné výrobky). Pokud ale chceme udělat změnu, je nutné toto nepohodlí překonat. Jak ale dodává Veronika Nováčková, nemusíme být stoprocentně zero waste. Stačí dělat to, co je momentálně v našich silách, jelikož i malé krůčky se počítají.
I tento díl LOOPy Vojty Kovala, k jehož poslechu vás tímto zveme, najdete na platformách Spotify a Apple Podcasts. Veronika Nováčková i Vojta Koval během přátelského povídání na dvoře Bezobalu sdílí nejenom zmíněné tipy, ale i strasti, jenž číhají na ty, kteří se chtějí vydat cestou udržitelnějšího nakupování a žití.
LOOPA Vojty Kovala vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti cirkulární ekonomiky a za podpory Komerční banky.